Ile zarabia montażysta?

Montażysta filmowy jest jednym z najbardziej ukrytych bohaterów każdego filmu. Trzyma on pieczę nad wszystkimi najważniejszymi punktami jakie dzieją się po nakręceniu filmu. Skleja on poszczególne sceny i nadaje im odpowiedniego wyglądu sprawiając, że to co widzi ostatecznie odbiorca jest uzależnione od jego koncepcji. Aby zostać dobrym montażystą filmowym trzeba skończyć specjalną szkołę filmową zyskując wykształcenie techniczne. Istnieją również studia, które jeszcze bardziej pogłębią wiedzę przyszłego montażysty filmowego. Zarobki są tutaj bardzo różnorodne i zależą od indywidualnych kwalifikacji i doświadczenia. 

Ile zarabia montażysta filmowy? Odpowiadamy

Wszystko tutaj zależy od doświadczenia, pewnej ręki i wizji twórczej montażysty filmowego. Zarobki wahają się w granicach średniej wynoszącej około 3700 złotych. Jednak należy pamiętać, że to wynik uśredniony i wcale nie musi odnosić się do każdego montażysty w zawodzie. 

Z pewnością najgorszej mają osoby początkujące, które co dopiero wchodzą do wielkiego świata filmowego i uczą w nim poruszać. Taki montażysta może zaczynać pracę nawet za najniższą krajową. Jednak w miarę zdobywania konkretnych umiejętności coraz bardziej ceni swój montaż filmów. Cennik za godzinę pracy montażysty z dużym doświadczeniem może docierać nawet do 50 złotych brutto za godzinę pracy. 

Zawód montażysty

Ile zarabia montażysta o bardzo dużym doświadczeniu?

Wiemy już ile zarabia montażysta filmowy. Wyższe doświadczenie pociąga za sobą jeszcze lepsze warunki. Dodatkowo wraz z latami pracy nabywa się tutaj coraz lepszych znajomości i koneksji przez co można liczyć na uzyskanie pracy po tak zwanej znajomości. Dzięki temu najbardziej znani i doświadczeni montażyści mogą zarabiać nawet do 100 złotych brutto za godzinę pracy. Są to już bardzo dobre pieniądze, które również zależą od tego jaką popularność uzyskał montowany film. 

Montażysta filmowy – zarobki za granicą 

Niestety nie ma co się oszukiwać – Polska nie jest największa siedzibą dobrej kinematografii. To nie Hollywood i zarobki tutaj są o wiele niższe niż w innych krajach, które słyną z tworzenia najlepszych filmów. Zarobki montażystów filmowych w takich miejscach potrafią kilkakrotnie przewyższać zarobki polskich montażystów.

Mimo wszystko dla chcącego nic trudnego. Nauka języków obcych może otworzyć drzwi dla każdego montażysty filmowego. Dzięki temu będzie mógł wykorzystać swoje umiejętności za granicą i zarobić jeszcze więcej.

Montaż filmów – cennik 

Montaż filmów ma jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Montażyści specjalizują się w różnych rodzajach filmów – fantastyczne, przygodowe, science – fiction, horror i tak dalej… Złożenie niektórych scen i dodatnie do nich odpowiednich elementów dla niektórych filmów jest o wiele trudniejsze. Dlatego trudno o jednolitość kosztów przy montażu filmów. Cennik wydaje się być największy przy najtrudniejszych filmach typu science – fiction, w których non stop się coś dzieje, a dodatkowo wprowadzone efekty bywają naprawdę czasochłonne do idealnego skomponowania. 

Ile zarabia montażysta Youtube?

Youtube jest ogólnoświatową platformą służącą do publikowania filmów o różnorodnej tematyce. Są to vlogi, krótkie klipy tematyczne, recenzje, instrukcje i tak dalej… Tak naprawdę nie ma tutaj końca. Filmów są dosłownie miliony, a na Youtube może publikować każdy. Niektórym Youtuberom udało się mocno „wybić” i ich odtworzenia sięgają milionów wyświetleń z czego otrzymują bardzo pokaźne gratyfikacje finansowe. Ile zarabia montażystka Youtube, który skleja filmy?

Odpowiedź na pytanie ile zarabia montażysta Youtube nie jest jasna. Nigdy nie wiadomo na jakie kwoty autor filmu umawia się z montażystą. Zależeć to może od renomy jego kanału, trudności montowania filmów czy ich indywidualnej specyfiki. Bardzo często montażyści Youtube nie chwalą się swoją działalnością na tym serwisie stąd w sieci internetowej ciężko znaleźć konkretne informacje w tym temacie. Jednak ogólnie mówi się, że im autor filmów zarabia więcej na ich produkcji, tym montażysta powinien również zarabiać więcej.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę