Jaka może być przyjaźń? Znaczenie przyjaźni w życiu człowieka

Nasze społeczeństwo ma tendencję do kładzenia nacisku na  miłosne relacje. Uważa się, że znalezienie drugiej połówki sprawi, że będziemy szczęśliwi i spełnieni życiowo. Ale badania pokazują, że przyjaciele są nawet bardzo ważni dla naszego dobrostanu psychicznego. Przyjaciele wnoszą do naszego życia dużo szczęścia niż cokolwiek innego. Często zadaje się pytania o to jaka może być przyjaźń? W poniższym wpisie postaramy się wyjaśnić powstającą więź emocjonalną z przyjacielem, jak ważne jest zaufanie w przyjaźni, cechy przyjaźni prawdziwej i fałszywej, kodeks dobrego przyjaciela oraz na czym polega prawdziwa przyjaźń.

Znaczenie przyjaźni w życiu człowieka

Przyjaźnie mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i szczęście w życiu człowieka. Dobrzy przyjaciele łagodzą stres poprzez pomoc w rozwiązywaniu problemów, zapewniają komfort i radość oraz zapobiegają samotności i izolacji. Nawiązywanie bliskich przyjaźni ma znaczenie na zdrowie fizyczne człowieka. Brak więzi społecznych może stanowić takie samo ryzyko, jak palenie, nadmierne picie lub prowadzenie leniwego trybu życia.  Jedno ze szwedzkich badań wykazało, że oprócz aktywności fizycznej, posiadanie wielu przyjaciół może wydłużyć twoje życie o wiele lat. Dlatego znaczenie przyjaźni w życiu człowieka jest ważne.

Wielu z nas ma trudności z poznawaniem ludzi i nawiązaniem nowych kontaktów. Jednak niezależnie od wieku i okoliczności nigdy nie jest za późno, aby nawiązać nowe przyjaźnie, odświeżyć kontakt ze starymi i znacznie poprawić swoje życie towarzyskie, które ma znaczenie na zdrowie emocjonalne i ogólne samopoczucie w życiu człowieka.

Czym jest przyjaźń?

Chociaż rozwijanie i utrzymywanie przyjaźni wymaga czasu i wysiłku, często zadaje się pytania, czym jest przyjaźń?  Prawdziwą przyjaźń można poznać po tym, że:

  • Spędzanie czasu ze szczęśliwymi i pozytywnymi przyjaciółmi może poprawić nastrój i poprawić perspektywy w życiu człowieka.
  • Niezależnie od tego, czy starasz się zadbać o kondycję, rzucasz palenie, czy w inny sposób poprawiasz swoje życie, zachęta oraz pomoc ze strony przyjaciela może naprawdę zwiększyć Twoją siłę woli i zwiększyć Twoje szanse na sukces. Jest to dla nas jedna z ważnych cech prawdziwej przyjaźni.
  • Aktywne życie społeczne może wzmocnić układ odpornościowy i pomaga odciąć się od izolacji, która jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do depresji.
  • Nawet jeśli chodzi tylko o posiadanie kogoś, z kim można podzielić się swoimi problemami, przyjaciele mogą pomóc Ci poradzić sobie z poważną chorobą, utratą pracy lub ukochanej osoby, rozpadem związku lub innymi wyzwaniami w życiu, to właśnie ta cecha, która odróżnia przyjaźń od prawdziwej i fałszywej.
  • Wraz z wiekiem, przejściem na emeryturę, choroby i śmierć bliskich osób często te sytuacje powodują izolację. Świadomość, że są ludzie, do których możesz się zwrócić o towarzystwo, i z którymi możesz porozmawiać, wspierają oraz pomagają walczyć z depresją, trudnościami i stratą.
  • Przyjaźń to droga dwukierunkowa, a strona dawania i brania przyczynia się do poczucia własnej wartości. Przebywanie z przyjaciółmi sprawia, że ​​czujesz się potrzebny i nadajesz życiu sens.

Na czym polega prawdziwa przyjaźń?

Technologia zmieniła definicję prawdziwej przyjaźni w ostatnich latach. Jednym kliknięciem przycisku możemy dodać znajomego lub nawiązać nowe kontakty. Jednak posiadanie setek znajomych online to nie to samo, co posiadanie bliskiego przyjaciela, z którym można spędzać czas osobiście. Zatem na czym polega prawdziwa przyjaźń?  Znajomi online nie mogą Cię przytulać, gdy nadejdzie kryzys, odwiedzać , gdy jesteś chory, ani świętować razem z Tobą ważne wydarzenia. Dlatego priorytetem jest pozostawanie w kontakcie w prawdziwym świecie, a nie tylko online i na tym polega właśnie prawdziwa przyjaźń.

Więź emocjonalna z przyjacielem

Więź emocjonalna z przyjacielem powstaje wtedy, kiedy komuś ufasz i z kim dzielisz głęboki poziom zrozumienia i komunikacji. Takie więzi emocjonalne z przyjacielem powstają:

  • Wtedy, kiedy  szczerze interesuje się tym, co dzieje się w Twoim życiu, co masz do powiedzenia oraz jak myślisz i co czujesz.
  • Zaakceptuje Cię takim, jakim jesteś.
  • Słucha uważnie, nie oceniając Cię, nie mówiąc, jak masz myśleć ani nie próbuje zmienić tematu.
  • Czuje się swobodnie, dzieląc się z Tobą rzeczami o sobie

Ponieważ przyjaźń działa w obie strony, przyjaciel to także osoba, z którą czujesz się komfortowo, wspierasz i akceptujesz, oraz ktoś, z kim łączy Cię więź zaufania i lojalności i to jest prawdziwa wieź emocjonalna z przyjacielem.

Cechy przyjaźni prawdziwej i fałszywej

Najważniejszą cechą przyjaźni prawdziwej i fałszywej jest to  jak czujesz się w obecności przyjaciela. Czasami warto sobie zadać poniższe pytania aby odróżnić cechy przyjaźni prawdziwej i fałszywej :

  • Czy czuję się lepiej po spędzeniu czasu z przyjacielem?
  • Czy jestem sobą?
  • Czy czuję się bezpiecznie?
  • Czy czuję, że muszę uważać na to, co mówię i co robię?
  • Czy osoba mnie wspiera i czy jestem traktowany z szacunkiem?
  • Czy to osoba, której mogę zaufać?

Podsumowując jeśli przyjaźń jest dobra, to jest prawdziwa. Ale jeśli ktoś próbuje Cię kontrolować, ciągle krytykuje, nadużywa twojej hojności lub wprowadza do twojego życia niechciany dramat lub ma na Ciebie negatywny wpływ, nadszedł czas, aby ponownie ocenić przyjaźń i podsumować czy jest ona prawdziwa czy fałszywa. 

Jak utrzymać przyjaźń?

Jeśli jesteś introwertykiem lub nieśmiałą osobą , możesz czuć się niekomfortowo, będąc w większych grupach towarzyskich. Aby poznać nowych przyjaciół skoncentruj się na innych, a nie na sobie. Często zadaję się pytanie, jak utrzymać przyjaźń? Kluczem do utrzymywania przyjaźni jest okazywanie zainteresowania. Kiedy naprawdę interesują Cię myśli, uczucia, doświadczenia i opinie Twoich przyjaciół, to widać, i polubią Cię za to. Zdobędziesz znacznie więcej przyjaciół, okazując swoje zainteresowanie, zamiast próbować zainteresować ludzi sobą. 

Wyłącz smartfona, unikaj innych czynników rozpraszających i staraj się słuchać drugiej osoby. Zwracając szczególną uwagę na to, co mówi, robi i jak wchodzi w interakcje. Poprzez zapamiętanie czyichś preferencji, historii, które Tobie opowiedzieli i tego, co dzieje się w ich życiu jesteś w stanie utrzymać przyjaźń.

Jak rozpoznać prawdziwego przyjaciela?

Wszyscy mamy przyjaciół, z którymi rozmawiamy na co dzień, wymieniamy się dowcipami lub spostrzeżeniami. Chociaż te przyjaźnie mogą Cię spełnić na swój sposób, jak w tym przypadku rozpoznać prawdziwego przyjaciela?

Przyjaźń charakteryzuje się intymnością. Prawdziwi przyjaciele znają swoje wartości, cele i zainteresowania. Aby rozpoznać prawdziwego przyjaciela warto czasami  otworzyć się na drugą osobę.

Podaj jak najwięcej określeń, które charakteryzują prawdziwego przyjaciela

Nie musisz ujawniać swojego najściślejszego sekretu. Zacznij od małych rzeczy,  opowiadając coś bardziej osobistego niż zwykle i zobacz, jak zareaguje ta druga osoba. Czy wydaje się zainteresowana? Czy odwzajemniają się tym samym, ujawniając coś o sobie?  Podaj jak najwięcej określeń, które charakteryzują prawdziwego przyjaciela? Po tych pytaniach można rozpoznać prawdziwego przyjaciela.

Jak poznawać nowych ludzi?

Zwykle zaprzyjaźniamy się z ludźmi, z którymi regularnie się spotykamy , z którymi chodzimy do szkoły, pracujemy lub mieszkamy blisko nich. Im częściej kogoś widzimy, tym bardziej prawdopodobne jest to, że przyjaźń się rozwinie. W takim razie jak poznawać nowych ludzi? Innym ważnym czynnikiem w przyjaźni są wspólne zainteresowania. Zwykle przyciągają nas ludzie podobni, mający wspólne hobby, pochodzenie kulturowe, ścieżkę kariery lub dzieci w tym samym wieku. Pomyśl o czynnościach, które lubisz, lub sprawach, na których Ci zależy. Gdzie można spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach?

Miejsca gdzie możemy poznać nowych ludzi

Chcąc poznawać nowych ludzi, spróbuj otworzyć się na nowe doświadczenia oraz miejsca. Jest to nie tylko sposób na zdobycie nowego doświadczenia ale możesz również przy tym dobrze się bawić.

Wolontariat może być świetnym miejscem, aby pomóc innym, a także poznać nowych ludzi. Wolontariat daje również możliwość regularnego ćwiczenia i rozwijania umiejętności społecznych.

