Wymiary boiska do siatkówki – poznaj pole gry

Piłka siatkowa to jedna z najpopularniejszych gier w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że gdy tyle osób interesuje się siatkówką, to stale przybywa coraz to nowych, utalentowanych zawodników, którzy wciąż powiększają polską ligę oraz tworzą trzon reprezentacji Polski. Ale czy wszyscy, którzy oglądają zmagania naszej kadry, wiedzą jakie wymiary ma boisko do siatkówki? Jaka jest szerokość linii boiska do siatkówki? Każda osoba, która uważa się za miłośnika siatkówki powinna znać konkrtene dane na temat gry. Więc jeśli są osoby, które jeszcze nie zgłębiły tej wiedzy, a chciałyby się dowiedzieć, to przeczytaniu artykułu, zapamiętają to na zawsze. Zapraszamy więc gorąco do lektury zarówno fanów siatki, jak i osoby oglądające ją tylko od czasu do czasu.

Zobacz: Jakie są wymiary boiska do siatkówki plażowej?

Jak wygląda boisko do siatkówki? 

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie są konkretne wymiary boiska do siatkówki, wyjaśnijmy sobie, że pole do gry ma kształt prostokąta i jest wydzielone liniami. Powinno mieć dwie linie boczne, dwie linie końcowe, środkową linię oraz linie ataku z dwóch stron pola. Przez sam środek boiska przebiega siatka do siatkówki, a przy jednym ze słupków znajduje się stanowisko sędziego.

Wiemy już, jak wygląda pole gry, przyjrzyjmy się teraz wymiarom boiska do piłki siatkowej oraz szerokości linii boiska do siatkówki.

Wymiary boiska do siatkówki

Jakie wymiary ma boisko do piłki siatkowej i jaka jest szerokość linii boiska do siatkówki? Dłuższy bok ma 18 metrów, a krótszy 9 metrów. Strefa wolna (czyli ta, która znajduje się za liniami pola do gry) powinna mieć przynajmniej 3 metry szerokości z każdej ze swoich stron. Jeżeli gra odbywa się w trakcie rozgrywek organizowanych przez FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej), to na wolną strefę trzeba przeznaczyć co najmniej 5 metrów szerokości. 

Źródło: visto-project.pl

Jakie jeszcze są wymiary boiska do siatkówki? Oś środkowej linii na boisku, która oddziela od siebie połowy boiska, przebiega na wysokości 9 metrów linii bocznej. Każda z drużyn ma na swojej połowie wyznaczoną strefę ataku (w odległości 3 metrów od osi linii środkowej) oraz strefę zagrywki (jej szerokość to 9 metrów). Serwis musi zawsze odbywać się w wyznaczonej strefie, czyli za linią końcową.

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki już wiemy. Pamiętajmy jednak, że jest to oficjalny metraż, który różni się zazwyczaj od tego, który jest w szkolnych halach sportowych. Jednak w przypadku gry rekreacyjnej nie jest to problem.  

Zobacz: Wymiary boiska do badmintona

Boisko do siatkówki wymiary siatki i linii 

Jakie wymiary ma boisko do piłki siatkowej już wiemy. Teraz sprawdźmy, jakie są wymiary siatki. Otóż musi być ona zawieszona na wysokości 2,43 metra u mężczyzn i 2,24 metra u kobiet. Chłopcy grają przy taśmie zawieszonej na 2,35 metra od ziemi, dziewczyny 2,15 metra.  

Wymiary boiska do piłki siatkowej już znamy, ale nie mniej ważna jest powierzchnia, na której gramy. Musi być ona płaska i twarda. Wyjątek stanowi, rzecz jasna, boisko do gry w piłkę plażową. W niej jedynym rodzajem musi być piasek, który w dodatku cechuje się odpowiednimi warunkami (brak wystających kamyczków czy muszelek, które mogłyby spowodować kontuzję wśród graczy). Zasady skodyfikowane przez FIVB jasno mówią, że nawierzchnia boiska powinna być wykonana z drewna lub być syntetyczna. Boisko musi różnić się też kolorem od wolnej strefy. W tekście odpowiedzieliśmy na pytanie, jakie wymiary ma boisko do piłki siatkowej. Dziękujemy za lekturę.

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę