Ile zarabia dekarz?

Widząc fachowców układających dachy domów, a czasami też wysokich budynków wielorodzinnych zastanawiamy się ile zarabia dekarz. Czy jest to zawód dobrze opłacany, czy też nie do końca? Z pewnością nie należy on do najłatwiejszych, a praca na tak dużych wysokościach, często w trudnych warunkach pogodowych wymaga odpowiedniej kondycji i zdrowia. Pytanie zatem, czy zarobki dekarza w Polsce są adekwatne do wysiłku, jaki wkłada on w swoją pracę? Może planując swoją karierę warto też sprawdzić, ile zarabia dekarz w Niemczech?

Czym zajmuje się dekarz?

Zanim dowiemy się ile zarabia dekarz, warto sprawdzić z czym wiąże się ten zawód. Zadaniem dekarza jest układanie pokryć dachowych nie tylko dachówką, ale też z zastosowaniem innych materiałów. Obecnie do pokrywania dachów stosuje się zarówno dachówki cementowe, jaki ceramiczne, ale też papę, gonty bitumiczne oraz popularne blachodachówki. Łatwo zatem domyślić się czym zajmuje sie dekarz – musi mieć on rozległą wiedzę na temat konstrukcji dachów, właściwości różnego rodzaju pokryć dachowych i dostosowania jednego i drugiego do siebie. Musi też pamiętać o odpowiednim odprowadzeniu wody, ale też zastosowaniu właściwych izolacji dachowych oraz znać się na montażu okien dachowych. W świetle takich danych można przypuszczać, że zarobki dekarza nie należą do najniższych. Wiele osób zastanawia się też ile zarabia pomocnik dekarza, którego zadaniem jest asystowanie w całym procesie powstawania dachu. Zarówno sam dekarz, jak i jego pomocnik muszą cieszyć się doskonałym zdrowiem i wytrzymałością. Ich praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym połączonym z trudnymi warunkami, dlatego ważny jest doskonały zmysł równowagi oraz sprawność. Niestety to, ile zarabia pomocnik dekarza w Polsce zwykle jest znacznie niższą kwotą niż w przypadku samego dekarza.

Zarobki dekarza w Polsce

Wiemy już czym zajmuje sie dekarz, więc pora na poznanie wysokości zarobków. W tym miejscu warto nadmienić, że to ile zarabia dekarz w Niemczech znacznie różni się od zarobków tego samego specjalisty w Polsce. Różnice są na tyle odczuwalne i zauważalne, że wielu fachowców związanych z dekarstwem postanowiło spróbować szczęścia właśnie poza granicami kraju. Podobnie wygląda sprawa z tym, ile zarabia pomocnik dekarza. Najczęściej jest to wynagrodzenie na poziomie najniższej krajowej, które trudno nazwać adekwatnym do wymagań, jakie stawia przed ludźmi ta praca. Dekarz w Polsce może liczyć natomiast na wynagrodzenie na poziomie od 3600 do 5700 zł brutto. Około 25% wszystkich dekarzy może natomiast liczyć na wynagrodzenia powyżej 5700 zł brutto miesięcznie. Oczywiście wysokość zarobków jest uzależniona od wielu różnych czynników. Do takich można zaliczyć między innymi wielkość miasta, w którym pracujemy, a także wielkość firmy. Nie bez znaczenia pozostaje też doświadczenie dekarza oraz jego wykształcenie. Dobra wiadomość jest taka, że w wielu firmach dla dekarzy przewidziana jest premia przyznawana co miesiąc lub w innych odstępach czasowych, co w pewien sposób podnosi zarobki dekarza w stosunku rocznym.

Ile zarabia dekarz w Niemczech?

Zupełnie inaczej prezentują się zarobki na tym stanowisku u naszych zachodnich sąsiadów. Istnieje tam duże zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów, a to przekłada się również na to, ile zarabia dekarz w Niemczech. Niestety zarobki za granicą mogą okazać się kuszące, ale też bardziej adekwatne do wymagań, jakie przedstawia taka praca. Otóż dekarz w Niemczech może zarobić nawet 12 000 – 13 000 zł brutto miesięcznie. Stawka godzinowa w zależności od regionu, w jakim szukamy pracy wynosi od 78 do 84 zł. Trudno wobec tego dziwić się, że wielu fachowców w tej branży nawet nie próbuje znaleźć zatrudnienia w Polsce, gdy może potroić swoje zarobki szukając pracy na zachodzie. Na zbliżone do niemieckiego wynagrodzenie mogą liczyć także dekarze, którzy zdecydowali się wyjechać np. do Norwegii. Tam także stawka godzinowa w przeliczeniu wynosi ponad 80 zł. Ceniony i doświadczony fachowiec jednakże może liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenia oraz liczne premie. Można zatem przyjąć, że zawód dekarza jest dobry i dobrze opłacany, ale zwykle nie w Polsce. Na wysokie zarobki może liczyć dekarz, który postanowi otworzyć własną działalność.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę