Bylica estragon – właściwości lecznicze

Estragon inaczej zwana bylica draganek to roślina zielna należąca do rodziny astrowatych.  Ta bylina o długich, cienkich liściach pochodzi z Azji Środkowej (głównie z Syberii) i może osiągnąć wysokość 40 do 150 cm.  Ta roślina ma szczególną zdolność nadawania smaku octowi, ale ma również wiele dodatkowych zastosowań w kuchni. Ocet estragonowy staje się wtedy bardzo przydatnym składnikiem dressingów oraz musztardy domowej roboty.

Estragon ma niewielką liczbę zastosowań terapeutycznych, ale ma jedną dziwną właściwość wywoływania lekkiego drętwienia ust podczas żucia liści. Jest to bylina pochodząca z Syberii i regionu Morza Kaspijskiego.

Bylica wzmacnia smak wielu potraw, ale może stać się nadrzędny, jeśli jest używany w nadmiernych ilościach. Dobrze komponuje się z rybami, wieprzowiną, wołowiną, drobiem, dziczyzną, ziemniakami, pomidorami, marchewką i większością popularnych warzyw. Dodatkowo doskonale komponuje się z cytrynami i pomarańczami. Estragon można stosować w sosach śmietanowych, masełkach ziołowych i occie, zupach, kremach kwaśnych i jogurtach.

Estragon właściwości lecznicze

W dawnych czasach estragon był używany ze względu na swoje właściwości lecznicze, na przykład do leczenia ukąszeń węży lub łagodzenia bólu zębów i przerywania czkawek. W czasach greckich i rzymskich estragon stosowano w środkach na zarazy i cholerę. Grecy odnotowali użycie estragonu już w 500 r. p.n.e. uważany był za jedno z prostych ziół, używane przez Hipokratesa (ojca medycyny). Europejscy ogrodnicy używali estragonu w średniowieczu, a w 1500 roku został sprowadzony do Brytanii przez rodzinę Tudorów do ogrodu królewskiego. Następnie został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku.

Bylica estragon do czego się stosuje? si

Estragon doskonale pobudza apetyt i trawienie dzięki zawartej w niej witaminie C. Działa również bardzo skutecznie przy wzdęciach i bólach brzucha. Zalecany przy lekkich zaparciach. Jest również dobrym środkiem moczopędnym.

W przypadku pasożytów jelitowych estragon działa jako doskonały środek odrobaczający. Oczyszcza organizm i odfiltrowuje pasożyty.

Estragon może również zmniejszać ból spowodowany bólem gardła lub zębów. W tym celu po prostu przeżuwaj liście estragonu.

Estragon zawiera przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami i utrudniają pojawienie się chorób układu krążenia, nowotworów i starzenia się komórek.

Zewnętrzne zastosowanie olejku eterycznego estragonu wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Jest również skutecznym środkiem przeciwbólowym, który zastosowany podczas masażu łagodzi bóle menstruacyjne czy nawet bardziej bolesne doznania jak kolka nerkowa.

Wykazuje bardzo dobre właściwości przeciwskurczowe, gdyż działa na układ nerwowy. Może również łagodzić bóle stawów i skurcze.

Bylica estragon właściwości

Profilaktyczne leczenie alergii układu oddechowego, takich jak katar sienny, stosując estragon, można zniwelować objawy i zmniejszyć podatność na takie sytuacje. Prostym sposobem jest wlanie trzech kropli olejku eterycznego na kostkę cukru (przyjmuj rano i wieczorem). Olejek eteryczny obniża produkcję histaminy w organizmie, cząsteczki wytwarzanej przez organizm, która wywołuje objawy związane z alergią.

Jeśli jednak jesteś diabetykiem, unikaj cukru, używając chusteczki. Nasącz chusteczkę olejkiem eterycznym i wdychaj.

Bylica estragon odpowiada również za gospodarkę wapniową, która zwiększa odkładanie wapnia w kościach, zapobiegając osteoporozie stymulujący wzrost kości i chrząstek. Poniżej polecamy sprawdzony suplement, który uzupełni braki wapnia w organizmie.

Zostaw kilka liści we wrzącej wodzie na 10 do 15 minut. Pij raz dziennie, aby oczyścić organizm i wykorzystać zalety tej rośliny.

Estragon smak

Estragon jest podstawowym składnikiem niektórych sosów, zwłaszcza sosu berneńskiego .

Niezależnie od tego, czy jest świeży, posiekany, sproszkowany czy jeszcze w formie gałązek, możemy przyprawiać nim zupy, sałatki, omlety, dania mięsne i rybne.

Jednak nie przesadzaj, ponieważ mocny smak estragonu może zepsuć potrawę, zamiast przyczynić się do jej ulepszenia.

Bylica estragon uprawa

Estragon rośnie bardzo dobrze przy niskiej wilgotności i znosi bardzo słabe gleby. Lubi przebywać na glebach skalistych, żwirowych i piaszczystych. Musi mieć pełne słońce, ciepły i suchy klimat.

Estragon jest zwykle uprawiany z wycinków korzeni. Można również uprawiać, ukorzeniając się wiosną małe sadzonki. Estragon można również wyhodować z nasion bezpośrednio w ogrodzie. Zaleca się rozpoczęcie wzrostu w suchym pomieszczeniu około 6-8 tygodni przed ostatnimi przymrozkami. Następnie wczesną wiosną, gdy pogoda zacznie się ocieplać, można przesadzić sadzonki do ogrodu, najlepiej rozstawić je w odstępach 45 cm – 60 cm. Ma pachnące cienkie liście. W środku lata wytwarza opadające żółte kwiaty. Estragon pochodzi z suchych i skalistych obszarów północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Azji. 

Estragon ciekawostki

Męczy Cię czkawka? Żuj bylicę estragon, to pomoże powstrzymać czkawkę.

Choroba lokomocyjna jest dokuczliwa? Przyjmij jedną kroplę olejku estragonowego pod język przed wyruszeniem w drogę.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę