Jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania? Domowe sposoby i profesjonalne

Zamiłowanie do muzyki, śpiewu czy gry instrumentalnej można z powodzeniem przełożyć na tworzenie własnych nagrań w prywatnym studiu nagraniowym – jeśli tylko powierzchnia domu czy mieszkania na to pozwoli. Znając skuteczną metodę na to, jak wygłuszyć pokój do nagrywania, nie mamy potrzeby wynajmowania profesjonalnych studiów nagraniowych. W takim razie jakie triki przydadzą się w tej kwestii najbardziej?

Jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania

Jeśli dobrze poszukać na forach internetowych, można się łatwo przekonać, że sposobów na w miarę tanie, a na pewno efektywne, wygłuszenie pokoju do nagrywania jest naprawdę sporo. Wśród wszystkich propozycji, jakie można znaleźć na grupach tematycznych, forach internetowych i na grupach dyskusyjnych należy, należy wyodrębnić te bardzo amatorskie i bardziej profesjonalne. Ostateczna metoda, jaką wybierzesz, powinna być uzależniona nie tylko od budżetu zakładanego na ten cel, ale również od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli chodzi o sposób, jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania, aby brzmieć jak amator, będzie wymagać on znacznie mniejszego nakładu czasu i pracy, niż sposoby dające profesjonalne efekty. W takim razie na co najlepiej się zdecydować?

cena maty wygłuszającej
Mata wygłuszająca nie kosztuje zbyt wiele.

Jak wygłuszyć pokój do nagrywania

Najwięcej wpisów na forach internetowych mówi o najprostszych sposobach, jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania. Wśród propozycji pojawiają się na przykład kartonowe wytłaczanki z jajek. Te jednak są bardzo „garażową” wersją, która jedynie odrobinę wytłumia dźwięk. Nie daje też odpowiedniego efektu wewnątrz, a jedynie przytłumia dźwięki wydostające się z pokoju na zewnątrz. Ze względu na swoją dość prymitywną formę, takie wygłuszanie pokoju do nagrywania uważane jest w świecie muzyków wręcz za barbarzyńskie. Nie da się jednak odmówić temu rozwiązaniu aspektu typowo ekonomicznego.

Na szczęście na tych samych forach internetowych można znaleźć również bardziej przydatne wpisy, mówiące o bardziej profesjonalnych metodach oraz materiałach. Jeśli te domowe sposoby zawodzą, trzeba sięgnąć po te z wyższej półki.

Wygłuszenie pokoju do nagrywania – co potrzebujemy?

O ile zdobycie samych wytłaczanek do jajek nie przysparza większego problemu, również jeśli chodzi o montaż, wszystkie bardziej profesjonalne metody będą wymagały zakupienia odpowiednich materiałów, a często również niewielkich prac remontowych.

Tak się ma rzecz choćby w przypadku dość powszechnie polecanej wełny mineralnej. Trzeba jednak pamiętać, aby taki materiał izolacyjny – który faktycznie wykazuje się takimi właściwościami – zabudować w odpowiedni sposób. Aby przekonać się, jak wygłuszyć pokój do nagrywania właśnie za pomocą wełny, trzeba zaopatrzyć się też w płyty gipsowo-kartonowe, MDF lub OSB. To zdecydowanie najszybsza i najlepsza metoda, dzięki której uzyskuje się świetną izolację dźwiękową.

Do poprawienia akustyki w sposób profesjonalny można zastosować specjalne gąbki akustyczne, te jednak nie będą specjalnie wygłuszać pokoju do nagrywania. Za to będą stanowić specjalistyczne wyposażenie.

W końcu warto też wspomnieć o innych sposobach, jak wygłuszyć pomieszczenie do nagrywania, a mianowicie: wszelkiego rodzaju koce i narzuty skutecznie wytłumiające dźwięki i hałasy, pianka czy nawet tekstylna wykładzina o znacznej grubości. To jedne z najczęściej stosowanych amatorsko, w domowym zaciszu przedmiotów i środków zapewniających odpowiedni odbiór.

Jeśli zamierzonym efektem jest pozbycie się efektu echa w zbyt dużych czy pustych pomieszczeniach, na przykład do nagrywania wokalu, warto zastosować wspomnianą wcześniej gąbkę. Aby zaoszczędzić w przypadku większych powierzchni, ok. 15-20 m2, można je stosować na większości ścian – echo powinno być w ten sposób wykluczone a powstający dźwięk powinien być dźwięczny, ale nie stłumiony. Ważne w takim sposobie wygłuszania pokoju do nagrywania jest, aby naprzeciwległe siebie ściany nie miały pustych przestrzeni na tej samej wysokości, szczególnie zaś na linii wokalu, jeśli jego sprawa dotyczy.

Co śmieszniejsze, wśród tanich rozwiązań bardzo powszechnie mówi się na forach internetowych o instalowaniu na ścianach oraz na suficie starych kołder, ewentualnie derek czy grubych dywanów. Te, odpowiednio zamontowane, dają doskonałe efekty wygłuszające pomieszczenia.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę