Trudno wyobrazić sobie mszę świętą lub inne nabożeństwo w kościele bez właściwej oprawy muzycznej. To właśnie dzięki muzyce uroczystości odbywają się w podniosłej atmosferze. O ile dana parafia nie posiada własnego muzyka w postaci osoby duchownej (często na organach grają siostry zakonne), to zatrudniany jest organista. Zarobki na tym stanowisku bywają różne, ponieważ rzadko jest to zajęcie na pełen etat. Ile zarabia organista i na czym polega jego codzienna praca?
Na czym polega praca dla organisty?
Prawdę mówiąc, rzadko widzi się ogłoszenia typu „praca dla organisty”. Zazwyczaj stanowisko to pełnią zaufane osoby związane z kościołem i raz pozyskaną pracę kontynuują przez lata. Praca organisty polega na graniu na instrumencie, jakim są organy kościelne, a także śpiew. Zatem organista musi być osobą uzdolnioną muzycznie oraz… dyspozycyjną. Nie ma tutaj mowy o regularnym trybie pracy. O ile część nabożeństw w parafiach jest o stałych porach (niedzielne msze święte, różaniec, roraty itd.), tak większość „zleceń” odbywa się w nieregularnych odstępach czasu (śluby, chrzty, pogrzeby, uroczystości). Praca organisty wbrew pozorom nie wiąże się tylko z siedzeniem przy instrumencie. Udział w pogrzebach czy procesjach są na porządku dziennym. Niejednokrotnie organiści łączą swoją pracę z zadaniami kościelnego. Wówczas mają szansę na pracę na pełny etat. Często do zadań organisty należy także prowadzenie przykościelnego chóru. Osoba na tym stanowisku powinna zatem nie tylko mieć talent i umiejętności muzyczne, ale także organizacyjne i przewodnicze.
Kwalifikacje do pracy dla organisty
Do pracy na stanowisku organisty nie są wymagane konkretne kwalifikacje potwierdzone dyplomami. Najczęściej parafia poszukuje organisty, który po prostu ma odpowiednie umiejętności. Jeśli jednak kandydat na to stanowisko posiada wykształcenie muzyczne, to będzie to spory atut w oczach pracodawcy. Ważne jest, aby przyszły organista potrafił zadbać o oprawę muzyczną każdego nabożeństwa w kościele lub w kaplicy. Musi znać rozkład roku liturgicznego, by odpowiednio dobrać utwory. Organista nie dostanie pracy, jeśli nie będzie znał układu nabożeństw i stosowanych podczas nich dźwięków. Wielkim atutem organisty będzie znajomość modlitw, nie tylko tych najpopularniejszych, ale też mniej znanych, jak na przykład modlitwa do świętej Rity. Pracę organisty mogą wykonywać osoby duchowne, jak i świeckie.
Parafia poszukuje organisty. Ile zarabia organista?
Organista pracuje w kościele. Czasami prowadzi zajęcia muzyczne lub chóralne w salkach przykościelnych, uczestniczy w procesjach i wszelkich uroczystościach kościelnych. Zna obrządek liturgiczny i pieśni oraz melodie wykorzystywane podczas nabożeństw. Jakie ma organista zarobki na tym stanowisku? Ile zarabia organista? Dużo zależy od tego, czy pracuje w mieście, czy też w parafii usytuowanej na wsi. Często jest tak, że praca w kościele jest dla organisty zajęcie dodatkowym i nie zarabia więcej niż 1000 złotych. Organiści pracują kilka godzin dziennie, czasem pięć, czasem dwie, wszystko zależy od liczby mszy i innych uroczystości w danym kościele.
Jednak rzadko bywa tak, że organiści, nawet ci zatrudnieni na pełen etat, zarabiają więcej niż 3000 złotych brutto miesięcznie. Często parafia poszukuje organisty przez długie miesiące. Dodatkową możliwością zarobku są usługi świadczone dodatkowo, na przykład zapewnienie oprawy muzycznej na ślubie (opłatę za to wówczas ponoszą państwo młodzi, nie parafia). Jest to dodatek do pensji rzędu kilkuset złotych za dodatkową godzinę lub dwie pracy. Biorąc pod uwagę, że takich zleceń może być w miesiącu co najmniej cztery, to wynagrodzenie organisty wydaje się być całkiem dobre i zachęcające do podjęcia pracy na tym stanowisku. Mimo to, uśredniając, pensja organisty (zarobki) bez dodatków, wynosi około 1500 złotych. Powoduje to, że raczej bycie organistą dla wielu stanowi tylko część życia zawodowego.