Weź udział w zajęciach lub dołącz do klubu, aby poznać ludzi o wspólnych zainteresowaniach, takich jak grupa książkowa lub drużyna sportowa. Miejsca, takie jak Facebook, gdzie mogą pomóc Ci znaleźć lokalne grupy lub założyć własną i poznawać nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania.

Bierz udział w takich miejscach jak otwarcia galerii sztuki, czytaniach książek, wykładach, recitalach muzycznych lub innych wydarzeniach społecznościowych, gdzie możesz spotkać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. 

Zachowuj się jak ktoś nowy w okolicy. Nawet jeśli przez całe życie mieszkałeś w tym samym miejscu, poświęć trochę czasu na ponowne odkrycie okolicznych atrakcji. Nowe osoby zwykle odwiedzają te miejsca jako pierwsi, i często też chętnie poznają nowych ludzi i nawiązują przyjaźnie.

Trudno jest poznać nowych ludzi jeśli telefon interesuje Cię bardziej niż osoby wokół Ciebie. Zdejmij słuchawki i włóż smartfona do kieszeni, na przykład w kolejce do kasy lub czekając na autobus. Nawiązywanie kontaktu wzrokowego i wymiana krótkich rozmów to sposób gdzie można poznać nowych ludzi i jest to świetna praktyka w nawiązywaniu kontaktów. Nigdy nie wiadomo, do czego to może doprowadzić.

Jaka powinna być przyjaźń?

Czy jest coś co powstrzymuje Cię przed budowaniem przyjaźni? A może zadajesz sobie pytanie, jaka powinna być przyjaźń? Jeśli jesteś zbyt zajęty pamiętaj o tym, że nawiązywanie i utrzymywanie przyjaźni wymaga czasu i wysiłku, ale nawet przy napiętym harmonogramie możesz znaleźć sposoby na poświecenie czasu dla przyjaciół.

Zaplanuj czas dla swoich przyjaciół, tak jak w przypadku spraw, które wykonujesz na co dzień. Zrób to dzięki cotygodniowym lub miesięcznym stałym spotkaniom. 

Połącz biznes i przyjemność. Wymyśl sposób na połączenie kontaktów towarzyskich z czynnościami, które i tak musisz wykonywać. Może to obejmować pójście na siłownię lub zakupy. Sprawy stwarzają okazję do wspólnego spędzania czasu, a jednocześnie są produktywne.

Kodeks dobrego przyjaciela

Zdobycie nowego przyjaciela to dopiero początek. Formowanie się przyjaźni wymaga czasu, często mówi się o kodeksie dobrego przyjaciela. Poniżej znajdziecie cechy  dobrej przyjaźni, z którymi warto się zapoznać.

  • Bądź takim przyjacielem, którego chciałbyś sam mieć. Traktuj swojego przyjaciela tak, jak chcesz, aby Cię traktowano. Bądź rzetelny, rozważny, godny zaufania i chętny do dzielenia się swoim czasem.
  • Bądź dobrym słuchaczem. Bądź przygotowany na słuchanie i wspieranie przyjaciół.
  • Nie bądź zbyt przywiązany do jednej osoby. Każdy potrzebuje przestrzeni, aby być sam lub spędzać czas z innymi ludźmi.
  • Nie ustalaj zbyt wielu zasad i oczekiwań. Zamiast tego pozwól swojej przyjaźni rozwijać się naturalnie. 
  • Przebaczaj. Nikt nie jest doskonały i każdy przyjaciel popełnia błędy. Żadna przyjaźń nie rozwija się bezproblemowo, więc gdy na drodze pojawią się przeszkody, spróbuj znaleźć sposób na przezwyciężenie ich. Często dzięki takim sytuacjom pogłębia się więź.

Jeśli masz prawdziwego przyjaciela, traktuj go jak skarb. Nie każdy ma takie szczęście znaleźć bratnią duszę. Często przyjaciel bywa porównywany do delikatnej rośliny, którą stale musimy podlewać i o nią dbać, żeby nie zwiędła. Nie myśl tylko o zdobyciu popularności wśród znajomych. Liczy się nie ilość, a jakość znajomych. Zastanów się, czy Ty sam przejawiasz cechy przyjaźni i stosujesz kodeks dobrego przyjaciela. Pielęgnuj wartościowe przyjaźnie i bądź osobą godną zaufania.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

2 thoughts on “Jaka może być przyjaźń? Znaczenie przyjaźni w życiu człowieka

  1. Twoim zdaniem jaka powinna być przyjaźń?
    Przyjaźń… może powiem jaki powinien być przyjaciel 🙂
    Przyjaciel – ktoś w kim mam wsparcie, ktoś niepowtarzalny, zawsze cieszący się z mojego szczęścia pocieszający w nieszczęściu , dający oparcie w trudnych sytuacjach, szczery , miły , troskliwy , taki który mnie nie zostawi w trudnych chwilach, taki który jest przy mnie gdy go potrzebuje… a przyjaźń działa w dwie strony wiec.. chyba już wiesz jaka jest według mnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę