Jazda na rowerze zimą – jak się przygotować?

Niezależnie od tego, czy jest to alternatywa dla transportu publicznego, czy dla postawy świadomości ekologicznej bądź dla wygody, rower zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Zwłaszcza teraz, w czasach kiedy stawia się na zdrowy tryb życia, liczba rowerzystów wzrosła średnio o 30% do zeszłego roku. Jeśli jesteś jednym z tych rowerzystów, zapoznaj się z przepisami ruchu drogowego w mieście i poza nim, zanim wsiądziesz na rower. Ponadto odpowiednio zaopatrz się i przygotuj rower na zimę, kiedy śnieg, lód i mróz mogą spowodować znaczne szkody. Oto wskazówki na to, aby jazda na rowerze zimą była bezpieczniejsza.

Kup opony zimowe do roweru

Jeśli mieszkasz w górach lub na obszarze, w którym często pada śnieg, być może masz instynkt montowania opon zimowych w swoim samochodzie w okresie od Października do Marca. To samo dotyczy rowerów miejskich. Rzeczywiście, pojawienie się szronu, śniegu i lodu może być niebezpieczne dla użytkowników rowerów. Tak więc zaleca się wybrać opony, które zapewniają lepszą przyczepność na zimnym lub mokrym podłożu. Dostępne są dwa rozwiązania : opony zimowe bez kolców na zimne i zaśnieżone drogi oraz opony zimowe z kolcami na oblodzone drogi.

Jazda na rowerze zimą i przeglądu swojego roweru

Jesień to idealny czas na to, aby dokonać przeglądu roweru i przygotowanie go do zimy. Dzieje się tak, ponieważ gdy na zewnątrz jest minusowa temperatura, smar w Twoim rowerze zamarza, a lepkość oleju zmienia się. Skutkuje to tym, że łańcuch rdzewieje, hamulce działają gorzej a koła zębate trudniej wymienić. Aby ograniczyć te problemy, najlepiej jest przeprowadzić przegląd przed mrozami.

Zaleca się smarowanie i zabezpieczanie najbardziej wrażliwych części, takich jak przerzutka i linki przerzutki oraz hamulce. Możesz skorzystać z usług specjalisty o zajęcie się tym lub dokształcić się w samouczkach dostępnych na Youtube

Jeśli planujesz zostawić rower na zewnątrz, przykryj go brezentem, aby chronić go przed zimnem i śniegiem. Wskazane jest również posiadanie bagażnika rowerowego. Jest bardzo praktyczny do transportu zepsutego roweru lub do wybrania określonej trasy rowerowej podczas zimowego wyjazdu.

Ubiór zimowy do jazdy na rowerze zimą – ubranie na rower zimą

Ubranie na rower zimą jest kluczowe. Aby upewnić się, że jesteś dobrze chroniony podczas jazdy na rowerze, podwój warstwy odzieży na górnej i dolnej części ciała. W szczególności bardzo praktyczne są rękawy i legginsy chroniące przed zimnem. Ponieważ są cienkie, lekkie i oddychające. Pamiętaj, że ubranie na rower zimą decyduje o tym, czy Twoja wyprawa będzie udana.

Po założeniu odzieży sportowej możesz wybrać wodoodporną kurtkę rowerową , zaprojektowaną z myślą o maksymalnej izolacji. Na koniec nie zapomnij o niezbędnych rękawiczkach (lub alternatywnie rękawach), a także o kapturze lub pasku na szyję, które pozwalają chronić głowę przed zimnem podczas noszenia kasku.

Jeśli chodzi o akcesoria, preferuj modele z odblaskowymi paskami , aby zapewnić lepszą widoczność w nocy. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę