W życiu każdego człowieka na świecie przychodzi zawsze taki moment, gdy musi on pożegnać na ziemskim padole kogoś ze swych najbliższych. Ktoś taki wcale nie musi być spokrewniony z nami więzami krwi. Równie dobrze może to być nasz przyjaciel, któremu jest poświęcony niniejszy artykuł. W tekście odpowiemy sobie na pytanie, jakie kwiaty na pogrzebie kolegi będą najlepsze.
Zobacz: Jak się ubrać na pogrzeb?
Jakie kwiaty na pogrzebie kolegi?
Jakie kwiaty na pogrzebie kolegi będą najlepsze? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kwiaciarnie oferują szeroki asortyment przeróżnych wieńców czy bukietów, przybranych w najrozmaitsze kwiaty. Pamiętajmy też, że w zależności od pogrzebu, dobrze jest zachować pewien umiar w pożegnaniu nieboszczyka. Powszechnie przyjmuje się, że największe, najbardziej okazałe wieńce przynosi rodzina i ewentualnie najbliżsi przyjaciele. Zdarzają się też sytuacje, że na ostatnie pożegnanie kogoś, zakład pracy bądź inna instytucja, także fundują bogatsze w swoim wyrazie wieńce.
Dalsze kuzynostwo, sąsiedzi, znajomi przynoszą przeważnie mniejsze wiązanki bądź bukiety przewiązane wstążką z napisem ,,Ostatnie pożegnanie’’ (pamiętajmy również, że praktycznie zawsze mamy też możliwość samodzielnego podyktowania kwiaciarce, co ma napisać na szarfie).
Najpopularniejsze kwiaty na pogrzeb kolegi?
Skoro wiemy już wszystko na temat wieńców i bukietów, to przyjrzyjmy się teraz temu, jakie kwiaty na pogrzebie kolegi będą najlepsze. W Europie na przestrzeni wieków przyjęło się, że na ostatnie pożegnanie dobrze jest kupić kwiaty w kolorze żółtym. Wynika to z symboliki tej barwy. Żółty jest kojarzony z melancholią, smutkiem, żalem, a także tęsknotą za kimś.
Równie popularne są kolory białe lub kremowe, gdyż zestawiane są one ze spokojem i czystością. Pamiętajmy jednak, że to, jaki kolor kwiatów wybierzemy, nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Jeżeli dobrze znaliśmy zmarłą osobę, to nasz wybór najczęściej będzie podyktowany jej osobistymi preferencjami, które miała za życia. Stąd na wiązance może gościć równie dobrze kolor czerwony, niebieski bądź fiolet.
A jakie kwiaty na pogrzebie kolegi będą najlepsze przez pryzmat ich gatunku? Tutaj najlepiej jest kupić rośliny, które są trwałe i długo zachowują swój elegancki wygląd. Znakomicie jest zakupić wtenczas anturium, lilie, gerbery, goździki bądź róże.

Na różne rodzaje kwiatów pogrzebowych dobrze jest spojrzeć także przez pryzmat ich symboliki. Mieczyki są kojarzone z moralnością i siłą charakteru zmarłej osoby. Lilie i kalie symbolizują czystość, niewinność i współczucie. Cenione są za sprawą łagodności swego wyrazu (wszak nawet nasz wieszcz narodowy, Adam Mickiewicz, opisywał je w jednej ze swoich ballad). Chryzantemy i hortensje odzwierciedlają smutek, pożegnanie, a także rozpacz i żal. Dlatego właśnie są tak często spotykane na cmentarzach, przede wszystkim 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych. Róże z kolei niosą ze sobą poczucie głębokiego szacunku oraz miłości. Rośliny te określane są jako królowe wszystkich kwiatów, są bardzo szlachetne w swoim wyrazie, dlatego także chętnie wybierane są na pogrzeby. Warto również podkreślić, że w czasie ważnych świąt narodowych, gdy przywódcy kraju składają wieńce pod pomnikami zasłużonych osób bądź przy Grobie Nieznanego Żołnierza, to ich okazałe wiązanki złożone są przeważnie z róż. Goździki zaś najczęściej stanowią swego rodzaju urozmaicenie do dominującego w bukiecie rodzaju kwiatu. Sprawdzą się też jednak, jako samodzielne kwiaty na wiązance.
Co zamiast kwiatów na pogrzebie?
Niekiedy zdarza się tak, że na nekrologu rodzina zmarłego zamieszcza informację, by żałobnicy nie przynosili na pogrzeb kwiatów. Powody takich decyzji są różne, więc nie będziemy wnikać, co kierowało najbliższymi nieboszczyka, by zamieścić taką sugestię. Często jednak jest też tak, że rodzina dopisuje, by pieniądze, które mielibyśmy przeznaczyć na kwiaty, ulokowali na poczet jakiejś charytatywnej instytucji. Oczywiście, to czy przyniesiemy kwiaty, czy nie zależy już od nas samych, niemniej warto jest zasugerować się prośbą rodziny, gdyż może wynikać ona z pragnienia chowanej osoby.
Zobacz: Praca w zakładzie pogrzebowym – zarobki