Ile zarabia pracownik zoo?

Z pewnością niejeden miłośnik zwierząt za młodu marzył o pracy w zoo. Opiekun zwierząt może łączyć dbanie o różne gatunki zwierząt i poszerzanie swojej wiedzy na ich temat z pracą zarobkową. Wielu dzieci i młodzież myśli o tym, żeby pracować w zoo. Opiekun zwierząt może nie zarabia bardzo dużo pieniędzy, ale za to jest to praca, która daje ogrom frajdy i satysfakcji, a zwierzęta są często bardziej wdzięczne niż ludzie. Jednak nim dowiesz się ile zarabia pracownik zoo warto dokładnie przeanalizować czym się zajmuje w trakcie swojego roboczego dnia.

Praca w zoo – zarobki i specyfika pracy 

Praca w zoo wiąże się tak naprawdę z pracą fizyczną – nie ma ona nic wspólnego z wypełnianiem setek papierów w trakcie siedzenia za biurkiem przez 8 godzin 5 razy w tygodniu.

Dzień pracy rozpoczyna się zazwyczaj około 6:00 rano. Zwierzęta muszą dostać jedzenie aby miały siłę na cały dzień! Pora karmienia to świętość – nad ranem budzą się praktycznie wszystkie zwierzęta wiedząc, że zaraz dostaną pyszny posiłek. W wyniku tego jeżeli chce się zostać pracownikiem zoo trzeba lubić wstawanie skoro świt.

Następnie najczęściej przychodzi czas na utrzymanie higieny dla wszystkich zwierząt. Tak właśnie wygląda poranek pracy w zoo. Opiekun zwierząt musi dbać o czystość wszystkich wybiegów, zabawek dla zwierząt i niestety regularnie usuwać ich odchody. Może nie jest to najprzyjemniejsze, ale podczas wejścia w rutynę pracownicy zoo traktują to jako codzienność. 

Ile zarabia pracownik zoo

Praca w zoo – rekrutacja 

Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo otrzymać pracę w zoo. Trzeba wykazać się wiedzą na temat zwierząt (zwłaszcza tych egzotycznych i niespotykanych!), ale również trzymać nerwy na wodzy. Zwierzęta również stresują się przebywaniem w klatkach i często ich zachowania są niekonwencjonalne. Niezliczona już ilość pracowników zoo została opluta czy „znieważona” przez niesforne zwierzęta – one również mogą mieć gorsze dni!

Niestety opieka nad zwierzętami to całoroczna powinność. One nie obchodzą świąt czy nie idą na urlopy dlatego dyspozycyjność bywa tutaj kluczowa. Często rekruterzy do najlepszych zoo proszą o dokumentację prawną – osoby karane nie są mile widziane. Jeżeli chodzi o wykształcenie to nie ma tutaj specyficznych wymogów i wystarczy wykształcenie podstawowe. Bardzo często pierwszeństwo podczas przyjmowania osób do pracy w zoo posiadają studenci weterynarii. Dzięki temu mogą dodatkowo zarobić trochę pieniędzy i jednocześnie poszerzyć swoją wiedzę zdobywaną na studiach o praktykę. 

Ile zarabia opiekun zwierząt w zoo? 

Po pozyskaniu szczegółowej wiedzy na temat specyfiki pracy można przejść do odpowiedzi na pytanie – Ile zarabia opiekun zwierząt w zoo. 

Z pewnością odpowiedź na pytanie ile zarabia pracownik w zoo będzie zależeć od wielkości obiektu w którym pracuje i ilości jego obowiązków podczas pracy w zoo. Zarobki bywają nawet zróżnicowane pod względem danego sektora pracy – bywa, że przy najniebezpieczniejszych zwierzętach do płacy dodaje się różne premie. Bowiem bywają miejsca, w których nie zawsze jest się w 100% zabezpieczonym pracownikiem w zoo. Opiekun zwierząt takich jak lwy, czy niebezpieczne zwierzęta morskie wcale nie ma łatwego życia!

Lecz uśredniając – najczęściej w sieci internetowej podczas odpowiedzi na pytanie Ile zarabia opiekun zwierząt w zoo podawane są kwoty do 3400-3500 złotych brutto. 

Praca w zoo – zarobki za nadgodziny i święta 

Praca w zoo daje możliwość do zarobienia większej ilości pieniędzy w zamian za specyficzne godziny pracy i dni ustawowo wolne. Wtedy wiele osób chce spędzić czas ze swoją rodziną i nie myśli o pójściu do pracy. Jednak zwierzęta muszą dostać pożywienie, aby nie powodować szkody na ich zdrowiu. Głodne zwierzęta to ostatnia rzecz, jaką chciałoby się zobaczyć w zoo!

Dlatego obecność w pracy w takie szczególne dni jest dość opłacalna – często stawka godzinowa jest o wiele większa, a dodatkowo można liczyć na wiele premii i dodatków. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę