Bycie dorosłą osobą, która testuje gry za pieniądze było marzeniem z dzieciństwa niejednego zapalonego gracza. Połączenie przyjemności z dodatkowymi benefitami w postaci zarabiania pieniędzy wydaje się być spełnieniem najskrytszych marzeń. Jednym z najbardziej interesujących atutów miało być pokonywanie trudów gier jeszcze zanim zobaczył je cały świat. Czy testowanie gier za pieniądze faktycznie jest takim jak wiele osób sobie wyobraża?
Ile zarabia tester gier i czym się dokładnie zajmuje
Niestety rzeczywistość bywa zgoła odmienna. Codzienna praca testera gier różni się od wymarzonego ideału włączania nowych gier i przechodzenia ich przez 8 godzin, 5 razy w tygodniu. Testowanie gier za pieniądze bardziej opiera się na sprawdzaniu błędów w grach na każdym ich etapie. Więc nie oznacza to swobodnego przechodzenia misji i kontynuowania frajdy z gry, lecz mozolne szukanie usterek, na które mogliby się natknąć gracze, którzy zakupią grę w przyszłości. Oznacza to, że tester gier musi dosłownie kilkanaście razy sprawdzać daną część gry poszukując coraz to nowych możliwości na jej przejście. Bywa to już bardziej mozolne i mniej ciekawe.
W przypadku wystąpienia tak zwanego „bugu” tester gier musi zgłosić go programistom odpowiedzialnym za właściwe tworzenie gry. Jednak to nie koniec… Po naprawieniu problemu tester musi jeszcze raz analizować dany segment rozkładając go na czynniki pierwsze. Niestety często wychodzą znów nowe błędy, które tester musi zgłaszać – i tak w kółko do momentu gdy dana część gry będzie już w 100% sprawna. Wiele osób zastanawia się na jakie zarobki może liczyć tester gier, gdyż sektor IT oferuje z reguły całkiem pokaźne sumy. Więc ile zarabia tester gier?
Tester gier komputerowych – zarobki
Niestety omawiana praca bardzo często nie ma charakteru stałego dochodu i formy zatrudnienia na przykład na umowę o pracę na czas nieokreślony. Testerzy gier mogą być poszukiwani na zlecenia w momencie tworzenia danej gry przez firmę produkcyjną. Oznacza to, że testerami gier komputerowych są bardzo często młodzi ludzie, którzy jeszcze się uczą choćby na studiach w największych miastach Polski.
W wyniku tego często podczas rozmowy o pracę rekruterzy widzą rozczarowanie na twarzy kandydatów na stanowisko testera gier komputerowych. A więc ile zarabia tester gier? Zarobki opiewają tutaj średnio w zakresie od 3530 do 4960 złotych brutto według oficjalnych portali. Po przekształceniu tej płacy na tak zwane netto już zarobki nie są, aż tak atrakcyjne jak malują je osoby pracujące w IT. Mimo wszystko zawsze można znaleźć bardzo doświadczonych i nietuzinkowych testerów gier komputerowych. Zarobki takich osób z reguły bywają odrobinę większe, gdyż często firmy wolą zapłacić więcej i być pewnym precyzji swojego pracownika (zwłaszcza przy hucznych tytułach).
Jak zostać testerem gier?
Przede wszystkim odpowiedź na pytanie – Jak zostać testerem gier nie jest jednoznaczna. Z jednej strony trzeba wykazywać się niemałym doświadczeniem z branży gier, które warto przechodzić od dziecka. I to w różnych wersjach i typach! Nigdy nie wiadomo jaki rodzaj gry będzie musiał analizować tester gier – RPG, MMORPG, zręcznościowe, sportowe, czy nawet edukacyjne. Dlatego doświadczenie to podstawa, która z pewnością będzie dodatkowym atutem podczas przeprowadzanej rekrutacji. Wykazanie się wiedzą czy rzucanie wartościowymi tytułami może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Lecz – Jak zostać testerem gier to pytanie, którego odpowiedź tak naprawdę nie różni się od otrzymania pracy w innych sektorach. Wszystko rozpoczyna się od złożenia aplikacji o pracę podczas poszukiwania testerów gier przez biura rekrutacyjne. Warto być czujnym i śledzić rynek ogłoszeń o pracę, aby nie „przespać” żadnego, nowego ogłoszenia. Po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji często dana osoba zapraszana jest na rozmowę rekrutacyjną będącą ostatnim etapem, który ma decydujące znaczenie.