Czy możliwa jest przyjaźń między kobietą a mężczyzną?

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska? Na to pytanie każdy odpowie inaczej. Powszechnie  utarł się stereotyp, że relacja damsko-męska nie może być platoniczna ze względu na pociąg fizyczny przeciwnych płci. Co na ten temat uważają specjaliści? 

Zobacz: Jaka może być przyjaźń? Znaczenie przyjaźni w życiu człowieka

Czy przyjaźń damsko męską musi przerodzić się w miłość? 

Kwestia czy istnieje przyjaźń damsko-męska, rozpatrywana jest przez wielu z nas. Relacje kobiety i mężczyzny często postrzega się z góry jako relację romantyczną. Co jednak kiedy obie strony nie czują do siebie nic więcej? Nie podajemy wątpliwości, że wiele jest sytuacji, kiedy przynajmniej jedna ze stron zapatruje się na relację z przyjacielem czy przyjaciółką jako coś więcej. Istnieją jednak osoby, które dają sobie wzajemne wsparcie i rozumieją się jak mało kto. Mimo wszystko nie widzą w sobie wzajemnie potencjalnego partnera lub partnerki. W takich sytuacjach kobieta i mężczyzna traktują siebie wyłącznie jako przyjaciół. 

Nawet jeśli oboje zgadzają się, że nie chcą przenosić swojej relacji na wyższy poziom, zapewne znajdzie się niejedna osoba, która będzie sugerować, że jest między nimi głębsze uczucie lub chociaż pociąg fizyczny. Nie można jednak zapominac o tym, że nie każdy mężczyzna lub kobieta są atrakcyjni dla każdej osoby płci przeciwnej. Czasem może zdarzyć się tak, że to właśnie nieodpowiadający wygląd zewnętrzny jest czynnikiem, przez który jedna lub obie strony nie potrafią zaangażować się w relację romantyczną. 

Jak rozpoznać czy to miłość czy przyjaźń? 

Mimo że przyjaźń mężczyzny i kobiety jest możliwa, granica między miłością a przyjaźnią jest bardzo cienka. Należy jasno określić reguły, aby przyjaźń mogła przetrwać długie lata. Jeśli przyjaciele pozwolą sobie na zbliżenie fizyczne, może przerodzić to ich relacje w związek. Jeśli jednak jedna ze stron lub obie nie widzą możliwości na relację partnerką, może to wpłynąć negatywnie na łączącą ich wzajemną sympatię i zaufanie. 

Jak rozpoznać czy to coś więcej niż przyjaźń? Zdarza się, że ciężko nam rozpoznać, czy zachowanie przyjaciela może oznaczać, że czuje do nas coś więcej. Wspólnie spędzane wieczory, rozmowy do rana i świetna zabawa, to przecież nie tylko elementy udanego związku. Łatwo jednak pomylić niektóre gesty, jeśli nie jesteśmy pewni intencji drugiej osoby. 

Źródło: uwodzenie.org

Nie ma co się zadręczać myślami. W takiej sytuacji najlepiej postawić na szczerość. Jeśli błędnie odczytujesz sygnały, możesz zostać zraniony. Jeśli myślisz, że przyjaciel czy przyjaciółka są w Tobie zakochani, zapytaj wprost. Jeśli nie odwzajemniasz uczucia, szczera rozmowa nie tylko sprawi, że nie będziesz już czuł się niekomfortowo w swojej niepewności. Uświadomi to też drugą stronę o tym, jak sytuacja wygląda faktycznie. Może okazać się też, że Twoje obawy były błędne i źle odczytałeś sygnały. A może wzajemnie zastanawiacie się, czy druga strona czuje to samo i dzięki szczeremu wyznaniu wasza relacja ma szansę się rozwinąć? Możliwości rozwiązania sytuacji jest wiele. W każdym przypadku będzie jednak lepiej, jeśli obie strony będa świadome swoich intencji i oczekiwań.

Zobacz: Dlaczego kobieta zdradza? Oto powody

Jak naprawić przyjaźń damsko męską? 

Psychologowie ostrzegają, że nawet jednorazowy seks pod wpływem impulsu, może łatwo zniszczyć nawet wieloletnią przyjaźń. Często okazuje się, że przyjaciele szybko żałują tego, co zrobili. Nawet niewinny pocałunek może zupełnie odmienić to, w jaki sposób będziecie od tej pory na siebie patrzeć. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek zbliżenia, ważne jest żeby po całym zajściu wyjaśnić sobie, jakie odczucia macie względem tego, co się stało. Powinniście dojść do porozumienia i ustalić jasne reguły, jeśli wzajemnie wam na sobie zależy. 

Przyjaźń damsko-męska a związek 

Statystyki przedstawiają pewną ciekawą zależność. Kobiety w większym stopniu dopuszczają myśl o przyjaźni pozbawionej seksualności. Mniejsze poparcie dla tego stwierdzenia występuje wśród mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie dla facetów statystycznie seks odgrywa większą rolę w życiu. A przecież niezależnie od intencji obu zainteresowanych, w relacji damsko-męskiej zawsze będzie obecny podtekst erotyczny. Nie bez powodu dzieje się tak, że kobiety nie wstydzą się swojej nagości w stosunku do innych kobiet. Podobnie jest z mężczyznami. 

Biorąc pod lupę książkę amerykańskiej antropolog, Helen Fisher, można założyć, że kobiety potrzebują przyjaciela-mężczyzny w swoim życiu. Według autorki, kobieta potrzebuje alternatywy dla sytuacji, w której nie wyjdzie jej dotychczasowy związek. Nie należy uwzględniać tego w kategorii zdrady, tylko pewnego rodzaju zabezpieczenia, wynikającego z instynktu przetrwania. Seksuolodzy nie pochwalają ingerencji relacji przyjacielskiej z tą romantyczną i namiętną. Dlatego kobiety potrzebują osoby, z którą mogą porozmawiać o wielu rzeczach. W niektórych kwestiach potrzebują opinii mężczyzny, który ma nieco inne spojrzenie na świat niż kobieta czy jej przyjaciółki. 

Przyjaciele

To, że z niektórych relacji platonicznych rodzi się uczucie, nie zaprzecza temu, czy istnieje przyjaźń damsko-męska. Często relacja przyjacielska jest fundamentem naprawdę udanych związków. Warunkiem tego jest jednak wzajemne zainteresowanie przeniesieniem relacji na wyższy poziom. Na pytanie, czy istnieje przyjaźń damsko-męska, możemy śmiało odpowiedzieć: tak. Dowodem na to jest funkcjonowanie takich relacji wokół nas. Chyba każdy zna jakichś przyjaciół, którym całe życie wmawia się, że powinni być parą, a mimo to ich relacja nie wychodzi poza platoniczną sympatię. 

Zobacz: Po jakim czasie mężczyzna może drugi raz? Po jakim czasie drugi stosunek?

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę