Akryl w ubraniach – czy faktycznie jest szkodliwy?

Nie często zastanawiamy się nad tym, z jakich materiałów wykonywane są ubrania, które nosimy na co dzień. Kupujemy je, bo dobrze się prezentują, lub są wygodne, czy też są na czasie, nie tracimy jednak czasu na to, by dowiedzieć się, czy zrobione są z bawełny, poliestru, czy może lnu. Materiały, z których zazwyczaj wykonuje się odzież, przeważnie nie wzbudzają emocji czy spekulacji, jednak czasem zdarza się, że ktoś zaczyna kwestionować to, czy dane ubrania powinny powstawać. Najczęściej mowa jest o ubraniach czy obuwiu wykonanym ze skóry, która według wielu osób pozyskiwana jest w okrutny sposób, a my możemy się bez niej obejść. Jednak są i takie materiały, które wzbudzają kontrowersje, z zupełnie innych przyczyn. Jednym z takich materiałów jest akryl, który nosi miano bardzo szkodliwego. Zanim zadamy sobie pytanie, czy akryl faktycznie jest szkodliwy, powinniśmy dowiedzieć się, czym właściwie jest ten materiał, oraz do wykonywania czego się go stosuje.

Co to jest akryl?

 Odpowiadając sobie na pytanie na temat tego co to jest akryl, najprostszą odpowiedzią byłoby po prostu stwierdzenie, że to dosyć popularny, nienaturalny zamiennik wełny, który już od wielu lat jest jednym z materiałów, w których wykonywana jest odzież. Jednak na pytanie co to jest akryl, można również odpowiedzieć w nieco bardziej skomplikowany sposób, ale też taki, który rozjaśni nam pewne kwestie i pomoże zrozumieć, gdzie tkwi problem z tym materiałem. Akryl jest włóknem syntetycznym, które w przemyśle odzieżowym znane jest już od wielu lat, jednak najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia produktów takich jak dywany. Akryl w ubraniach ma służyć jako tańszy zamiennik wełny, który jednocześnie jest o wiele prostszy i mniej kosztowny w produkcji, jednak z wyglądu i w dotyku jest łudząco podobny do prawdziwej wełny. Akryl już wiele lat temu wyprzedził wełnę w popularności, przez co produkty z prawdziwej wełny są coraz droższe i coraz bardziej niedostępne. Akryl wykorzystuje się do tworzenia odzieży na zimne pory roku, takie jak swetry, szaliki czy rękawiczki, jednak znajdziemy ten materiał również w innych ubraniach, a także dodatkach do ubrań, czy nawet do obuwia.

Akryl w ubraniach – co to za materiał?

 Czasem, kiedy niektórzy odkrywają, że w ich ubraniach znajduje się akryl, zaczynają się zastanawiać co to właściwie za materiał. Niewiele osób wie, że akryl jest materiałem, który można wykorzystywać do produkcji odzieży, toteż niektórzy z nas mogą zdziwić się, kiedy na metce od ulubionego swetra, czy czapki znajdziemy informacje o tym, że stworzone są one z akrylu. Niestety, często można spotkać się ze zjawiskiem, że producenci w sprytny sposób zatajają fakt, że w materiale danego produktu znajduje się akryl. Robi się to poprzez zmienianie nazwy materiału, na nazwę taką jak anilana, orlon, a nawet sztuczny jedwab. Takie zabiegi stosowane są dlatego, że coraz częściej słyszy się negatywne opinie na temat akrylu w ubraniach, a także tego co to za materiał. Mimo że jest to zamiennik wełny, nie dzieli z nią jej najważniejszych właściwości, takich jak wytrzymałość, utrzymywanie się w dobrym stanie przez długi czas, a także pewne inne cechy, które mogą wpływać na kondycję skóry, czy na nasze zdrowie. Akryl jest materiałem, który nie może poszczycić się wytrwałością, ponieważ ściera się dosyć szybko, a ubrania, które są z niego wykonane, bardzo rzadko nadają się do użytku przez wiele lat. Materiał ma też inną dużą wadę, czyli strasznie niską higroskopijność, przez co pot, który wydzielamy, zatrzymywany jest na skórze, co może rodzić ogromny dyskomfort, to także powodować bardzo nieprzyjemne zapachy, oraz w niektórych przypadkach potówki. Akryl posiada też jednak swoje plusy, takie jak chociażby jego niska cena, a także to, że jest to materiał przyjazny dla alergików, którzy nie zawsze mogą pozwolić sobie na zakup ubrań, które wykonane są z naturalnych tkanin.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę