Jak dostać się polskiego wojska zawodowego?

Jak dostać się do wojska? Takie pytanie z pewnością nie raz zadawali sobie, czy to mali chłopcy, bawiący się z kolegami w wojnę, czy starsi, którzy doszli do wniosku, że chcą służyć ojczyźnie. W tekście przybliżymy tę kwestię z wyszczególnieniem, jak dostać się do wojsk obrony terytorialnej, jak dostać się do wojsk specjalnych. Podpowiemy też, jak napisać życiorys do wojska i jak dostać się do wojska po studiach. Sprawdzimy również jak kobieta może dostać się do wojska.

Zobacz: Ile zarabia pilot wojskowy? Średnie stawki

Jak dostać się do wojska zawodowego? 

Jak dostać się do wojska? W tym celu dobrze jest mieć wykształcenie wyższe, gdyż dostać się do wojska po studiach jest jak najbardziej łatwiejsze, niż gdyby próbować robić to bez nich. Kandydata musi cechować wysoka sprawność fizyczna oraz mocna psychika.

Jak zatem dostać się do wojska polskiego? O powołanie do korpusu szeregowych mogą ubiegać się osoby, które mają już status żołnierza, czyli ludzie będący w rezerwie i terytorialsi. Do armii, jak i wojsk obrony terytorialnej dostać się można też po ukończeniu 28-dniowego szkolenia podstawowego. Po nim otrzymuje się stopień szeregowca. To jednak nie wszystko. By dostać się do wojska zawodowego, jak najszybciej trzeba kontynuować dalej naukę, poprzez specjalistyczne szkolenie na stanowisku w danej jednostce. O tym, jak niełatwo dostać się wojska zawodowego może świadczyć fakt, że kurs ten trwa 11 miesięcy. 

Jak dostać się potem do wojska? Ochotnicy składają wniosek o powołanie do służby zawodowej, w momencie gdy otrzymają pozytywną ocenę z opiniowania i posiadają odpowiedni staż służby. By dostać się do wojska polskiego, jak najlepiej jest być wcześniej po 28-dniowym kursie i 11 miesięcznym szkoleniu, gdyż takie osoby mogą zgłosić się od razu. Terytorialsi mogą uczynić to po dwóch latach służby, a aktywni rezerwiści po trzech latach.

Jak dostać się do wojska po studiach? Nie jest to wcale wymagane, ale pomaga, gdyż w przypadku ukończenia studium oficerskiego kończymy je ze stopniem podporucznika. Także to, jak dostać się do wojska polskiego, wcale nie jest uzależnione od stopnia naszej edukacji.

Jak dostać się do obrony terytorialnej? 

Jak dostać się do wojska polskiego już wiemy. Ale jak się dostać do wojsk obrony terytorialnej? Śpieszę donieść, że łatwiej i szybciej, niż w przypadku ubiegania się o bycie żołnierzem zawodowym. Żołnierze WOT przechodzą jedynie podstawowe szkolenie, które trwa od 8 do 16 dni. Służba w WOT pełniona jest głównie w chwilach wolnych od pracy, minimum dwa dni w miesiącu. Przez resztę czasu żołnierz musi być w gotowości do pojawienia się w miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki.

Żołnierze RP

Zobacz: W razie wojny kto idzie do wojska?

Jak dostać się do wojsk specjalnych?

A jak dostać się do wojsk specjalnych? Tutaj sprawa jest dużo trudniejsza. Od kandydatów wymaga się rewelacyjnych zdolności fizycznej oraz odpornej psychiki. Wynika to z faktu, że jednostki specjalne (przypomnijmy, że w Polsce mamy ich pięć: GROM, Formoza, Agat, NIL oraz Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca) wykorzystywane są przy najbardziej trudnych i niebezpiecznych zadaniach. Nic zatem dziwnego, że muszą trafiać do nich osoby, odznaczające się bardzo wysokimi predyspozycjami. 

Jak zatem dostać się do wojsk specjalnych? Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli wieku kandydata. Jest on różny w zależności od wybranej jednostki. I tak, dla JW GROM wynosi on maksymalnie 35 lat, dla JW AGAT i JW NIL 33 lata, dla JW Formoza 32 lata, a dla JW Komandosów 30 lat.

Należy mieć minimum 18 lat, polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, niekaralność za umyślne przestępstwa oraz odpowiednie wykształcenie (czyli minimum średnie). Przychylniej spogląda się na osoby, mogące pochwalić się dyplomem ukończenia studiów wyższych, ze szczególnym uwzględnieniem wykształcenie medycznego, informatycznego, elektronicznego, lingwistycznego, sportowego bądź o profilu wojskowym (na przykład bezpieczeństwo narodowe lub międzynarodowe). 

Osoby, które myślą, jak dostać się do wojsk specjalnych, powinny już wcześniej postarać się o uprawnienia ratownika medycznego, wodnego lub górskiego, gdyż jest to premiowane przy rekrutacji. Także prawo jazdy kategorii C bądź C+E jest brane pod uwagę. W dalszej części tekstu, odpowiemy na pytanie, jak dostać się do wojska kobiecie.

Jak napisać życiorys do wojska?

Jak napisać życiorys do wojska i jak dostać się dziewczynie do wojska? Przede wszystkim należy zawsze pisać prawdę. Być szczerym. Prawda, że kłamiemy szybko wyjdzie na jaw i może to poskutkować zdyskwalifikowaniem nas przed objęciem wymarzonego stanowiska. Na pytanie, jak dostać się dziewczynie do wojska odpowiemy poniżej.

Źródło: pixabay.com

Jak do wojska może dostać się kobieta?

Wiemy już, jak napisać życiorys do wojska, ale jak jak dostać się kobiecie do wojska? Wystarczy po prostu mieć dużo zapału, samozaparcia i chęci. Zasady są takie same, jak u mężczyzn – jedynie przy teście fizycznym są trochę mniejsze wartości czasowe bądź powtórzeniowe niż u mężczyzn. Jak więc dostać się do wojska dziewczynie? Wystarczy po prostu chcieć.

Zobacz: Rodzaje broni palnej krótkiej – długiej – kolekcjonerskiej

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę