Kto nigdy nie zignorował wiadomości od irytującej osoby na Messengerze, niech pierwszy rzuci kamieniem. W zdystansowaniu się od kogoś, kto namiętnie testuje naszą cierpliwość, nie ma niczego złego. Za to w częstym znikaniu w reakcji na każdy dyskomfort już tak. Niestety, praktyka nagłego zerwania kontaktów, wraz z rozwojem komunikatorów, stała się powszechna.
Jak reagować, kiedy ktoś cię ghostuje? I co to w ogóle oznacza? Przyjrzymy się terminowi ghosting, temu, co psychologia o tym sądzi, a na końcu podpowiemy, jak sobie radzić, gdy rozdziera nas jednoczesne wyczekiwanie na powrót oraz narastająca niechęć do tego, kto porzucił.
Zobacz: Czy toksyczny facet wraca?
Ghosting – co to?
Ghosting polega na zakończeniu relacji poprzez nagłe zniknięcie bez słowa. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa ghost, czyli duch. Stali użytkownicy Tindera z pewnością wiedzą, co to. Scenariusz jakich wiele – umawiacie się na randkę, jest świetnie, po kolacji idziecie do łóżka, a następnego dnia… cisza. Nagłe zerwanie kontaktu.
Ghosting jest o tyle niedojrzałym i perfidnym zachowaniem, że osoba, która ghostuje wcale na tym nie cierpi. Cierpi ta druga, która czeka na jej powrót, nie wie, jak reagować na milczenie, jak sobie radzić z poczuciem odrzucenia. Najbardziej boli brak sensownej przyczyny dla takiego zachowania. Ghosting to doskonały, psychologiczny sposób na to, by nie podejmować odpowiedzialności za swoje czyny.
Zobacz: Toksyczni ludzie – jak ich ignorować, jak sobie z nimi radzić?
Ghosting – test, jak to wygląda w psychologii?
Nie trzeba wykonywać żadnego testu czy kwestionariusza, aby mieć pewność, że dane zachowanie to ghosting. To zjawisko nie dotyczy tylko przygodnych znajomości czy nawiązującego się romansu. Równie dobrze może dotyczyć relacji rodzinnych, przyjacielskich, a nawet związków z długim stażem. Podobnie zrywanie kontaktów poprzez karteczkę czy SMS-a – też jest ghostingiem.
Psychologia jasno mówi, co to oznacza. Osoba ghostująca z jakiegoś powodu nie jest zadowolona z bieżącego stanu rzeczy w danej relacji. Zamiast podjąć rozmowę lub skonfrontować się z problemem, woli uciec i porzucić drugą osobę. Jest to tchórzostwo i niedojrzałość, często sztucznie tłumaczone niechęcią do zranienia.
Osoba, która została sama, jest zdezorientowana i bezskutecznie czeka na powrót i tak jest już do głębi zraniona, nie wie jak sobie radzić z nagłym milczeniem. Co więcej, nabiera problemów z zaufaniem do innych, nierzadko potrzebując później pomocy psychologicznej.
Ghosting – przyczyny
Przyczyn, przez które ktoś zaczyna ghostować innych, może być kilka. Pierwszą z nich jest brak umiejętności brania odpowiedzialności za swoje czyny, słowa i decyzje. Dla tej osoby ważniejsze jest uniknięcie przykrych konsekwencji czy wysiłku związanego z naprawą relacji, niż szacunek wobec osoby, która została sama, czekając na jej powrót.
Drugą przyczyną może być brak umiejętności funkcjonowania w relacji z drugim człowiekiem, rozumianej jako psychologicznie zdrowa więź. Osoba ghostująca może być ekstrawertyczna i otaczać się ludźmi. Kiedy jest przyjemnie – spędza z nimi czas, natomiast gdy przychodzą problemy, nie wie jak zareagować, po czym zrywa kontakt.
Inne przyczyny mogą tkwić we wzorcach wychowania lub nawiązywania więzi, które dana osoba wyniosła z domu rodzinnego. Nie zawsze jest to działanie z premedytacją. Czasami jest to tylko brak umiejętności i wiedzy, jak reagować na trudne sytuacje z drugim człowiekiem. Wtedy ghosting wydaje się jedynym rozwiązaniem.
Ghosting – jak sobie radzić?
Jeżeli jesteś tutaj, bo właśnie zostałeś ofiarą ghostingu, wiedz jedno – bez względu na to, jak wyglądała twoja relacja z drugą osobą, nic nie jest wystarczającą przyczyną, aby zostawiać cię bez słowa wyjaśnienia. Czekanie na powrót osoby, która nas porzuciła, to żaden test naszej cierpliwości. To czas, aby dać sobie z nią spokój i zadbać o swoje zranienie.
Możesz reagować na to tak, jak czujesz. Ghosting jest na tyle rozdzierający, że to zupełnie uzasadnione, kiedy do osoby porzuconej przychodzą skrajne emocje. Nie wie, co to wszystko oznacza i jak sobie radzić. Przede wszystkim zaakceptować ten fakt i dać sobie na to czas.
Ghosting – powrót
Ghosting raczej nie zakłada, aby druga osoba miała znowu się do nas odezwać, jednak jeśli tak się stanie – co robić? Postawić jasno granice i skończyć relację. Druga osoba nie może oczekiwać, że na powrót wszystko będzie tak, jak dawniej. Jeśli ta osoba jest wyjątkowo bezrefleksyjna, może testować twoją cierpliwość, w próbie wybłagania wybaczenia. Co to, to nie! Z pewnej przyczyny tak jest i już. To trudne, ale jedyne wyjście, aby okazać sobie szacunek.
Jeśli padłeś ofiarą ghostingu i nadal nie wiesz, jak sobie radzić – skorzystaj choćby z pojedynczej wizyty u psychologa. U wielu osób ghosting może wywoływać traumę lub trwale wpłynąć na samoocenę. Pomoc istnieje po to, aby z niej korzystać.