Geocaching to coraz popularniejsza gra terenowa, która zapewnia ciekawą przygodę. Umożliwia aktywne spędzenie czasu, pozwala poznać zupełnie nowe miejsca i przede wszystkim jest świetną zabawą, gwarantując doskonałe spędzenie czasu i niesamowitą rozrywkę. To dlatego Geocaching to ogromna społeczność, która liczy już ponad 5 milionów graczy. Geocaching – co to i na czym polega? Geocaching – jak zacząć zabawę?
Zobacz: Ochnik – co to za firma? Walizki, zwroty, rozmiarówka – opinie
O co chodzi w geocaching?
Co to geocaching? To rodzaj nowoczesnej gry terenowej, która wykorzystuje GPS. Polega na poszukiwaniu skarbów nazywanych skrzynkami lub keszami. To różnej wielkości pojemniki, które są pochowane w najróżniejszych lokalizacjach – zazwyczaj są to miejsca ciekawe turystycznie lub atrakcyjnie z innych względów np. historycznych. W keszu pozostawione są różnego rodzaju „skarby”, mogą to być monety, figurki i inne przedmioty. Znalazca może zabrać przedmiot tylko, jeśli w zamian zostawi coś innego. Dodatkowo w każdym znajduje się logbook, czyli dzienniki aktywności, do którego znalazca powinien się wpisać. Skarby przygotowywane są przez samych użytkowników i każdy może to robić, ale można też zajmować się tylko poszukiwaniem skrzynek, których liczba stale rośnie. To zabawa, która opanowała cały świat, a z każdym rokiem przybywa użytkowników i aktywnych skrzynek.
Jak się gra w geocaching?
Gra w geocaching jest bardzo prosta. Należy zarejestrować się na stronie i wybrać skrzynkę w pobliżu, którą chce się odszukać. Podzielone są one ze względu na stopień trudności i najlepiej zacząć od tych najprostszych oznaczonych jako 1/1. Po wybraniu skrzynki można rozpocząć czytanie informacji o niej, a następnie ruszyć na poszukiwania. Każda skrzynka ma przypisaną lokalizację, po której można ją znaleźć, ale najtrudniejsze wymagają nie tylko poszukiwań w terenie, ale i rozwiązania zagadki, aby rozszyfrować lokalizację. Są one oczywiście ukryte w nieoczywistych miejscach, a czasem należy je wykopać, co sprawia, że gra jest atrakcyjniejsza. Po znalezieniu kesza należy wpisać się do dziennika aktywności i odłożyć go na miejsce, aby nie psuć zabawy innym graczom.
Co jest potrzebne do geocachingu?
Geocoaching nie wymaga specjalnego przygotowania ani dużego ekwipunku. To, co jest bezwzględnie potrzebne to urządzenie z GPS, aby móc zarejestrować się w grze i odszukiwać kolejne kesze. Osoby, które chcą przystąpić do tej gry terenowej, na poszukiwania skarbów powinny zabrać ze sobą długopis, aby wpisać się do dziennika aktywności w keszu. Chcąc przygotować skarb dla innych poszukiwaczy, to trzeba przygotować odpowiedni pojemnik, który będzie pełnił funkcję skrzynki. Powinien on być odporny na czynniki zewnętrzne i trwały, co zmniejszy ryzyko jego uszkodzenia. Kesz z
założenia należy umieścić w pobliżu swojego miejsca zamieszkania – pozwoli to kontrolować stan skrzynki i ewentualnie szybko ją naprawić lub wymienić na nową.
Zobacz: Łóżko kontynentalne – co to jest? Opinie, ranking
Czy geocaching jest bezpieczny?
Geocaching jest w pełni bezpieczny i legalny, ale jak zawsze trzeba kierować się rozsądkiem i używać własnego rozumu. Przede wszystkim należy zawsze przestrzegać prawa i nie wchodzić w miejsca objęte zakazem, nawet jeśli znajduje się tam skrzynka. W przypadku miejsc odludnych, czy potencjalnie niebezpiecznych, warto na poszukiwania wybrać się z drugą osobą. Należy też pamiętać o podstawowym wyposażeniu, zwłaszcza jeśli zapowiada się na dłuższą wyprawę lub miejsce jest odosobnione. Podstawa to:
- ubiór adekwatny do pogody;
- odpowiednie do terenu obuwie;
- latarka;
- naładowany telefon;
- mapa i kompas, na wypadek awarii sprzętu lub braku zasięgu;
- ewentualnie powerbank.
Należy też zawsze poinformować inne osoby, gdzie się udajemy (nawet w przybliżeniu), po co i kiedy planujemy powrót. Dobrym pomysłem jest również udostępnienie lokalizacji zaufanej osobie. W razie wypadku i braku możliwości kontaktu bliscy będą mogli Cię odszukać i udzielić pomocy. Oczywiście takie sytuacje nie są związane bezpośrednio z grą, a wymienione przygotowania należy poczynić zawsze, gdy wyrusza się gdzieś na wędrówkę. Pozwala to uniknąć wielu trudnych sytuacji i zwiększa bezpieczeństwo podczas wypraw outdoorowych.
Geocaching jak zacząć?
Gra terenowa wymaga odrobiny wolnego czasu i chęci. Dołączenie do społeczności jest bardzo proste i zajmuje chwilę:
1. Wejdź na stronę geocaching.com, wypełnij formularz i załóż swoje konto.
2. Zainstaluj aplikację do szukania keszy na swoim telefonie z funkcją GPS.
3. Rozpocznij poszukiwania keszy.
4. Podziel się wrażeniami z innymi użytkownikami.
Są osoby, które lubią tylko odkrywać skarby, ale warto też spróbować stworzyć własne kesze. Przygotuj skrytkę i umieść ją w wybranym miejscu oraz wyznacz jej współrzędne (wystarczy do tego internetowa mapa). Na koniec wejdź na swoje konto na stronie geocaching.com lub aplikacji i dodaj nową skrytkę, wypełniając formularz. Możesz przygotować wiele różnych keszy o różnym stopniu trudności.
Zobacz: Stoicyzm – co to jest, na czym polega i jaka jest filozofia stoicyzmu?