Kiedy powinno się mówić „smacznego”?

Podejrzewamy, że dla wielu z Was mówienie „smacznego” to wręcz obowiązek, podstawa dobrych manier podczas spożywania posiłku przy stole. Jednak jest to tematem sporów wielu specjalistów. Niektórzy uważają to wręcz za gafę. Jak powinniśmy się zachowywać i czy mówić  ,,smacznego’’? Kto ma rację?

Pewnością jest, że wśród naszych bliskich życzenie „ smacznego” jest czymś naturalnym, a wręcz obowiązkowym, żeby pokazać swoją kulturę. „Smacznego” często słyszymy w domu, ale także i w restauracji, w pracy, zdarza się również, że na ulicy, kiedy w biegu jemy jakąś szybką przekąskę. Za tym życzeniem kryją się przede wszystkim dobre intencje. Osoba wypowiadająca to słowo chce być dla nas po prostu miła, jednak zaczęło to budzić kontrowersje. Wbrew temu, jaka opinia panuje powszechnie w Polsce, czy nawet na świecie, etykieta sprowadza nas na ziemię i uświadamia, że mówienie „ smacznego” nie jest specjalnie eleganckie. Czasem znajdujemy się w sytuacjach, kiedy „ smacznego” może okazać się być nietaktowne i niekulturalne. Pewnie ciekawi Cię, jakie to sytuacje i dlaczego w taki sposób może to zostać odebrane. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czy mówić smacznego?

W takim razie czy mówić ,,smacznego’’? Pewnie nie jeden z Was jest teraz zaskoczony, że powiedzenie komuś „ smacznego” jest zawsze faux- pas. Większość z Was pewnie żyła w przekonaniu, że mówienie „ smacznego” jest czymś naturalnym i nie stanowi nieodpowiedniego zachowania. Czy powinniśmy zwrócić uwagę osobom, które wypowiadają przy stole „smacznego?

W Polsce to tradycyjne słowo „ smacznego” jest bardzo mocno zakorzenione, a nieżyczenie „smacznego” jest traktowane jako nietakt, brak ogłady i manier dobrego wychowania. Jeśli osoba jest nam bliska, mamy większe przekonanie, że nie przyjmie uwagi z obrazą, to faktycznie możemy pokusić się o odradzenie wypowiadania tego słowa.  Jeśli jednak takiej pewności nie mamy to podziękujmy życzliwie za życzenie „ smacznego”. Nie ignorujmy, skińmy chociaż głową.

Czy istnieje jakiś sposób zachęcających bliskich do spożycia posiłku, trzymając się norm przebywania w towarzystwie? Czy jest słowo, które może zastąpić to tradycyjne „ smacznego”?

Oczywiście, słowo „ smacznego” można zastąpić słowami „ zapraszam wszystkich do stołu”, czy „ podano do stołu”. Jest to sygnał, że każdy gość może zacząć spożywać posiłek. Dobrym sygnałem do rozpoczęcia konsumpcji w europejskiej kulturze jest to, kiedy gospodarz jako pierwszy zaczyna jeść, bądź jasno sygnalizuje, że „ obiad czas zacząć”. Jeśli  bardzo chcemy wypowiedzieć słowo w znaczeniu zbliżone do polskiego „smacznego”, można użyć francuskiego „ Bon apetit”, co oznacza „ życzę dobrego apetytu”. Te rozwiązania są jedynymi z lepszym, aby nie naruszyć norm towarzyskich przy stole, a  jednak dalej pozostać kulturalnym w oczach innych, nieświadomych, że mówienie „smacznego” jest nieeleganckie.

Czy powinno się mówić smacznego?

Życzenie „ smacznego” nie powinno być powodem czyjejś obraz, czy zostać odebrane jako zła intencja. Warto pamiętać, że istnieją sytuacje, kiedy życzenie to może okazać się być nietaktem z naszej strony, dlatego warto wiedzieć, kiedy na pewno go nie używać. Poniżej znajdziesz sytuacje, w  których wypowiedzenie „smacznego” może być źle odebrane.

  • Jeśli to kobieta przyrządziła posiłek, nie powinieneś powiedzieć „ smacznego”. Całkowitym nietaktem będzie, jeśli powiesz to kiedy, kobieta pierwsza nie zacznie jeść. Pamiętaj, że osoba, która przygotowała posiłek ma pierwszeństwo w wzięciu pierwszego kęsa!
  • Jeśli gospodarz nie przygotował posiłku nie powinien mówić do gościu „smacznego”. Dopuszczalne w etykiecie jest tylko wypowiedzenie „ smacznego” przez gospodynię, która przygotowała ten posiłek, jednak też nie jest czymś, co powinno mieć miejsce.
  • Wypowiadać „smacznego” jako pierwsi nie mogą goście przed spożyciem posiłku.
  • Nietaktem jest również życzenie „smacznego” przez dzieci, ponieważ mogą one zostać potraktowane jako sugestia, że potrawa przygotowana przez matkę nie jest smaczna.
  • W restauracji również należy powstrzymać się od wypowiadania „ smacznego” , ponieważ może ono zostać potraktowane jako sygnał, że zamówiony posiłek wygląda na niezbyt smaczny i wprawia nas w niepokój dotyczący jakości dania.

Najważniejsze jest jednak, aby nie wypowiadać słowa „ smacznego”, która jest już w trakcie konsumpcji. Jest to niedopuszczalne i może zostać odebrane jako przejaw złego wychowania. Osoba, która spożywa w tym czasie posiłek, jest narażona na złamanie kolej normy dobrych manier, gdzie będzie zmuszona do podziękowania z pełnymi ustami.

Czy wypada mówić smacznego?

Lepiej brzmi życzenie sobie dobrego apetytu, czy przyjemnej konsumpcji niż popularne „ smacznego”. Nie należy jednak odbierać tego zwrotu dosłownie. Zazwyczaj niesie on za sobą dobre intencję. W przekonaniach wielu ludzi jest przejawem dobrego wychowania, ukłonem, wyrazem szacunku w stronę towarzyszących nam osób podczas posiłku.

Rozumienie „smacznego” jako podważenie umiejętności kulinarnych gospodyni, czy kucharza to nadinterpretacja. Odrzucanie tej tradycji, która od wielu lat jest z nami przy spożywaniu posiłków, bez proponowania alternatywy, która może godnie i bez możliwości złego zrozumienia intencji osoby wypowiadającej „smacznego”  jest niesatysfakcjonujące. Zamiast wesoło wypowiedzianego przed każdym posiłkiem „ smacznego!” zostanie w tym miejscu pustka. Warto jest z tego powodu sugerować alternatywy w stylu „ miłego posiłku”, „ przyjemnego posiłku”. Istnieje też opcja pozostawienia „ smacznego” w spokoju i niedopuszczania do jego nadinterpretacji!

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę