Ubezpieczenie narciarskie – ile kosztuje, co obejmuje, czy warto?

Sporty zimowe, choć piękne, bywają niebezpieczne. Nawet doświadczeni narciarze mogą stać się ofiarą wypadku – chociażby wtedy, gdy na stoku potrąci ich ktoś o mniejszych umiejętnościach. W zatłoczonych kurortach zdarzają się także kradzieże sprzętu pozostawionego w pobliżu schronisk. W takich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie narciarskie, które pozwoli pokryć koszty leczenia po wypadku na stoku. Poza tym może też w znacznym stopniu zrekompensować nieudany wyjazd. 

Narty a ubezpieczenie – jak znaleźć polisę idealną i na co zwracać uwagę przy zawieraniu umowy? O tym wszystkim przeczytasz poniżej. 

Zobacz: Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Ubezpieczenie narciarskie – co obejmuje?

Prawie wszystkie firmy ubezpieczeniowe przygotowują ofertę dla narciarzy. Jeśli poszukujesz oferty dla siebie, skorzystaj z porównywarki. W ten sposób w kilka minut przefiltrujesz wszystkie oferty i szczegółowo przyjrzysz się tylko tym, które w pełni spełniają twoje oczekiwania. 

Ubezpieczenie narciarskie, w zależności od umowy, może obejmować:

  • Koszty leczenia i akcji ratunkowej (to szczególnie ważne poza Polską, bo nie wszędzie akcja służb ratunkowych, a potem transport helikopterem do szpitala, są bezpłatne).
  • OC i NNW – wybierz polisę, w której za szkody wyrządzone innym narciarzom nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Dzięki polisie sfinansujesz leczenie lub odkupienie zniszczonego sprzętu, jeśli to ty spowodujesz wypadek na stoku.
  • Ubezpieczenie sprzętu – twoja polisa może obejmować także ubezpieczenie sprzętu od kradzieży i zniszczenia. W kalkulatorze polis musisz określić wartość swoich nart lub snowboardu – to będzie jednocześnie maksymalna kwota, którą możesz otrzymać od ubezpieczyciela. 

Ubezpieczenie narciarskie – ile kosztuje?

Jeśli skorzystasz z kalkulatora ofert ubezpieczenia, łatwo sprawdzisz, które towarzystwo oferuje najtańsze ubezpieczenie przy zachowaniu wszystkich interesujących cię opcji. Koszt twojej polisy będzie zależeć także od:

  • czasu ubezpieczenia (weekend, tydzień, cały sezon),
  • miejsca wyjazdu (ubezpieczenia w Polsce będą tańsze),
  • liczby uczestników (możesz wybrać jedno ubezpieczenie dla całej rodziny),
  • zakresu ubezpieczenia (możesz ubezpieczyć się tylko na okoliczność wypadku na nartach, ale niewiele drożej będziesz mógł włączyć do swojej polisy także ubezpieczenie sprzętu albo ubezpieczenie od odwołania wyjazdu). 

Przykładowe ceny polis:

  • ubezpieczenie dla rodziny czteroosobowej na tygodniowy wyjazd to koszt około 150 zł
  • ubezpieczenie weekendowe dla jednej osoby kosztuje około 30 zł
Źródło: polisanarciarska.pl

Zobacz: Ubezpieczenia komunikacyjne – rodzaje, definicja, ranking

Ubezpieczenie narciarskie – jakie kraje?

Przed wyjazdem na narty sprawdź, czy w danym kraju jest obowiązek posiadania ubezpieczenia i jaki zakres musi ono obejmować. Przykładowo, wszyscy turyści, którzy chcą szusować we Włoszech, mają obowiązek posiadać polisę OC. Za brak ubezpieczenia grozi kara w wysokości nawet 150 euro. Poza tym turysta bez polisy nie będzie wpuszczony na stok. 

Kiedy szukasz polisy w kalkulatorze, musisz wskazać miejsce, w którym będziesz wypoczywać. Polisy ubezpieczeniowe na terenie Polski będą najtańsze. Nieco więcej zapłacisz wtedy, gdy planujesz jechać do któregoś z krajów Europy. Najdroższe będą wyjazdy poza nasz kontynent. 

Polisa na terenie Europy powinna obejmować koszty leczenia przynajmniej do kwoty 30 000 euro. W przypadku wyjazdów w inne części świata trzeba myśleć o polisie, która zapewni koszty leczenia do kwoty minimum 50 000 euro. 

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę