Czy toksyczny facet wraca?

“Jeśli tylko posiadasz coś cennego, co mogłoby zainteresować „łowcę cudzych zasobów” – nie czuj się bezpiecznie” – to zdanie zaczerpnięte z książki autorstwa Mai Friedrich pt. „Moje dwie głowy”. Kobieta opisuje w niej proces odchodzenia od toksycznego partnera i trudności związane z tym procesem. 

Jeśli zastanawialiście się kiedyś czy toksyczny facet wraca, to przeczytajcie ten artykuł do końca. Razem z Maią Friedrich postaramy się odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

Kim właściwie jest “toksyczny” facet?

Jak właściwie określić, czy ktoś jest osobą  “toksyczną”? Przede wszystkim należy pamiętać, że bycie toksycznym dotyczy się wszystkich: zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nasze negatywne emocje po kłótni czy zerwaniu, również nie są najlepszymi doradcami i nie powinniśmy na ich podstawie oceniać czy nasz partner, czy partnerka są osobami toksycznymi.

Zobacz: Toksyczni ludzie – jak ich ignorować, jak sobie z nimi radzić?

Istnieje jednak kilka cech, które powinny natychmiast zapalić w naszych głowach “czerwoną lampkę”. Oto kilka z nich:

  1. Pesymistyczne nastawienie

Jasne, każdy z nas widzi czasem świat w ciemnych barwach, ale ta osoba robi to zawsze. Zawsze narzeka, stawiając się w roli ofiary i nie daje ci przestrzeni na oddech.

  1. Władczość

Taka osoba jest chora, kiedy nie może kontrolować sytuacji. Narzuca swoją wolę innym siłą lub przy pomocy manipulacji, a kiedy ktoś się z nią nie zgadza, odrzuca taką osobę. 

  1. Chłód emocjonalny

Osobę taką mało obchodzą uczucia innych. Jest często chorobliwie ambitna i  dąży „po trupach do celu”. Mało obchodzi ją czy w wyniku jej działań innym dzieje się krzywda.

  1. Umniejszanie i krytyka

Nie chodzi oczywiście o krytykę konstruktywną. Ta osoba nigdy nie doceni twoich starań, a jej jedynym celem będzie obniżenie Twojego poczucie wartości. 

  1. Agresja

Osoba agresywna, to osoba niepanująca nad własnymi emocjami. Jej agresja nie musi być fizyczna, by siać dookoła siebie zniszczenie — może ona być agresywna również werbalnie. 

Osoby o takich cechach należy omijać szerokim łukiem. A co w przypadku kiedy chcemy się uwolnić od takiego partnera? Jak osoba egocentryczna znosi rozstania? Czy toksyczny facet wraca i stara się ponownie wkraść w nasze łaski?…

Czy toksyczny facet wraca? Fakty 

… Odpowiedź na to pytanie jest niestety twierdząca. Możemy zastanawiać się, czemu toksyczny facet wraca? W końcu jego energia skoncentrowana była na zatruwaniu nam życia, dlaczego więc tak usilnie stara się powrócić do poprzedniej partnerki, zamiast znaleźć sobie nową? 

Zobacz: Co to znaczy być toksycznym? Definicja, cechy takiej osoby

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Toksycznej osobie od początku chodzi o to, by “przywiązać” do siebie partnerkę czy partnera. Taka osoba będzie tak długo wmawiać drugiej połówce jej “bezwartościowość”, aż ona sama w to uwierzy. Dzięki temu toksyczna osoba “ubezpiecza się” na wypadek zerwania, a robi to, bo nie może znieść myśli, że mogła być porzucona. 

Zatem czy toksyczny facet wraca? Tak, chociaż nie każdy wracający partner jest toksyczny. Niekiedy ludziom trudno jest pogodzić się z rozstaniem. Jednak w przypadku kiedy były partner przekracza wasze granice, próbuje wami manipulować czy was szantażować, oznacza to, że był to w 100% toksyczny facet.

Zachęcamy was do przeczytania książki Mai Friedrich „Moje dwie głowy” – może dzięki tej lekturze lepiej poradzicie sobie po rozstaniu z toksycznym eks, albo podejmiecie zdrową decyzję zakończenia toksycznej relacji w waszym życiu. Napiszcie w komentarzach czy mieliście kiedyś doświadczenia z toksycznym eks albo, czy do was też toksyczny facet chciał wracać?

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę