Czym się różni bourbon od whisky?

Większość z nas lubi whisky i bourbon . Mówiąc najprościej, jest to męski eliksir, który ma niepowtarzalny smak.  Często pojawiają się pytania  odnoszące się do różnic  między bourbonem a whisky. Do różnic między takimi aspektami jak skład trunku, ile czasu  trwa dojrzewanie, beczkami używanymi do produkcji itp. Jeśli zamierzasz być prawdziwym gentlemanem, to prawdopodobnie dobrze, że zaczynamy od podstaw. Dzięki temu zrozumiemy ogólne różnice między tymi dwoma męskimi trunkami. A Ty wybrałbyś bourbon czy whisky?

Chociaż jestem pewien, że pojawią się komentarze miłośników whisky, wyjaśniające znacznie bardziej różnice, opiszę ogólnie przyjęte relacje zachodzące miedzy nimi. Dowiedz się z nami czy lepiej kupić bourbon czy whisky.

Co to jest whisky? Bourbon a whisky

Whisky to rodzaj destylowanego napoju alkoholowego wytwarzanego ze sfermentowanej owsianki zbożowej. Do różnych rodzajów whisky używane są różne rodzaje ziaren. Niektóre z powszechnych rodzajów tych ziaren to jęczmień, jęczmień słodowany, żyto, żyto słodowe, pszenica i kukurydza. Whisky jest produkowana, a następnie leżakowana w drewnianych beczkach. Drewno używane do beczek to zwykle biały dąb.

Whisky jest dostępna w różnych klasach i rodzajach na całym świecie. Destylacja tych sfermentowanych ziaren i dojrzewanie mieszanki w drewnianych beczkach to trzy podstawowe etapy produkcji whisky. Whisky wyprodukowana w Indiach różni się od innych rodzajów whisky tym, że indyjska whisky nie wymaga fermentacji zbożowej. Najpopularniejszą podstawą tej whisky jest fermentowana melasa. Wymóg starzenia whisky w jakimkolwiek drewnianym zbiorniku również nie jest konieczny, a czasami nie jest przestrzegany w niektórych miejscach.

Co to jest Bourbon? Bourbon vs whisky

Bourbon to oryginalny i charakterystyczny produkt Stanów Zjednoczonych, który zawiera co najmniej 51 procent kukurydzy. Innymi słowy, Bourbon to spirytus destylowany w beczce, zwykle wytwarzany z kukurydzy. Destyluje się go po to aby uzyskać 80% alkoholu. Aby whisky stał się Bourbonem, musi spełniać następujące wymagania.

  • Wykonane z mieszanki ziaren zawierającej co najmniej 51% kukurydzy Ponad 160 (USA) niedestylowanych (80% alkoholu) Destylowane w 125 stopniach (62,5%).

Ponadto tylko whisky wyprodukowaną w Stanach Zjednoczonych można nazwać Bourbon. Ten duch wywodzi swoją nazwę od historycznego związku z obszarem znanym jako Old Bourbon, w pobliżu hrabstwa Bourbon w Kentucky. Burbon jest produkowany od XVIII wieku.

Whisky a bourbon. Jak je odróżnić?

Bourbon to rodzaj whisky, ale nie każda whisky to bourbon. Główna różnica między Bourbonem a whisky polega na tym, że Bourbon jest produkowany tylko w Stanach Zjednoczonych, głównie z kukurydzy, podczas gdy whisky jest produkowana z różnych rodzajów ziaren zbóż na całym świecie.

Ponieważ Bourbon jest rodzajem whisky, procesy produkcyjne są bardzo podobne. Warto zauważyć, że we wcześniejszych czasach Bourbon był uważany za tani, gorzki i bardzo zły. Jednak wraz ze zmianą receptury i lat ciężkiej pracy burbon stał się obecnie drogim napojem produkowanym pod auspicjami rządu USA

  • Whisky i bourbon są wytwarzane z mieszanki zbóż i głównie kukurydzy.
  • Istnieje wiele wymogów dotyczących handlu i etykietowania spirytusu, który ma być sprzedawany jako burbon na całym świecie i w Stanach Zjednoczonych. Przeważnie w Stanach Zjednoczonych bourbon z etykietą butelkową oznacza, że ​​pochodzi z hrabstwa Bourbon w stanie Kentucky.
  • Whisky i bourbon są zwykle butelkowane w co najmniej 80 stopniach.
  • Wszystkie bourbony są uważane za whisky
  • Aby whisky mogła zostać uznana za bourbon, musi być leżakowana przez co najmniej 2 lata.  Jednak większość bourbonów dojrzewa przez co najmniej cztery lata.

Jack daniels tennesse – ciekawostka

  • Kanadyjczycy, Szkoci i Brytyjczycy używają pisowni „whisky”, podczas gdy Amerykanie zapisują to jako „whiskey”.
  • Podczas gdy „szkocka” jest powszechnym określeniem szkockiej whisky w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, nie używa się  tego terminu w Szkocji. Oni używają jedynie terminu whisky i zakłada się, że wiadomo, że  chodzi o szkocką.
  • Wiele osób uważa, że ​​Jack Daniels to bourbon. Tak nie jest. Jack Daniels jest produkowany w Tennessee. Dlatego Old No.7 informuje na etykiecie Tennnesee Whiskey.
  • Wiele osób, które zastanawiają się czy kupić whisky a bourbon

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę