Ile zarabia kominiarz?

Korzystanie z usług kominiarza powinno odbywać się regularnie. W zależności od rodzaju pieca przegląd kominiarski ma być wykonywany raz w roku, w niektórych przypadkach raz na dwa lata. Niemniej jednak, by mieć pewność, że cyrkulacja powietrza funkcjonuje prawidłowo, a nieruchomość jest w pełni bezpieczna, trzeba robić to systematycznie. Jak wygląda przegląd kominiarski? Ile zarabia kominiarz? Jakie są konsekwencje unikania korzystania z usług kominiarza? Warto to wiedzieć.

Sprawdźmy, ile zarabia kominiarz. Zarobki mogą zaskoczyć

Niezwykle trudno jest jednoznacznie wskazać na stawkę określającą, ile zarabia kominiarz. Jak w wielu innych zawodach, wysokość wynagrodzenia zależy od wykonywanych czynności, doświadczenia oraz miejsca zatrudnienia. Są kominiarze, którzy zarabiają około 2000 złotych netto. Z drugiej strony mamy grupę kominiarzy, którym udaje się utrzymywać zarobki na poziomie około 4000 złotych netto.

Wymagania do objęcia stanowiska kominiarza

Wiemy, ile zarabia kominiarz. Wielu kominiarzy chwali sobie swoją pracę i zarobki, jakie dzięki niej osiąga. Czy każdy ma szansę zostać kominiarzem? Zdaje się, że tak, ale potrzeba do tego ukończenia właściwej szkoły lub zdobycie doświadczenia poprzez co najmniej trzyletnią praktykę. Zarówno po szkole kominiarskiej, jak i samej praktyce u boku mistrza, kandydat na kominiarza musi zdać egzamin (składający się z części teoretycznej i praktycznej), dający uprawnienia do wykonywania zawodu. Dopiero posiadając niezbędne dokumenty, ma szansę na zatrudnienie lub założenie własnego biznesu. Co bardziej się opłaca? Prawdopodobnie założenie własnej działalności gospodarczej.

Jak wygląda i ile kosztuje przegląd kominiarski? Kominiarz – zarobki

Kominiarz podczas przeglądu kominiarskiego dokładnie bada, czy komin w danej nieruchomości jest drożny. Poprawne odprowadzanie dymu to istotny aspekt prawidłowego funkcjonowania domu, nie tylko w sezonie grzewczym. Kominiarz dba także o kontrolę działania wentylacji. W prawidłowej ocenie stanu komina pomocny może okazać się system komunikacji dachowej. Po przeprowadzonej kontroli kominiarz sporządza stosowny protokół, który musi zawierać podpisy obu stron: właściciela nieruchomości oraz kominiarza. Ile kosztuje taki przegląd? W zależności od lokalizacji i zakresu usług ceny wahają się od 50 do 200 złotych. Ile z tego ma kominiarz? Zarobki zależą od tego, czy pracuje u kogoś, czy na własny rachunek.

Jakie są konsekwencje za brak przeglądu kominiarskiego?

Osoby, które nie posiadają odpowiednich uprawnień, nie mogą dokonać ważnego przeglądu kominiarskiego. Jedynie profesjonalny kominiarz może właściwie przeprowadzić badanie wentylacji i odprowadzania dymu. A co, jeśli okaże się, że przegląd nie jest aktualny? Na właściciela nieruchomości może zostać nałożona kara pieniężna. Niestety historie opowiadane przez pracowników firm ubezpieczeniowych potwierdzają, że konsekwencje braku regularnych przeglądów kominiarskich mogą być naprawdę przykre. Osoby, które doświadczyły dotkliwego pożaru domu, mogą zostać bez żadnej pomocy ze strony firmy ubezpieczeniowej, jeśli nie posiadają ważnego protokołu z wizyty kominiarza. Biorąc pod uwagę tak ekstremalne, ale prawdziwe sytuacje, warto przemyśleć jeszcze raz kwestię skorzystania z usług kominiarza. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić raz w roku kilkadziesiąt złotych za przegląd komina niż narażać bezpieczeństwo domowników, jak i całej nieruchomości. Kontroli podlegają nowe domu, jak i te z długą historią. Każdy z nich, niekontrolowany pod względem odprowadzania dymu, może okazać się niebezpieczny. Brak szczelnego komina grozi pożarem i zagraża życiu domowników.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę