Ile zarabia europoseł?

Europoseł to po prostu Poseł Parlamentu Europejskiego, który za pomocą głosowania wybierany jest na kadencję trwającą przez 5 okrągłych lat. Obradują oni w różnych miejscach – bardzo często to sala obrad w Strasburgu. Ich zadaniem jest omawianie najważniejszych spraw całej Europy i decydowanie o konkretnych ruchach/zmianach w polityce międzynarodowej. Zarobki europosła w przeciwieństwie do wielu innych branż nie są ukryte lecz ogólnodostępne. Ile zarabiają europosłowie?

Zarobki europosła

Zarobki europosła są bardzo duże i wynoszą nawet 10 razy więcej co zarobki polskich posłów. W 2000 roku została z góry ustalona pensja europosłów – wszyscy z nich zarabiają więc te same pieniądze. Jest to 38,5% pensji sędziego Trybunału Sprawiedliwości. Ta kwota to około 8758 euro brutto na miesiąc. Przeliczenie na polską złotówkę nie jest trudne – jednak zależy od aktualnego kursu.

Wynika z tego, zarobki europosłów są bardzo wysokie, przynajmniej jak na nasze krajowe standardy.

Ile zarabia europoseł podczas całej kadencji? 

Zarobki europosła podczas trwania całej kadencji nie trudno przeliczyć. Wystarczy wiedza, że kadencja trwa 5 lat – to pewne 60 miesięcy zarobków miesiąc w miesiąc kwoty 8758 euro. Po przeliczeniu tej kwoty na złotówki i zamianie kwoty brutto na netto europoseł podczas trwania całej kadencji zarobi około 1 milion i 700 złotych. 

Ile zarabia Europoseł

Dodatkowe zarobki europosłów 

Podstawowe wynagrodzenie europosłów to nie wszystko! Specyfika tej pracy wymaga od europosłów stawiania się na obrady (najczęściej jest to wcześniej wspomniany Strasburg, ale również bywa, że jest to Bruksela). W wyniku tego każdy z nich musi opuścić swój kraj, dojechać na miejsce, zapłacić za bilety i zakwaterować się w hotelu. Po przyjeździe podpisuje listę obecności – po tej formalności całe koszty są mu zwracane. Za dzień obrad dostaje 320 euro, więc podczas kilkudniowych wyjazdów może uzbierać dodatkowo całkiem znaczną premie. 

Sytuacja jest nieco odmienna kiedy obrady są prowadzone nie w granicach Unii Europejskiej. Wtedy już profity są nieco mniejsze i wynoszą około 160 euro. Plusem jest fakt, że zakwaterowanie jest już z góry opłacone. 

Kolejne punkty dodatków do listy 

Dodatki, dodatki i jeszcze raz dodatki. To chyba ulubione słowo każdego europosła! Bowiem lista premii nadal się nie kończy.

Zarobki europosła są jeszcze atrakcyjniejsze – bowiem Europarlament dostarcza europosłowi dodatkowo (uwaga) 4513 euro na miesiąc! Jest to kwota, która przeznaczona jest na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem swojego biura, rachunki, sprzęt taki jak laptop czy telefon i koszty za wykonane połączenia(często zagraniczne). 

Dodatkowo aby ułatwić sobie pracy każdy europoseł może zatrudnić swojego asystenta, którego zadaniem będzie umawianie spotkań i czynności administracyjne. Kwota miesięczna znów zwala z nóg – to prawie 25 tysięcy euro na miesiąc na utrzymanie asystenta!

Idziemy dalej… Opieka medyczna europosła oraz jego rodziny jest zredukowana o prawie 30%. 

„Emerytura” europosła 

Europoseł po zakończeniu sprawowania swojej funkcji jest upoważniony do otrzymywania tak zwanej emerytury. Profesjonalnie jest to nazwane odprawą, która wynosi wynik działania => liczba lat, w których było się europosłem * miesięczna pensja. Maksymalny czas wypłacania comiesięcznej pensji wynosi 24 miesiące. 

Po ukończeniu 63 roku życia osoba, która była europosłem otrzymuje prawdziwą emeryturę, w której skład wchodzi około 300 euro za rok odbytej pracy. W wyniku tego za pojedyncza kadencję do comiesięcznej emerytury byłego europosła będzie wpadać dodatkowe 1500 euro.

Ile zarabia europoseł w 2022 roku?

Czy w 2022 roku coś się zmieniło – ile zarabia europoseł w 2022 roku?

W 2022 roku europosłowie zaczęli zarabiać jeszcze więcej niż wcześniej obecnie ich wynagrodzenie miesięczne (oprócz wszystkich innych dodatków, które wyliczone są powyżej). Teraz to już prawie 9 tysięcy euro brutto.

Niektórzy żartobliwie odpowiadają na pytanie – Ile zarabia europoseł w 2022 roku? – za dużo. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę