Bornholm rowerem – trasy i koszty

Bornholm jest wyjątkowo malowniczą wyspą, słynącą z urokliwych tras rowerowych. W Skandynawii szczególną uwagę przywiązuje się do tego ekologicznego środka transportu, wyjątkiem nie jest Bornholm. Trasy rowerowe składają się zarówno ze ścieżek rowerowych jak i odcinków asfaltowych. Te ostatnie cechuje bezpieczeństwo użytkowania – przede wszystkim ze względu na zachowanie kierowców samochodów, przepuszczających rowerzystów i oczekujących cierpliwie na ich przejazd (rowerzyści mają np. pierwszeństwo na rondach). W Danii rowery zdecydowanie przeważają w zestawieniu środków transportu i nawet turyści z Europy Zachodniej mogą przekonać się osobiście o ich wyjątkowej pozycji na drogach.

Wycieczka rowerowa – Bornholm to doskonały pomysł na weekendowy wypad i dłuższy pobyt

Bornholm rowerem – 3 dni? To możliwe. Duńska wyspa, położona zaledwie 100 km od Polski posiada aż 230 km tras rowerowych o zróżnicowanej nawierzchni i stopniach trudności. Dzięki wyjątkowo malowniczym widokom, przejazd trasami wiąże się z podziwianiem krajobrazów, zwiedzaniem lokalnych punktów charakterystycznych, degustacją specjałów. Obwód wyspy wynosi 105 km, co dla zaprawionego rowerzysty możliwe jest do przejechania nawet w ciągu jednego dnia. Wybierając się (z) rowerem na Bornholm warto jednak poświęcić kilka dni na kontemplowanie piękna miejscowej przyrody. Na Bornholm warto zabrać własny rower, najlepiej sprawdzi się trekkingowy lub grawelowy. Na wyspie znajduje się wiele wypożyczalni rowerów różnego typu, co warto dostosować do specyfiki wybranej trasy. Możesz pożyczyć rower miejski na płaskie, utwardzone odcinki, rower górski na bardziej wymagające trasy lub elektryczny, jeśli potrzebne Ci wspomaganie na dłuższych dystansach.

Bornholm trasy rowerowe – jaki stopień trudności?

Do wycieczki rowerowej na wyspie Bornholm warto rzecz jasna przygotować się z wyprzedzeniem, trenując poza sezonem na rowerze stacjonarnym lub orbitreku w domu oraz poprzez regularne przejażdżki w cieplejsze dni. Jeżeli nie ma dla Ciebie złej pogody na rower, a jazda rowerem zimą jest dużą frajdą, tym łatwiej będzie Ci na wycieczce rowerowej w Skandynawii. Najbardziej sprzyjające warunki pogodowe są tam w lipcu i sierpniu, jednak i wtedy mocno wieje. Dla osób, które lubią płaskie trasy rowerowe, południowa część wyspy będzie doskonałym wyborem na wycieczkę. Ta część Bornholmu zachwyca piaszczystymi, malowniczymi plażami, a im bardziej na północ, tym więcej klifów, podjazdów i wymagających tras. Stopień trudności tras wzrasta wraz z przemieszczaniem się w kierunku północnym, jednak wszystkie są zdecydowanie do pokonania przez rowerzystów o przeciętnej kondycji.

Bornholm rowerem dookoła – ile zajmie przejechanie tej trasy?

Trasa rowerowa, obejmująca przejazd dookoła wyspy wymaga pokonania ponad stu kilometrów różnymi drogami, jednak większość turystów dzieli ją na kilka odcinków, wypoczywając i nocując po drodze na licznych polach campingowych i namiotowych. Przejechanie rowerem dookoła wyspy przy średniej prędkości 20 km/h zajęłoby nieco ponad pięć godzin, jednak nie wlicza się tu postojów oraz awaryjnych sytuacji, jak przebicie dętki czy spadający łańcuch. Turyści najchętniej wybierają trasę rowerową na 24,8 km, łączącą stolicę wyspy, Rønne z Allinge. Ta niezwykle urokliwa i obfita w piękne widoki trasa krajobrazowa zachwyca miłośników turystyki rowerowej. Przy wolnej jeździe jej pokonanie zajmuje niespełna dwie godziny.

Rowerem na Bornholm – koszty i jak najlepiej tam dotrzeć?

Zaplanowaliście już wycieczkę na Bornholm rowerem – ceny? Przede wszystkim musisz policzyć koszt paliwa i eksploatacji samochodu, którym dotrzesz na prom. Możesz popłynąć ze Świnoujścia na Bornholm przez Szwecję lub rejsem bezpośrednim z niemieckiego Sassnitz. Na prom możesz zabrać samochód, a na nim bagażnik z rowerami. Za bilet dla osoby dorosłej zapłacisz około 200 zł, transport rowerów jest bezpłatny. Kilkaset złotych do tysiąca zapłacisz za transport samochodu, dodatkowa opłata wiąże się z rezerwacją kajuty. Tak jak w pozostałych państwach nordyckich, w Danii nie jest tanio. Zapłacić trzeba za pole kampingowe, wypożyczenie roweru (jeśli jest Ci potrzebne), jednak cena aktywnego wypoczynku na duńskiej wyspie będzie niższa od kwoty wydanej na wakacje spędzone w południowym kurorcie. Dodatkowo te na Bornholmie (rowerem) spędzisz w zdrowy dla siebie sposób.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę