Czy tęsknota oznacza miłość?

Tęsknota niejedno ma imię. Jest uczuciem, któremu przyglądamy się zdecydowanie zbyt rzadko, traktując je po macoszemu. Może towarzyszyć nam zarówno w związku, jak i po jego zakończeniu. 

Jak interpretować ten stan, kiedy nie możemy spać, skoncentrować się na czymkolwiek, a w ciele czujemy napięcie, niepokój i ścisk w żołądku? W tym tekście opowiem ci o miłości i tęsknocie oraz o tym, jak ją obsługiwać. Dowiesz się również, czy tęsknota oznacza miłość. Zapraszam.

Tęsknota – jak działa?

Na wstępie chcę ci powiedzieć, że tęsknota to obiektywnie trudne uczucie. W celu jej przeżycia trzeba nauczyć się tolerować ogrom intensywnych emocji: frustrację, poczucie opuszczenia i osamotnienia, a jednocześnie przywiązania, miłości i więzi z drugą osobą. Jej silne oddziaływanie wcale nie jest łatwe, więc masz prawo do całej gamy uczuć. Szczególnie po zerwaniu, ale i tęsknota w związku jest czymś normalnym.

Możesz tęsknić nie tylko za partnerką, ale i rodzicami, dzieciństwem czy miejscem, w którym długo przebywałeś. Na pewno świadczy ona o jednym – że obiektami tęsknoty są rzeczy lub osoby, które chcemy zatrzymać w swoim życiu. Jest za czymś, z czym nawiązaliśmy więź. 

Czy zawsze warto jej słuchać? Niekoniecznie. Czasami więzi między ludźmi są dla nich niezdrowe, szczególnie gdy jedna z osób jest toksyczna. To nie zmienia faktu, że wiele osób po takich związkach tęskni za swoimi partnerami. Miłość i tęsknota są ze sobą powiązane.

Czy tęsknota zawsze oznacza miłość? 

Ciągle o niej myślisz. Wspominasz chwile, gdy byliście szczęśliwi i nic nie zapowiadało rozstania. Analizujesz jej zalety i wady, coraz bardziej zmieszany. Co zrobić w przypadku tęsknoty za związkiem, który się rozpadł? Jak sobie poradzić z powracającym jak bumerang pytaniem: czy moja tęsknota oznacza miłość? 

Może, ale nie musi. Nie jesteśmy istotami czarno-białymi, gdzie za potwierdzenie zerwania odpowiada poczucie nienawiści, a miłości – motyli w brzuchu. To nieco bardziej skomplikowane. Nawet podczas rozstania, kiedy jedna ze stron lub oboje stwierdzicie, że to już koniec, nadal możecie się kochać. 

Czasami po prostu para się rozmija w wartościach lub potrzebach, a wtedy pojawia się poczucie obcości czy dystansu. Kiedy dochodzą do tego nasilające się zgrzyty, czas na rozstanie. W związku z tym proponuję spojrzeć na to inaczej. 

Zobacz: Dystymia – co to? Objawy, leczenie, związki, jak wyjść?

Kochanie drugiej osoby może trwać nawet po rozstaniu, choć nigdy byś już do niej nie wrócił. Także pytanie: czy tęsknota oznacza miłość, jest tutaj niewłaściwe. To, że tęsknisz, nie musi oznaczać, że coś z tobą lub twoim życiem jest nie tak. To uczucie braku, ale ten brak nie wyklucza poczucia szczęścia.

W celu poradzenia sobie z tęsknotą za eks masz dwie opcje. Po pierwsze – nie uciekać od tego, co się wydarzyło. Jasne, rozkminianie w nieskończoność może doprowadzić cię do jeszcze gorszego stanu. Warto się zastanowić nad tym, co ta relacja ci dała i jakie lekcje możesz wyciągnąć z niej dla przyszłych związków. 

Dwa – znaleźć korzystne dla siebie destruktory. Chodzenie na siłownię, spacery, czytanie książek czy spotkania z kumplami pozwolą ci oderwać myśli od bólu. Najlepiej połączyć obie strategie, ponieważ pozwalasz sobie zarówno na odetchnięcie, jak i nie wypierasz trudnych emocji, co ułatwi akceptację tego stanu.

Zobacz: Czym jest miłość dla mężczyzn – jak kochać kobietę?

Tęsknota w związku

Tęsknota w związku również wymaga skutecznej obsługi. Jak pisałem na początku – to jednoczesne akceptowanie poczucia oddzielenia, jak i przywiązania. Jesteście dwiema odrębnymi osobami, wolnymi bytami, które potrzebują własnej przestrzeni. Miłość i tęsknota są ze sobą nierozerwalnie połączone, ale przy odpowiednim podejściu tęsknota w związku wcale nie musi być dla ciebie, czy dla niej destrukcyjna. Odnalezienie równowagi w tęsknocie to prawdziwa sztuka, warta praktykowania.

Czy tęsknota oznacza miłość? Mam nadzieję, że już teraz rozumiesz, dlaczego warto przekształcić to pytanie, a nawet z niego zrezygnować i spróbować na chłodno przeanalizować, jak się z tym czujesz. A potem dać sobie wytchnienie.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę