Kto to jest i czym się zajmuje konferansjer?

Każde wydarzenie czy impreza, bez względu na to, czy ma charakter oficjalny czy luźny, czy jest organizowana dla mniejszego, czy większego grona osób, czy jest wydarzeniem publicznym, czy też prywatnym- nie może odbyć się bez osoby, która je poprowadzi. Tym z kolei zajmuje się konferansjer. Oczywiście może być nim każda osoba, w tym także organizator imprezy. Niemniej jeśli chcemy, by wszystko odbyło się w należytym porządku i z sukcesem, warto pomyśleć nad zatrudnieniem profesjonalnej osoby. Dzięki temu także jako organizatorzy będziemy mogli ze spokojem zająć się pozostałymi kwestiami. Kim dokładnie jest oraz na czym polega funkcja konferansjera- o tym w artykule.

Konferansjer – kim jest?

Konferansjer to osoba, która zawodowo zajmuje się profesjonalnym prowadzeniem różnego rodzaju wydarzeń, imprez, spotkań, które odbywają się zarówno w przestrzeni publicznej, ale coraz częściej także i prywatnej. Konferansjerzy wynajmowani są zarówno przez agencje artystyczne, jak i instytucje, jednostki, organy oraz osoby prywatne do prowadzenia wydarzeń artystycznych, historycznych, turystycznych, imprez firmowych i eventów promocyjnych, imprez okolicznościowych- rodzinnych i prywatnych, w tym przede wszystkim wesel.

Konferansjer – czym się zajmuje?

Wspomnieliśmy już, że konferansjer jest osobą, która prowadzi różnego rodzaju wydarzenia. Zakres jego obowiązków nieznacznie różni się jednak od tego, z jakim rodzajem imprezy mamy do czynienia, niemniej zwykle jest to przywitanie gospodarzy wydarzenia oraz zaproszonych gości, przybliżenie celu spotkania, zapowiedź kolejnych punktów programu, przedstawianie poszczególnych artystów, wszelkie wyjaśnienia, dodawanie komentarzy i tłumaczeń, wtrącanie odpowiednich historii i anegdot, przeprowadzanie zabaw i konkursów.

Aby całe wydarzenie przebiegało w sposób interesujący dla publiczności, konferansjer musi się odpowiednio do niego przygotować. Musi on dokładnie zapoznać się z zamierzeniami organizatora, przeanalizować całość i dobrać najlepsze środki przekazu, ustalić charakter wydarzenia- czy będzie ono prowadzone w sposób humorystyczny i swobodny, czy raczej poważny i dostojny. Ważne przy tym, by nie trzymał się utartych schematów, lecz wyróżniał kreatywnymi pomysłami. Dzięki temu publiczność będzie ciągle zaskakiwana, nie będzie mowy o żadnej nudzie.

Najlepszy konferansjer w Warszawie – dj Kuba Król – https://djkubakrol.pl/

Możemy wyróżnić kilka typów konferansjera, przy czym najpopularniejszym jest konferansjer pełniący rolę wodzireja na weselu lub innej imprezie okolicznościowej. Dodatkowo taka osoba często jest także dj-em na tego typu uroczystości.  Jeśli natomiast organizujemy wydarzenie firmowe, na przykład promocję nowych produktów bądź usług, wówczas należy posłużyć się konferansjerem, który specjalizuje się w danej branży. Taka osoba bowiem będzie wiedziała o czym mówić i jak się właściwie przygotować do tematu spotkania.

Czym powinien się charakteryzować konferansjer?

By zostać konferansjerem wcale nie potrzeba specjalistycznego wykształcenia, bowiem liczą się tu przede wszystkim charakterystyczne predyspozycje, obycie ze sceną oraz zdobyte doświadczenie. Dobry konferansjer musi wyróżniać się przede wszystkim ogromną komunikatywnością, przy czym powinien zarówno mówić, jak i uważnie słuchać oraz obserwować. Ponadto musi być otwarty na drugiego człowieka, błyskotliwy i kreatywny, odporny na duży stres. Powinien umiejętnie operować mową i gestem, a także dobrze prezentować się na scenie. Ważna jest tu także odwaga i pewność siebie, ale także i pokorę. To co robi, musi wykonywać w sposób autentyczny, gdyż wszelka gra szybko zostanie wyłapana przez publiczność. Uważa się więc, że konferansjer powinna być to osoba z charyzmą, która przyciąga do siebie ludzi i dobrze się oni czują w swoim towarzystwie. Dla konferansjera praca powinna być więc przede wszystkim pasją, bowiem tylko wtedy będzie w stanie odpowiednio przygotować się do danego wystąpienia i każde z nich traktować w sposób indywidualny.

Konferansjer to bardzo ważny zawód. Nie każdy bowiem, kto jest dobry w organizacji poszczególnych imprez czy wydarzeń nadaje lub czuje się dobrze także w roli prowadzącego. Wówczas najlepszą opcją będzie wynajęcie profesjonalnego konferansjera, który poprowadzi całość i nada wydarzeniu właściwy bieg.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę