Ile zarabia operator maszyn CNC?

Ile zarabia operator CNC i kim tak naprawdę jest – to pytania, które bardzo często można usłyszeć od osób nie znających się na przemyśle wytwórczym. Operator maszyn CNC jest osobą wyspecjalizowaną pracującą w wielu dziedzinach przemysłu produkującego metale i tworzywa sztuczne. Wykorzystywane są do kolejnych etapów tworzenia najczęściej maszyn, urządzeń czy pojazdów. 

Operatorzy CNC sterują i trzymają pieczę nad takimi maszynami jak frezarki czy tokarki. Dbają o ich kondycję i pamiętają, aby dokładnie sprawdzać stan ich układów wewnętrznych jak na przykład ilość oleju. Ta praca wygląda na odpowiedzialne zadanie – jakie są zarobki operatora CNC? 

Ile zarabia operator maszyn cnc

Ile zarabia operator CNC w Polsce?

To ile zarabia operator CNC w Polsce jest uzależnione przede wszystkim od lokalizacji jego pracy. W różnych częściach kraju zarabia się nieco inaczej. Dodatkowo wielkość firmy i indywidualne umiejętności również grają ważną rolę przy obsługiwaniu obrabiarek CNC. 

Zarobki, które można spotkać po przyjęciu na stanowisko operatora CNC wnoszą od 4000 do 5000 tysięcy złotych brutto. Jednak w gałęzi przemysłu liczy się również szybkość i jakość posługiwania się obrabiarkami CNC. Zarobki mogą podnosić się w przypadku otrzymywania premii za bardzo dobre wypełnianie swoich zadań. 

Operator obrabiarek skrawających – zarobki za nadgodziny 

Rozwinięciem skrótu operatora CNC jest operator obrabiarek skrawających. Zarobki takich osób mogą podnosić się nie tylko ze względu na premie należącą się za sumienne wypełnianie obowiązków ale także za nadgodziny. W wyniku tego najbardziej zyskują pracowici operatorzy obrabiarek skrawających. Zarobki za jedną nadgodzinę, zwłaszcza w dni wolne od pracy bywają podwojone! 

Zarobki operatora CNC w zależności od doświadczenia 

Czy w zalezności od upływu lat i doświadczenia zarobki operatora CNC ulegają podwyższeniu? 

Jak w każdym zawodzie – bardziej liczy się doświadczony pracownik, który potrafi sobie poradzić w najbardziej podbramkowych sytuacjach. Więc w miarę uzyskiwania większej ilości doświadczenia na pracy przy obrabiarkach CNC zarobki mogą być większe. 

Operator CNC – wymagania 

Wiele osób zastanawia się, jakie musi spełnić wymagania, aby zostać operatorem CNC. Wymagania są różnorodne i zależą od specyfikacji i polityki danej firmy. Jednak najchętniej firmy przyjmują pracowników, którzy legitymują się naukowymi stopniami, które uzyskali na uczelniach wyższych. Uniwersytety Górnicze, Hutnicze i ogólnie uczelnie techniczne są najwyższym szczeblem, który daje duże pole do manewru operatorom CNC. Wymagania jednak nie są jednolite – również cechy charakteru pracownika są bardzo cenione. Współpraca przy tworzeniu i obrabianiu materiałów z osobami z innych sektorów przemysłu jest bardzo ważna.

Operator CNC również powinien znać się na komputerze i obsłudze maszyny – mimo wszystko osoby posiadające wiedzę praktyczną bez teoretycznej również są bardzo chętnie przyjmowane. Mogą wykazać się w pracy i takie osoby często potrafią więcej niż osoby posiadające do tego „papiery”

Ile zarabia operator CNC za granicą?

Inne kraje europejskie charakteryzują się wyższymi zarobkami w wielu branżach – to wiadomo. Mowa tutaj o większych państwach takich jak Niemcy, Francja, Włochy, Szwajcaria czy Szwecja. W przypadku pracy jako operator CNC sytuacja jest podobna – za granicą zarabia się o wiele więcej. Mimo wszystko w wielu miejscach życie jest o wiele droższe na co również trzeba zwrócić uwagę. Więc ile zarabia operator CNC za granicą?

Dla przykładu można wziąć Niemcy. Tam najczęściej zarobki opiewają w granicach 2000 – 3000 tysięcy. Jednak nie złotych, a euro. Ponadto Niemcy są krajem, który posiada bardzo ustabilizowane warunki jeśli chodzi o uzyskiwanie wyższych szczebli doświadczenia w pracy. Mowa tutaj o zasadach, które jasno mówią, że osoba z wyższym doświadczeniem powinna zarabiać więcej. W wielu firmach można znaleźć szczeble, w których przykładowo co 5 lat płaca wzrasta o daną kwotę. 

Zdobycie kwalifikacji na operatora CNC

Istnieje jeszcze jedna droga, aby zostać dobrym operatorem CNC. Istnieją również specjalistyczne kursy przygotowawcze, które upoważniają do obsługi maszyn tej kategorii. Jednak kosztują one od 2 do 3 tysięcy złotych więc to już spory wydatek. Obejmują wiele dni i godzin praktyki składających się z teorii i praktyki. W wyniku tego uczestnik kursu może dowiedzieć się najważniejszych informacji „na sucho” podczas wykładów. Po nich przychodzi czas na praktykę i operowanie konkretnym urządzeniem. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę