Jaki sport spala najwięcej kalorii? Schudnij świadomie

Nawet najlepiej skonstruowana dieta może pomóc Ci spalić niechciane kalorie, lecz w połączeniu z aktywnością fizyczną jesteś w stanie zdziałać cuda. Wszystkie sporty pozytywnie wpływają na utratę wagi. Niektóre treningi spalają więcej kalorii, inne mniej. Przy rozpoczęciu odchudzania na pewno zastanawiałeś się, jaki sport zacząć uprawiać, aby spalić najwięcej kalorii. Dobrym wyborem będą wszystkie prace, które angażują większość partii ciała. 

Zobacz: Orbitrek czy rower stacjonarny? Który sprzęt wybrać do domowych treningów?

Jaki sport spala najwięcej kalorii?

Utrata wagi to dla wielu osób główny motywator do ruszania się. Nie każdy bowiem ćwiczy dla samej sprawności fizycznej – względy wizualne są dla większości zdecydowanie ważniejsze. Poza utratą kalorii również budujemy swoje tkanki mięśniowe, dotleniamy się oraz zwiększamy naszą sprawność.  Natomiast jeżeli chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej, to jaki sport spala najwięcej kalorii podczas godzinnego treningu? Wszystko zależy od stopnia wytrenowania, intensywności treningu, czy wagi danej osoby. Uśredniając wyniki dla wszystkich, oto kilka przykładów:

  • Jazda na rolkach – popularna aktywność sportowa angażująca mocno pracę nóg oraz pośladków. Dzięki godzinie jazdy możemy już spalić ok. 350 kcal, podczas odpowiedniego treningu. Aby urozmaicić trochę ten sport, w okresie zimowym możemy przerzucić się na łyżwy.
  • Pływanie – jeżeli lubimy aktywności fizyczne uprawiane w wodzie, dobrym wyborem będzie basen. Oczywiście sportowy, a nie rekreacyjny. Podczas godzinnego treningu pływania spalimy już od 450 kcal i więcej.  
  • Narciarstwo – jeśli jesteś miłośnikiem zimy, wskocz na narty klasyczne. Podczas zjazdów jesteś w stanie spalić już od 350 kcal oraz dotlenisz swój organizm. Jeżeli interesuje Cię bardziej dynamiczna forma tego sportu, wybierz narty biegówki i pozbądź się nawet 700 kcal przez godzinę.
  • Chodzenie po górach – wybierz odpowiednią dla siebie trasę, podziwiając przy tym widoki. Po 60 min marszu możesz już spalić około 550 kcal.
  • Jazda na rowerze – to bardzo powszechna forma aktywności fizycznej. Jednak ciężko oszacować ilość kalorii spalanych podczas pedałowania. Wszystko zależy od dynamiki jazdy oraz wybranej przez nas trasy. Przyjmuje się, że jest to co najmniej 450 kcal.
  • Nordic walking – szczególnie popularne ćwiczenie wśród starszych osób. W trakcie poprawnego wykonywania spaceru z kijkami utracimy 450 kcal.
  • Squash / Tenis – te powszechne aktywności spalą nawet 730 kcal podczas intensywnego treningu.
  • Sztuki walki – niektóre z nich takie jak np. takewondo potrafią nam zapewnić ubytek kaloryczny na poziomie 1000 kcal.
  • Crossfit – tu wiele zależy od wykonywanych przez nas ćwiczeń. Przy odpowiednim doborze i intensywności treningu możemy utracić około 1000 kcal.
  • Jaki jest sport, który spala najwięcej kalorii? Oczywiście jest to bieganie. Jeżeli wyrobisz sobie formę umożliwiającą bieg 13 km/h jesteś w stanie spalić co najmniej 1000 kcal
Przy bieganiu zadbaj o odpowiednie obuwie

Zobacz: Kiedy suplementować białko i dlaczego warto to robić?

Jaki sport w domu spali najwięcej kalorii?

Jeśli nie lubisz sportów drużynowych oraz aktywności fizycznej poza domem, to na pewno zastanawiasz się jaki sport spala najwięcej kalorii w domu. Najlepszym wyborem takiej aktywności fizycznej będzie skakanka lub ćwiczenia wykonywane w domu, takie jak aerobik. Jednak, aby uniknąć kontuzji powinniśmy skonsultować się z trenerem, który zleci nam odpowiednie dla nas aktywności fizyczne. Jeżeli masz windę w domu – zrezygnuj z niej i wybierz schody. Nawet taka prosta czynność, jak wchodzenie po schodach, umożliwi Ci stracenie niechcianych kilogramów. 

Ile trzeba spalić kalorii żeby schudnąć 1 kg? 

Ogólnie przyjmuje się, że aby spalić 1 kg masy ciała, musimy spalić aż 7000 kcal. Jednak nie ma się co załamywać. Skupiając się na średniej, dziennie musimy przyjmować ok. 2000 kcal, jednak w dużej mierze zależy to od płci, wieku oraz wykonywanej przez nas pracy. Jeżeli chcemy schudnąć, musimy spalać więcej kalorii, niż przyjmujemy. Pamiętajmy o aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diecie, a z upływem czasu na pewno pozbędziemy się niechcianych kilogramów.
Nie ma diet czy treningów działających cuda. Schudnięcie kilku kilogramów w dwa tygodnie jest bardzo niezdrowe dla naszego organizmu. Bardzo często skutkuje to tzw. efektem jojo. Pamiętaj, że wszystko przychodzi z czasem. Regularne ćwiczenia oraz zbilansowana dieta przyniosą satysfakcjonujący nas efekt, jednak musimy być cierpliwi.

Zobacz: W czym pomoże psycholog sportu amatorowi

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę