Praca w sektorze państwowym wydaje się dla wielu osób dość kusząca. Nic dziwnego, wynagrodzenia w budżetówce są regularnie podnoszone od kilku lat, a dodatkowo można liczyć na bonusowe pieniądze w postaci premii, trzynastej pensji czy tzw. mundurówki. Ponadto osoby zatrudnione w służbach tego typu mogą liczyć na dodatkowe benefity, jak również starać się o prawo do wcześniejszej emerytury. Poza wojskiem, policją czy np. KAS wiele osób zastanawia się, jakie ma służba więzienna zarobki 2022. Na takie stanowiska także co jakiś czas przeprowadzany jest nabór i choć nie jest to łatwa praca, to i tak cieszy się pewnym zainteresowaniem. Ile zarabia klawisz? Co trzeba zrobić, by dostać się do takiej pracy?
Praca w służbie więziennej – opinie i rekrutacja
To ile zarabia strażnik więzienny z pewnością jest pytaniem, które zadają sobie osoby myślące o przystąpieniu do takiej służby. Nic dziwnego – każdy chce wiedzieć, czy otrzyma wynagrodzenie adekwatne do wysiłku, jaki będzie musiał włożyć w pracę. Wcześniej warto jednak poznać, jakie ma praca w służbie więziennej opinie. Czy jest to praca, do której nadaje się każdy? Jakie cechy charakteru pozwolą lepiej odnaleźć się w tym zawodzie i co trzeba zrobić, żeby przejść przez rekrutację? Z pewnością jest to praca, która wymaga takich cech jak asertywność, ale też odporność na stres czy zdyscyplinowanie. Ważna jest też ogólna wiedza prawna, ale i zdolność dostosowania się do pracy w zhierarchizowanym środowisku. Dlatego też bardzo często jest tak, że praca w służbie więziennej opinie ma zróżnicowane. Dla innych to wymarzony zawód, a dla innych kara gorsza niż u osadzonych w takich więzieniach. Jak przystąpić do rekrutacji? Czy warto w świetle tego ile zarabia służba więzienna?

Test wiedzy do zakładu karnego i inne etapy rekrutacji
Na początek należy przygotować komplet dokumentów. Wśród nich powinny znaleźć się: ankieta personalna, podanie o przyjęcie do służby więziennej, świadectwo pracy, dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje, ale też zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość przystąpienia do testu sprawnościowego, a także odpis aktu urodzenia i małżeństwa, jak również kopia dowodu osobistego i książeczki wojskowej. To podstawowy zestaw dokumentów, który pozwoli nam następnie podejść do całego procesu rekrutacji. Jednym z jego etapów jest test wiedzy do zakładu karnego. Trzeba przygotować się do niego samodzielnie, bazując na wiedzy np. z internetu. Czasem można znaleźć pytania z testów z poprzednich lat, co pozwoli też zawęzić obszar wiedzy, jaką musimy się wykazać podczas takiego egzaminu. Warto zdecydowanie dokładnie nauczyć się na test wiedzy do zakładu karnego, by podejść do kolejnych etapów rekrutacji. Poza testem wiedzy trzeba zaliczyć między innymi test sprawnościowy. Wymagania do tego etapu również znajdziemy w internecie na oficjalnych stronach służb państwowych. Możemy też dowiedzieć się w ten sposób, jakie są w pracy w więziennictwie stawki.
Ile zarabia służba więzienna?
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić ile zarabia strażnik więzienny, ponieważ praca w więziennictwie stawki ma inne niż w sektorze prywatnym. Wynagrodzenie ustala się na podstawie różnych czynników, takich jak staż pracy, wysokość dodatków czy nawet kontakt z więźniami. Na pytanie o to ile zarabia strażnik więzienny można odpowiedzieć, że w przybliżeniu jest to 5000 złotych brutto miesięcznie. Nie będzie to jednak realna kwota dla konkretnych osób. Służba więzienna zarobki 2022 ma uzależnione od dodatków do wynagrodzenia, które są uzależnione od stażu pracy. Poza tym na to, ile zarabia klawisz składają się też takie benefity jak zwrot za dojazdy czy prywatne ubezpieczenie na życie. Niestety to ile zarabia służba więzienna na początku drogi zawodowej jest zbliżone do najniższej krajowej. Później jednak to ile zarabia klawisz rośnie adekwatnie do stażu. To, jakie ma służba więzienna zarobki 2022 jest też narzucone odgórnie – zmieniają się kwoty bazowe i dodatki, a to dobra wiadomość. Trudno jednak powiedzieć, że praca w więziennictwie stawki ma zachęcające młodych ludzi do podjęcia tak trudnej i wymagającej pracy zaraz na początku swojej ścieżki zawodowej.