Kulisy zawodu chemika są niezwykle ciekawe. Gdy myślimy o chemiku, przed oczami pojawia się człowiek ubrany w biały fartuch i gogle, który w dłoniach trzyma fiolki i substancjami. Innym z kolei chemik kojarzy się ze szkołą średnią, maturą i korepetycjami z tego przedmiotu. Każde z tych skojarzeń na swój sposób jest dobre, choć nie należy umniejszać temu zawodowi i sprowadzać roli chemika do roli nauczyciela lub laboranta. Czym na co dzień może zajmować się chemik? Jak nim zostać? Ile zarabia chemik? Warto poznać ten ważny zawód od kuchni.
Czym zajmuje się chemik?
Chemik to osoba, która każdego dnia ma szansę zajmować się badaniem i analizą różnorodnych substancji. Bada związki chemiczne, pierwiastki, przeprowadza eksperymenty, które mogą zmienić czyjeś życie i wnieść coś nowego do nauki, jak i życia codziennego. Skojarzenie chemika ze specyficznym białym strojem wzbogaconym okularami ochronnymi nie jest niesłuszne. Praca przy substancjach, czasami szkodliwych lub wręcz niebezpiecznych dla zdrowia i życia, wymaga szczególnego zabezpieczenia. Fartuch, okulary, maseczka i rękawice to codzienni najlepsi przyjaciele chemika pracującego w laboratorium. Chemik może pracować nad wieloma rzeczami. Jest to z pewnością zawód, dzięki któremu łatwo znaleźć satysfakcjonującą, odpowiedzialną i dobrze płatną pracę. Ile zarabia chemik? To zależy od jego stanowiska. Chemik może mieć nadzór nad produkcją wielu tworzyw sztucznych, leków, przeprowadzać liczne badania i reakcje chemiczne. Może także pójść zupełnie inną drogą i skupić się na teorii, na nauce. Praca w szkole czy na uczelni może być równie interesująca, co praca w laboratorium. Chemia jako przedmiot dochodzi już w szóstej klasie. Chemia medyczna – zarobki tu bywają mniejsze niż w szkole. Z kolei chemia kryminalistyczna zarobki ma prawdopodobnie największe.
Jak zostać chemikiem? Chemik – zarobki
Praca na stanowisku chemika wymaga studiów wyższych. Rzadko kiedy niestety wystarcza ukończenie wyłącznie studiów pierwszego stopnia, czyli licencjatu. Najczęściej pracodawcy wymagają, by chemik, którego zatrudniają, miał ukończony stopień magistra. Przy pracy typowo naukowej czasami wymagany jest tytuł doktora. Niemniej jednak zawód chemika wymaga wieloletniego przygotowania. Nauka na studiach chemicznych nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście wynagradzają to późniejsze możliwości na rynku pracy, jakie ma dobry chemik. Zarobki mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie już w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z poważną, stałą pracą. Najczęściej chemicy rozpoczynają swoją zawodową drogę już w liceum, wybierając profil biologiczno-chemiczny, którego celem jest jak najlepsze przygotowanie ucznia do matury z chemii. Proces nauki w życiu chemika nigdy się nie kończy. Decydując się na takie studia, a potem zawód, trzeba pamiętać, że poszerzanie wiedzy teoretycznej i praktycznej to codzienność w tym fachu.
Ile zarabia chemik? Ile zarabia chemik kryminalistyczny?
Niektórzy zastanawiają się, ile zarabia chemik. To pytanie zawsze przysparza trudność. Nie da się jednoznacznie określić, ile zarabia chemik, matematyk, czy lekarz. Dlaczego? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, na którą składa się miejsce zatrudnienia, staż pracy, doświadczenie, rodzaj stanowiska. Chemik będący na samym początku swojej drogi czasami zarabia najniższą pensję krajową i warto mieć to na uwadze, będąc zaraz po studiach. Nie od razu te zarobki będą zadowalające, ale jak najbardziej mogą być. Średnie chemika zarobki na stanowisku chemika medycznego wynoszą około 5000 złotych brutto. Ciekawym zjawiskiem jest chemia medyczna – zarobki mogą wahać się tutaj od stawki poniżej 2600 złotych brutto, ale mogą też zaskoczyć pozytywnie. Po specjalizacji “chemia medyczna” zarobki są wyższe niż średnia krajowa.
Ile zarabia chemik kryminalistyczny?
Badania i analizy chemików kryminalistycznych mogą mieć niebagatelny wpływ na wyniki śledztwa. Do zadań chemika na tym stanowisku należy na przykład badanie materiałów dowodowych pod kątem obecności narkotyków lub innych substancji. Ile zarabia chemik kryminalistyczny? Zarobki wahają się między kwotami 3600 a 5600 złotych brutto miesięcznie. Jak widać, całkiem dobrze radzą sobie finansowo te osoby, które postawiły na kierunek, jakim jest chemia kryminalistyczna. Zarobki są dużo wyższe niż najniższa krajowa pensja. Chemia kryminalistyczna zarobkami przyciąga nowych naukowców.