Wymiary boiska do badmintona

Nazwa tego sportu pochodzi od posiadłości Badminton House. W Polsce zaczął być popularny w latach 70., a od 1992 znajduje się na igrzyskach olimpijskich. Na świecie najwięcej fanów ma w krajach azjatyckich, a przeciętna osoba najczęściej chwyta po rakietę chcąc swobodnie sobie poodbijać dla zabawy. A gdyby tak dla odmiany spróbować pograć “profesjonalnie”? Jakie wymiary ma boisko do badmintona?

Zobacz: Wymiary działki – jak sprawdzić? Po numerze, online, Geoportal

Jakie wymiary ma boisko do badmintona?

W wydaniu podwórkowym zwykle odbywa się na trawniku, przy dobrej pogodzie, więc mało kto się zastanawia, jakie są wymiary boiska do kometki. Jednak, gdy przychodzi do gry na poważnie, to z podwórka przenosimy się na halę sportową, gdzie wszystkie wymogi muszą być spełnione. Jednym z nich są prawidłowe wymiary boiska do badmintona. 

Wymiary boiska do kometki zależą przede wszystkim od tego, w jakiej konfiguracji gramy. W przypadku tego sportu opcji jest pięć:

  • gra podwójna kobiet,
  • gra pojedyncza kobiet,
  • gra podwójna mężczyzn,
  • gra pojedyncza mężczyzn,
  • gra mieszana.

Punktem wyjściowym do określenia tego, jakie wymiary ma boisko do badmintona, jest gra deblowa i mixtowa. Wtedy długość boiska wynosi 13,4 m, z kolei szerokość 6,1 m. Takie wymiary dotyczą wielkości całego boiska. Jednakże w trakcie rozgrywki, na czas serwisu się ono niejako zmniejsza. Osoba serwująca zagrywa w pole serwisowe przeciwnika po ukosie. Jest to połówka kortu, z którego wyłączone jest pole przy siatce i tylny korytarz.

Jeżeli interesuje nas gra pojedyncza, to kort jest nieco mniejszy. W tym przypadku boisko jest uszczuplone o boczne korytarze. Jest ono węższe, ale na długości pozostaje takie samo. Wymiary boiska do badmintona wynoszą wtedy 13,4 m na 5,18 m. Pole serwisowe jest traktowane tak samo, jak w grze podwójnej.

Źródło: badmin.pl

Wprowadzając lotkę do gry należy trzymać się kilku zasad. Zagrywający i odbierający powinni stać do siebie po skosie. Stopy powinny przylegać do powierzchni kortu. Zagrywający serwuje z dołu, trzymając lotkę poniżej linii talii. Można to wykonać zarówno forehandem, jak i backhandem. Celem jest, by lotka trafiła w pole przeciwnika. Co ciekawe, nawet jeśli lotka dotknie siatki, a wyląduje po stronie przeciwnika, to i tak zdobywamy punkt.

Zobacz: Jaką drabinkę gimnastyczną wybrać?

Jaka jest wysokość siatki do badmintona?

W swobodnej grze zapewne mało kto się fatyguje zawieszaniem siatki lub chociaż linki, by dzielić podwórko na boisko. W profesjonalnej grze, tak samo jak mamy wyznaczone konkretne pola na boisku, tak mamy konkretne wytyczne dotyczącego tego, jak powinna być zawieszona siatka. O ile wymiary boiska do kometki są zmienne, tak niezależnie od tego, czy gramy debla, czy singla, siatka ma taką samą szerokość i wysokość. Przyjęło się, że na środku boiska górny brzeg siatki powinien wisieć na wysokości 152 centymetrów. Z kolei po bokach na wysokości 155 centymetrów. Szerokość siatki powinna wynosić 76 centymetrów.

Sytuacja, w której lotka dotknie siatki, nazywa się net. W badmintonie nie jest to powód do robienia powtórki. W zależności od tego czy lotka wyląduje na naszym polu, czy na polu przeciwnika, to przeciwna strona otrzymuje punkt.

Paletki do badmintona

Gra w badmintona może być miłą i przyjemną formą aktywnie spędzanego czasu. Jest to sport dobry dla każdego niezależnie od wieku i umiejętności. Nie dość, że w trakcie tracimy kalorie, to dodatkowo ćwiczymy koordynację, refleks, myślenie strategiczne i zręczność. Zapewne mało osób to wie, ale badminton uchodzi za najszybszą dyscyplinę sportową. Najkrótszy mecz w historii trwał 6 minut. Z kolei rekord prędkości odbicia należy do Malezyjczyka (Tan Boon Heong), którego lotka osiągnęła prędkość 493 km/h. Na szczęście nikomu krzywda się przy tym nie stała, a sama lotka po osiągnięciu maksymalnej prędkości, szybko ją wytraca. Niemniej osiągnięcie godne podziwu i udowadniające, jak ekscytującym sportem może być badminton. 

Zobacz: Męski wyjazd pod namiot latem – co ze sobą zabrać?

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę