Bezpieczna jazda na nartach – bezpieczeństwo na stoku

Jazda na nartach to przyjemny, ekscytujący oraz niebezpieczny sport dla osób w każdym wieku. Pozwala ludziom przejeżdżać przez zaśnieżone zbocza w szybkim  tempie. Pamiętaj, że Ty również odpowiadasz za bezpieczeństwo na stoku innych użytkowników.

Narciarstwo, często postrzegane jako sport adrenalinowy, od lat zyskuje dużą  popularność . Biorąc to pod uwagę, wielu nowicjuszy kwestionuje bezpieczeństwo tego sportu.

Chociaż może to wyglądać niebezpiecznie, jazda na nartach jest w rzeczywistości stosunkowo bezpieczna. Tylko 2-3 narciarzy na tysiąc doznaje codziennie poważnej kontuzji . Dla jeszcze większej pewności około 1,1 osoby na milion narciarzy doznaje katastrofalnej kontuzji . Dzieje się tak dzięki postępowi w sprzęcie narciarskim i praktykach. Biorąc to pod uwagę, istnieje wiele sposobów na to, aby doznać kontuzji podczas biegu narciarskiego.

Jazda na nartach z klifu

Chociaż może się to wydawać nieco naciągane, jazda na nartach bezpośrednio z klifu jest bardzo realnym zagrożeniem. Szczególnie amatorzy są bardziej podatni na tego typu błędy z powodu braku wiedzy lub odpowiedniego przygotowania oraz przeszkolenia w zakresie zatrzymywania się oraz omijania przeszkód.

Nawet doświadczeni narciarze mogą popełnić ten błąd. Wspomina się wiele wypadków na przełomie lat 80. i 90. W których  nawet doświadczeni narciarze ulegli poważnym wypadkom, zjeżdżając z klifu. Wypadki te, choć rzadkie, można uniknąć, przede wszystkim zwracając uwagę na oznaczenia szlaków i wiedząc, w których momentach się zatrzymać .

Lawiny śnieżne

Lawiny zalicza się jako klęskę żywiołową, która może być wywołana przez wiele różnych przyczyn. W większości przypadkach narciarze naruszają ubity śnieg i powodują opadanie warstw lodu. Praktycznie nie ma sposobu, aby się na ten żywioł przygotować, co czyni je niezwykle niebezpiecznymi zjawiskami. W rzeczywistości średnio 28 osób umiera każdego roku w ciągu ostatniej dekady z powodu lawin w USA.

Z tego, co wiemy, liczba ta może być wyższa ze względu na nieodkryte ofiary, ponieważ rzadko odnotowuje się lawiny, które nie doprowadziły do ​​śmierci. Lawin można uniknąć, jeżdżąc na nartach na bezpiecznych i monitorowanych stokach i jadąc w małych grupach.

Uduszenie przez zanurzenie w śniegu

Uduszenie w śniegu występuje, gdy osoba jest zakopana pod śniegiem. Chociaż jest to niezwykle rzadkie, występuje ono częściej niż lawiny. Narciarze mogą doświadczyć uduszenia, wpadając do „drzewnej studni” , która często jest niewidoczna . Gdy narciarz wpadnie do takiej studni, śnieg może go unieruchomić  i uniemożliwić ucieczkę. Brak tlenu i ciśnienie śniegu mogą spowodować uduszenie narciarzy w ciągu kilku minut.

 Trzeba być świadomym otoczenia i unikać przeszkód, takich jak drzewa. Narciarze powinni jeździć na nartach tylko z osobą towarzyszącą i pilnować się.

Wychłodzenie organizmu

Bez odpowiedniej ochrony przed mrozem hipotermia może mieć ogromny wpływ na organizm narciarza. W przypadku narciarzy hipotermia występuje z powodu niedostatecznej ochrony  ciała . Hipotermia zaczyna się pojawiać w momencie, gdy temperatura ciała spadnie poniżej 36 stopni Celsjusza. Objawy mogą być tak łagodne, jak drżenie i dezorientacja lub poważne, skutkujące śmiercią.

Na szczęście hipotermii można uniknąć, po prostu poprzez odpowiednie przygotowanie. Narciarze powinni w pełni przygotować swoje ciało na aktywność w ujemnej temperaturze. Poprzez ubranie grubej kurtki oraz akcesoriów, które zakrywają każdy centymetr ciała. Gdyby wydarzyła się sytuacja, w której ubiór został uszkodzony a ciało jest narażone na działanie nie sprzyjających warunków atmosferycznych, narciarze powinni natychmiast znaleźć schronienie i rozgrzać swoje ciało.

Odmrożenia nóg i rąk nóg

Odmrożenia , podobnie jak hipotermia, jest najczęściej spowodowane niedostatecznym zabezpieczeniem ciała . Dotyczy głównie palców rąk i nóg. Zasadniczo odmrożenie to uszkodzenie skóry i tkanek w wyniku narażenia na zimno. Występuje częściej, niż można się tego spodziewać.

Wystarczy niemal 30 minut wystawienia się na działanie mrozu, aby odczuć skutki odmrożenia. Występuje również po dotknięciu powierzchni o temperaturze -28 stopni Celsjusza  lub niższej. Najlepszym sposobem uniknięcia tego jest noszenie rękawiczek. Grube rękawice z dobrą izolacją utrzymają palce w cieple i zapobiegną od mrożeniom. Należy również używać grubych skarpet. Narciarze powinni również za wszelką cenę unikać zdejmowania butów, ponieważ jest to pewny sposób na odmrożenie.

Ostra choroba górska (ASM)

ASM może łatwo wpłynąć na narciarzy, którzy są zbyt wysoko w górach. Na dużych wysokościach zmniejsza się dostępność  tlenu spada. ASM dotyczy każdego, kto znajduje się na wysokości 2500m npm. Może powodować szereg objawów, takich jak wymioty, zawroty głowy, duszności. Narciarze mogą uniknąć ASM, pilnując wysokości i utrzymując właściwy poziom. Dobrze jest też pozostać w grupie lub mieć partnera, bo ASM może wywoływać dezorientację. Jeśli narciarz doświadczy tego objawu, będzie potrzebować pomocy w zejściu z góry.

Złamanie kończyny

Złamanie nogi podczas jazdy na nartach są często wynikiem nieostrożnej jazdy oraz poprzez wykonywanie sztuczek. Dochodzi do utraty kontroli nad jedną nartą. Podczas upadku narciarze mogą złapać wnętrze jednej z nart, powodując nagły obrót, który łamie nogę. Na szczęście prawdopodobieństwo tego wypadku wśród narciarzy wynosi tylko 0,0015%.

Uraz ten stanowi 5% wszystkich wypadków narciarskich. Złamanych nóg można uniknąć, wzmacniając mięśnie nóg. Utrzymanie kąta nachylenia co najmniej 45 stopni może również zmniejszyć obciążenie nóg i pomóc uniknąć zaczepienia narty podczas upadku.

Kciuk narciarza – staw śródręczno paliczkowy kciuka

Uraz ten jest dość powszechny i ​​uważa się, że występuje częściej niż wskazująca na to statystyki. Kontuzja ta przeważnie pojawia się , gdy narciarz usiłuje załagodzić upadek ręką. Dłoń w naturalny sposób ustawia się, aby przygotować się na upadek. Jednak gdy kij znajduje się również w dłoni, kciuk nadmiernie się wyprostuje przy uderzeniu, powodując zerwanie więzadła bocznego łokciowego w stawie śródręczno-paliczkowym kciuka.

Chociaż prawdopodobieństwo, że narciarz ulegnie takiej kontuzji wynosi tylko 0,003%, stanowi to 10% wszystkich wypadków narciarskich. Aby uniknąć tej kontuzji, narciarze powinni po prostu puścić kij podczas upadku. Nie chwytając się kija, zmniejszają swoje szanse na doświadczenie tego bolesnego urazu.

Uraz głowy objawy neurologiczneraz

Jeden z najpoważniejszych urazów, jakich może doświadczyć narciarz, to uraz głowy który stanowi od 10 do 12% wszystkich urazów narciarskich.  Zwykle kontuzja ta występuje z powodu nieodpowiedniej ochrony głowy i nadmiernej prędkości. Narciarze mogą osiągać prędkości do 100 km na godzinę lub więcej. Jeśli upadną, ich głowa często odbija się od śniegu, powodując ciężkie obrażenia.

Uderzenie głową o drzewo lub przeszkodę może spowodować dotkliwe obrażenia, a nawet śmierć. Nawet najmniejszy upadek przy zaledwie 40 km na godzinę może spowodować poważne problemy. Narciarze muszą mieć odpowiednią ochronę głowy. Powinni też jeździć tylko na stokach, na których czują się komfortowo w dni o dużej widoczności, aby uniknąć niespodziewanych zagrożeń.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (acl)

Urazy ACL stanowią 16-17% wszystkich urazów narciarskich. Urazy te mogą powodować problemy w przyszłości, utrudniając jazdę na nartach, a nawet codzienne poruszanie się. Mogą wystąpić z wielu powodów. Podobnie jak złamanie nogi, urazy te mogą wynikać ze złapania krawędzi narty i gwałtownego obrócenia nogi. Występują również podczas skoków i upadków.

Buty narciarskie są zwykle bardzo sztywne, blokują kostkę i dolną część nogi w jednej pozycji. Uniemożliwia to przeniesienie wstrząsu spowodowanego upadkiem przez nogi, wywierając całkowity nacisk na kolano.  Aby uniknąć kontuzji, narciarze nie powinni próbować jeździć na nartach na stokach, z którymi nie czują się komfortowo, ani wykonywać sztuczek, które mogą spowodować upadek. Ponownie, utrzymywanie nart pod kątem 45 stopni może również pomóc w uniknięciu zaczepienia.

Bezpieczna jazda na nartach – wniosek

Podsumowując, na stoku można zranić się na wiele sposobów. Jednak, jak widać, szanse na kontuzje są niewielkie. Narciarstwo to stosunkowo bezpieczny sport w odpowiednich warunkach i przy odpowiednim przygotowaniu się. Mimo to narciarze powinni stale mieć się na baczności. Każdego urazu można łatwo uniknąć, stosując odpowiednie środki ostrożności.

Narciarze muszą być świadomi, w pełni chronieni i w pełni przygotowani do jazdy na nartach. Przestrzegając odpowiednich środków ostrożności, każdy może bawić się na stoku, pozostając jednocześnie bezpiecznym.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę