Łańcuch w rowerze spada – co robić?

Łańcuch, który spada w rowerze, to bezapelacyjnie jedna z najczęściej spotykanych awarii w rowerze, z jaką miał styczność na pewno każdy z nas. Skoro jest ona tak powszechna, to dobrze jest mieć zatem wiedzę, jak poradzić sobie, gdy po raz kolejny łańcuch spada z przedniej zębatki (lub tylnej) oraz co zrobić ze spadającym łańcuchem w rowerze bez przerzutek. W artykule rozwikłamy tę zagwozdkę.

Zobacz: Orbitrek czy rower stacjonarny? Który sprzęt wybrać do domowych treningów?

Dlaczego łańcuch w rowerze spada? 

Dlaczego łańcuch spada w rowerze? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, gdyż zależy to od naprawdę przeróżnych czynników. Często przyczyną może być najbardziej prozaiczna rzecz, jaką są poluzowane śrubki i nakrętki odpowiedzialne za mocowanie układu napędowego. Gdy jedna z nich jest luźna cały wał może zacząć poruszać się w trakcie jazdy, co przekłada się na to, że łańcuch w rowerze spada. Remedium jest tutaj najzwyklejsze w świecie dokręcenie wkrętakiem śruby i nakrętki na przerzutce. 

Innym powodem dlaczego łańcuch spada w rowerze jest jego długość. Źle dobrana część z czasem zacznie się rozciągać, stając się przez to coraz luźniejszą. Proces ten będzie trwał aż do momentu, gdy łańcuch z trudem utrzyma się kasecie układu napędowego. Jeżeli łańcuch spadł w momencie bardzo ostrego pedałowania, to także oznaka, że jest zbyt długi i należy go wyregulować.

Brud, to kolejny powód powód, przez który łańcuch spada z tylnej zębatki (lub przedniej). Zabłocone części są szkodliwe dla naszych jednośladów. Znacząco przyspieszają one niszczenie łańcucha oraz układu napędowego, zmniejszają elastyczność ogniw i obniżają komfort jazdy. Brudny łańcuch może być także przyczyną stałego odłączania się go od napędu.

Częstą przyczyną tego, że łańcuch spada z tylnej zębatki (lub przedniej) są sztywne ogniwa łańcucha. Dzieje się tak za sprawą złego montażu lub zbyt dynamicznej zmiany biegów. Również korozja może przyczynić się do takiego stanu rzeczy. W tej sytuacji łańcuch nie może wygiąć się wokół kasety, a jego sztywne ogniwa powodują w konsekwencji oderwanie się jego całego.

Źródło: rowery4u.pl

Słabej jakości przerzutki mogą nie utrzymywać odpowiedniego napięcia linki w trakcie jazdy, co rzutuje zerwaniem się łańcucha w rowerze. By to zweryfikować trzeba pociągnąć za linkę przerzutki i wykryć spadek napięcia. W chwili, gdy łańcuch spada z tylnej zębatki (lub przedniej) taka naprawa będzie wiązać się z koniecznością kupna nowych przerzutek. Dla pewności polecamy jednak skonsultować się ze specjalistą, by sprawdził on, czy nie ma na to rady. 

Kolejnym powodem dlaczego łańcuch spada w rowerze są wyboje, które możemy napotkać na drodze. Pod ich wpływem rower się trzęsie, co wpływa na na poruszanie się różnych jego elementów, przez co łańcuch szczególnie narażony jest na wypadnięcie.

Co zrobić jak łańcuch spadł z przedniej zębatki? 

Gdy łańcuch spada z przedniej zębatki należy sprawdzić najsampierw, czy wina nie leży po stronie łańcucha. W tym celu można zasugerować się przyczynami wymienionymi powyżej. Pamiętajmy jednak, że z przedniej części roweru łańcuch spada stosunkowo rzadko, należy raczej skupić się na tylnej zębatce, gdyż jej niewłaściwe ustawienie powoduje spadanie łańcucha z przodu.

Zobacz: Jazda na rowerze zimą – jak się przygotować?

Łańcuch spada z tylnej zębatki  – co robić? 

Gdy łańcuch spada z tylnej zębatki należy odchylić przerzutkę (jest to część wystająca poniżej tylnej zębatki) tak, by łańcuch całkowicie poluzował się. W tym momencie będzie można nałożyć go, na adekwatne koło zębate (najlepiej na to samo, na którym ustawiona była przerzutka). Czynność jest bardzo prosta i prozaiczna wręcz, niemniej warto wykonywać ją w rękawiczkach, gdyż z pewnością pobrudzimy się smarem lub błotem, które znajdują się na spoiwach łańcucha.

Spadający łańcuch w rowerze bez przerzutek 

Sytuacja ze spadającym łańcuchem w rowerze bez przerzutek nie różni się zbyt bardzo od tej, gdy łańcuch spada w rowerze z przerzutkami. Poza kwestiami związanymi ze źle ustawionymi przerzutkami, wszystkie inne powody są takie same. Zatem dbać o łańcuch powinniśmy w każdym rodzaju rowerów – i w tych ze sklepu, jak i poczciwych składakach.

W tekście wyjaśniliśmy dlaczego łańcuch spada z przedniej zębatki, czemu łańcuch spada z tylnej zębatki oraz jakie są powody spadającego łańcucha w rowerze bez przerzutek.

Zobacz: Jakie są sporty ekstremalne na świecie i w Polsce?

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę