FBI – ogólne informacje

Wiele osób zastanawia się czym jest popularne FBI, jak się dostać do FBI czy ile zarabiają agenci FBI… Jest to sektor, o którym powstało już dziesiątki filmów i seriali oglądanych z zaciekawieniem przez tysiące ludzi na całym świecie. Podczas wybierania swojej ścieżki życiowej często młodzi ludzie zastanawiają się jak dostać się do FBI. Z pozoru wydaje się to praca bardzo interesująca i dobrze płatna. Jak wygląda rzeczywistość i ile zarabia agent FBI?

FBI – ogólne informacje 

Na początek garść informacji… FBI jest to Federalne Biuro śledcze, które ma za zadanie zajmować się najtrudniejszymi do rozwikłania sprawami z działu spraw karnych. Jest to bardzo ceniony sektor, który złapał już nie jednego seryjnego mordercę uciekającego przez wiele miesięcy czy nawet lat. Agencji FBI mają za zadanie rozpracować wiele trudnych łamigłówek i na podstawie poszlak, własnej intuicji i dowodów złapać bandytę wsadzając go za przysłowiowe kratki. 

FBI zostało zapoczątkowane dla ochrony amerykanów i spraw rządowych ich kraju. Dzięki agentom FBI zostało unieszkodliwionych już wielu terrorystów, seryjnych morderców czy handlarzy narkotyków. Tak poważne zadania, które są równocześnie bardzo trudne i niebezpieczne wydają się mieć zapłatę w postaci solidnej pensji. W końcu ryzykowanie zdrowiem i życiem podczas łapania przestępców, którzy często są niewyobrażalnie groźni musi jakoś popłacać. Więc ile zarabia FBI? 

Ile zarabia FBI – wynagrodzenie 

Jako, że jest to sektor amerykański to w tym kraju w analizach najczęściej można znaleźć pensje roczne wymieniane w dolarach amerykańskich. Na portalach można znaleźć informację, że agencji FBI zarabiają od około 52 000 dolarów amerykańskich, aż do około 80 000 dolarów amerykańskich, gdzie pensja często wzrasta wraz ze stażem pracy i doświadczeniem. Odpowiedź na pytanie ile zarabia FBI w przeliczeniu na polskie złotówki może być bardzo kusząca. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że to jednak USA, w której życie jest o wiele droższe i rządzi się swoimi prawami. W wyniku tego ciężko przyrównywać płace amerykańskie do płac w Polsce. 

Jak dostać się do FBI – wymagania ogólne

Przede wszystkim odpowiedź na pytanie Jak dostać się do FBI – kryje w sobie wiele czynników. Rekrutacja bywa dość surowa. Lecz podstawowym wymogiem, który muszą spełnić osoby starające się o pracę w FBI jest stałe zamieszkanie w USA przez minimum 3 lata. Dodatkowo minimalny wiek dla kandydata starającego się o pracę w FBI to 23 lata, a maksymalny wiek to 37 lat. Jest to spowodowane faktem, że agent musi być wystarczająco dojrzały, ale nie może być też zbyt „stary” gdyż wiąże się to z obniżoną sprawnością. 

Dodatkowo historia osoby rekrutującej się do FBI jest bardzo mocno prześwietlana. Nie dopuszczalne są tutaj żadne incydenty świadczące o kłopotach z prawem, ale również choroby przewlekłe. Dlatego historia medyczna jest również dostarczana.

Jak dostać się do FBI – wymagania szczegółowe 

Mimo wszystko agent FBI musi być wykształcony. Oznacza to, że zdrowie fizyczne i psychiczne to nie wszystko! Również trzeba wykazać się dyplomem na poziomie co najmniej licencjackim!

Również osoba rekrutująca się na stanowisko agenta FBI musi mieć minimalnie dwuletni staż pracy w swoim wykształconym zawodzie. Istnieje jedno odstępstwo od tej reguły, które mówi, że rekrut może posiadać tylko jednoroczny staż pracy jeśli posiada tytuł magistra, a nie licencjata. 

Jak zostać agentem FBI w Polsce? 

Jak zostać agentem FBI w Polsce – czy to w ogóle możliwe? Na forach internetowych można znaleźć wiele pytanie pt „Jak zostać agentem FBI w Polsce”. Niestety zgodnie z wymaganiami nie ma żadnej szkoły ani kursów rekrutujących na FBI w Polsce. Wymagania mówią jasno – bycie obywatelem USA przez minimum 3 lata, skończone studia i doświadczenie w pracy. Niestety tych warunków nie da się spełnić w Polsce i żeby obywatel naszego kraju został agentem FBI musi wyjechać za granicę i właśnie tam zdobywać doświadczenie i odpowiednie „papiery”. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę