Jakie są wymiary boiska do siatkówki plażowej?

Siatkówka to jedna z najpopularniejszych gier w Polsce. Nic zatem dziwnego, że nasz kraj od lat może pochwalić się bardzo mocną reprezentacją narodową w tym sporcie. Nie brak u nas coraz to nowych, utalentowanych zawodników, gdyż sukcesy na arenie międzynarodowej i siła rodzimej ligi, sprawiają, że zainteresowanie grą nie maleje. Stąd tak często siatkówka wybierana jest przez uczniów podczas zajęć wychowania fizycznego, a wielu dorosłych gra w nią rekreacyjnie w wolnym czasie.

Popularność siatkówki sprawiła, że z czasem pojawiła się jej odmiana zwana siatkówką plażową. Choć mniej rozpowszechniona od swojej klasycznej wersji (wszak to gra na lato), to i tak udało się jej zainteresować wiele osób. W tekście przyjrzymy się wymiarom boiska do siatkówki plażowej. Zapraszamy do lektury.

Zobacz: Wymiary boiska do badmintona

Wymiary boiska do siatkówki plażowej 

Boisko do plażówki ma dwie boczne linie i dwie linie końcowe. Co ważne, ten typ boiska nie posiada linii środkowej. Aby linie faktycznie spełniały swoje zadanie (pamiętajmy, że leżą one na piasku), powinny zostać wykonane z odpornych i wysokiej jakości materiałów, odpornych na rozmaite warunki atmosferyczne. Szerokość lin wynosi pięć centymetrów. Istotne jest to, aby ich barwa wyraźnie kontrastowała z kolorem piasku. Może to być chociażby intensywna czerwień bądź niebieski – je właśnie wykorzystuje się najczęściej.

Wysokość taśmy dostosowywana jest do wieku zawodników. Uczestnicy rozgrywki poniżej szesnastego roku życia grają na takiej samej odległości siatki od ziemi, niezależnie od swojej płci.

Jakie więc wymiary ma boisko do siatkówki plażowej? Jest ono wpisane w prostokąt o wymiarach 16 x 8 m. Z każdej ze swoich stron musi być ono otoczone wolną strefą, która powinna mieć minimum 3 m. Obszar ten służy graczom do przeprowadzania zagrywek bądź do obrony. Trzeba też dodać, że nad boiskiem powinno być przynajmniej 7 m pustej przestrzeni, by lecąca piłka o nic nie zahaczyła.

Boisko do plażówki powinno być rozlokowane na piasku. Pamiętajmy tylko, że musi to być piasek drobny, pozbawiony kamieni, muszli i innych elementów, które można znaleźć zazwyczaj na plażach. Tego typu obiekty mogą spowodować kontuzję podczas gry. Grubość warstwy piasku powinna mieć minimum 40 cm.

Źródło: pehasports.com

Zobacz: Ile zarabia siatkarz?

Czy boisko do siatkówki plażowej jest mniejsze?

Znamy już wymiary boiska do siatkówki plażowej. Ale o ile różni się ono od klasycznego boiska siatkarskiego? Otóż stosunkowo niewiele. Boisko do piłki siatkowej ma 18 metrów długości i 9 metrów szerokości. Jest więc o 2 metry dłuższe i 1 metr szersze od boiska do plażówki.

Wysokość siatki w plażówce 

Siatka do plażówki z obu stron jest obszyta taśmą o szerokości około 10 cm. Materiał jest odporny na wodę i bardzo odporny. Kwadratowe oczka siatki mają boki, których długość wynosi mniej więcej 10 cm.

Na zewnętrznych krawędziach bocznych taśm montuje się antenki, czyli elastyczne pręty, które przeważnie wykonane z włókna szklanego. Ich długość ma 180 cm, a każda z nich powinna wystawać ponad siatkę.

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki plażowej już wiemy. A jak wysoko zamontowana jest siatka? Otóż w plażówce długość samej siatki wynosi 8,5 m. Szerokość to 1 m., a wysokość jest dokładnie taka, jak w zawodowych rozgrywkach klasycznej siatkówki – wynosi ona 2,43 metra dla mężczyzn i 2,24 metra dla kobiet.

Siatkę opuszcza się trochę, gdy graczami są dzieci. Osoby poniżej 12 roku życia grają z siatką zamontowaną na wysokości dwóch metrów i jest wymiar przeznaczony zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczyn. Zawodnicy pomiędzy 12 a 14 rokiem życia grają przy siatce znajdującej się na wysokości 2,12 metra. Jeżeli gracze są w wieku 15-16 lat, to taśma zamontowana jest na wysokości 2,24 metra. Płeć nie ma już wówczas znaczenia.

Zobacz: Wymiary działki – jak sprawdzić? Po numerze, online, Geoportal

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę