Jakie skarpetki do garnituru? – kilka praktycznych porad dla mężczyzny

Proces noszenia oraz dobierania skarpet do ogólnego ubioru podlegał procesom wręcz ewolucyjnym. Od XVII wieku, aż po czasy współczesne noszenie skarpetek ten element garderoby zmieniał się i wciąż się zmienia. Oczywiście trudno się temu dziwić. Nie wyobrażamy sobie bowiem chodzenie boso, lub zakładanie butów na gołą stopę. Przy braku skarpet nawet oszczędzanie byłoby trudniejsze, szczególnie dla tych, którzy chowają pieniądze „w skarpecie”. 

Tak prozaiczny dodatek do ubioru jak skarpety jest jednocześnie jego ważnym elementem. Złe zaś dobranie może skutkować wyjściem na modowego dyletanta. W niniejszym artykule dowiemy się jakie skarpetki są najlepsze do garnituru.

wybór skarpetek

Zestaw garniturowy – jakie skarpetki dobrać?

Skarpetki są tak powszechną i elementarną częścią życia każdego człowieka. Ten element garderoby nie tylko ociepla nasze stopy, ale też stanowi dopełnienie eleganckiego garnituru. Ogólnie rzecz biorąc, dobór skarpet do garnituru powinno odbywać się na podstawie analizy wielu czynników, jak na przykład ogólnego koloru ubioru, pory roku, a nawet towarzyszącego nam nastroju. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które warto stosować przy ubieraniu się w garnitur.

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych kolorów garniturowych – granatowego. 

Jakie skarpety do granatowego garnituru? 

Zacznijmy od tkaniny. Wybierając skarpetki, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Bezpieczny dla stopy skład skarpetki to 80 procent bawełny, 15 procent poliamidu i 5 procent elastanu. Dodatek poliamidu jest ważny – wzmacnia nić, dzięki czemu jest ona dużo mniej podatna na zniekształcenia, przetarcia i dziurawienie się. Właśnie dlatego skarpetki nie niszczą się po pierwszym praniu. Skarpety męskie do garnituru powinny być na tyle mocne, by nie zaciągać się i nie dziurawić – w końcu nikt nie chce nieprzyjemnych niespodzianek po zdjęciu butów.

Druga kwestia to kolor. Powinien zgrać się ze spodniami. Jeżeli jesteśmy ubrani w granatowy garnitur, najlepiej, aby skarpetki miały ten sam, lub możliwie jak najbardziej zbliżony kolor, co spodnie. 

Może wydawać się to trudne, ale gdy w grę wchodzi granatowy garnitur brązowe buty, jakie najlepiej mieć skarpetki. Brązowe? Granatowe?

Czy kolorowe skarpety do garnituru to dobry pomysł?

Czy to w przypadku granatowego zestawu, czy tych w innych kolorach, należy przestrzegać pewnego kanonu zasad. Co do tego, czy kolorowe skarpety do garnituru to dobry pomysł, zdania są podzielone. Styliści nie są zwolennikami takich połączeń, chyba, że dominujący kolor na skarpetce jest identyczny jak tkaniny, z której został uszyty garnitur. W innym przypadku nie wygląda to zbyt elegancko.

Przykład – jakie skarpetki dobierzemy do granatowego garnituru? Jeśli postawisz na wzorzyste modele – granat z szarością, to połączenie stworzy elegancki zestaw. Jeśli chcesz pójść o krok dalej niż pepitka -może banany na granatowym tle? Takich zwariowanych połączeń zdecydowanie nie brakuje. 

Jakie skarpetki nałożyć do granatowego garnituru i brązowych butów?

Granat i brąz to piękne połączenie. Pasuje niemalże na każdą okazję – od komunii po wesele lub imprezę firmową. Dlatego też warto postarać się, by całość stylizacji wyglądała naprawdę dobrze i spójnie. Skarpetki do granatowego garnituru i brązowych butów powinny być niezbyt widoczne – idealnie sprawdzi się tu granat lub grafit. Najlepiej jednak będzie wyglądało połączenie granatu i brązu.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy twoje wątpliwości dotyczące kolorowych skarpet do garnituru. Nie zawsze ich zestawienie z eleganckim strojem jest dobrym pomysłem, jednak w większości przypadków będzie to stanowiło rzucający się w oczy element stroju, który będzie stanowił jego centralny punkt. Pamiętaj jednak, że i w tym przypadku warto stosować złotą zasadę umiaru. Niech skarpetki nie będą zbyt krzykliwe, a całość wygląda spójnie i elegancko. To wystarczy, by stworzyć zestaw przykuwający uwagę, a zarazem w pewien sposób stonowany.  Pamiętaj także o ich gatunku – stopa ma w nich odpoczywać i oddychać.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę