Amerykańskie imiona – popularne i mało znane

Amerykanie są wszystkim na świecie znani z dużej kreatywności przy nadawaniu imion swoim dzieciom. Poza klasycznymi, ludzie mieszkający w Stanach Zjednoczonych lubią nadawać imiona na cześć swoich ulubionych artystów i postaci filmowych. Wiąże się to z ich kulturą, która inspiruje się wieloma otaczającymi ich rzeczami. Zdarza się nawet, że dzieci nazywane są tak samo jak nazwy miesięcy, rzek czy kolorów. Wiele z tych imion jest bardzo pięknych i oryginalnych. Coraz częściej są inspiracją również dla rodziców mieszkających w Polsce. Jakie są najpopularniejsze imiona męskie w Ameryce? W naszym zestawieniu znajdziesz też mało znane amerykańskie imiona dla chłopców. 

Zobacz: Japońskie imiona męskie i ich znaczenie w kulturze

Amerykańskie imiona męskie

Imiona zaczerpnięte z Zachodu stają się coraz bardziej modne. Jak jednak wygląda to pod względem prawnym w naszym kraju? W Polsce nie można nadawać imion o ośmieszającym znaczeniu. Imię musi zawsze być w pełnej formie, nigdy zdrobniałej. W odróżnieniu od Ameryki, w Polsce zabrania się nadawania imion pochodzących od nazw geograficznych. Ponadto imię musi być pisane z użyciem polskich znaków i odmieniać się według polskich zasad językowych. Do 2015 roku nie można było nadać dziecku, rodziców z obywatelstwem polskim, imienia o pochodzeniu zagranicznym. Przepisy złagodzono, jednak ostateczna decyzja o akceptacji należy do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w mieście, w którym zgłasza się narodziny dziecka.  

Amerykańskie imiona męskie to zbiór nie tylko oryginalnych nowości, ale też sporej ilości klasyków. Dane na temat imion gromadzi na bieżąco Baby Center. Na podstawie ich statystyk, można wyróżnić najpopularniejsze imiona amerykańskie dla chłopców. Przedstawiamy najbardziej aktualną listę z roku 2022. Oto pierwsze 15 pozycji amerykańskich imion męskich.

 1. Noath
 2. Liam
 3. Olivier
 4. Elijah
 5. Lucas
 6. Gold
 7. Mateo
 8. Levi
 9. Ethan
 10. Asher
 11. James
 12. Leo
 13. Luca
 14. Grayson
 15. Benjamin
Źródło: Instagram liamhemsworth

Mało znane amerykańskie imiona męskie

Jakie są mało znane amerykańskie imiona męskie? Jest ich wiele. Amerykanie mają zwyczaj, którego raczej nie spotyka się w innych krajach. Lubią nazywać swoje dzieci tak samo jak żywioły, krainy geograficzne czy inne rzeczy lub zjawiska. Dobry przykładem może być, w przypadku mało znanych męskich imion amerykańskich, syn celebrytki Kylie Jenner. Początkowo jego rodzice nazwali go Wolf, co po przetłumaczeniu na język polski oznacza wilka. Ostatnio jednak zmienili jego imię na Aire, co nawiązuje do żywiołu, jakim jest powietrze. Warto zaznaczyć, że córka celebrytki i słynnego rapera Travisa Scotta ma na imię Stormi, które jest lekkim przekształceniem słowa “storm”, oznaczającego burzę. Poniżej przedstawiamy zestawienie mało znanych, amerykańskich imion męskich, wygenerowane przez Baby Center. 

 1. Art
 2. Jupiter
 3. Echo
 4. Boston
 5. Case
 6. Forrest
 7. Hunter
 8. Cloud
 9. Onyx
 10. Rebel
 11. Snow
 12. Tripp
 13. Santana
 14. Red
 15. Dove

Zobacz: Spotkanie klasowe po latach – jak powinno wyglądać?

Najładniejsze amerykańskie imiona

Jakie są najładniejsze amerykańskie imiona dla chłopców? To oczywiście zależy od gustu. Niektórzy doceniają oryginalność Amerykanów w nadawaniu imion. Inni uważają, że nazywanie dzieci tak samo jak nazwy miast czy miesięcy jest przesadą. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych często inspirują się również postaciami biblijnymi (Salomon, Miriam, Moses) oraz mitologią grecką (Ares, Persephone). Jakie są najbardziej niezwykłe amerykańskie imiona dla chłopców? Wybieramy z listy Baby Center te, które uważamy za najładniejsze.

 1. Anthony
 2. Nicholas
 3. Ethan
 4. Mason
 5. Aiden
 6. Noe
 7. Raven
 8. Connor
 9. Louie
 10. Noah
 11. Jayden
 12. Owen
 13. Benjamin
 14. Henry
 15. Warren
 16. Nathan
 17. Dylan
 18. Alex
 19. Taylor
 20. Max
Źródło: Instagram taylorlautner

Przedstawiliśmy trzy zestawienia, wśród których możesz znaleźć najpopularniejsze, ale też najbardziej oryginalne amerykańskie imiona męskie. Są inspirujące dla wielu innych narodowości. W ostatnim czasie obserwuje się większą różnorodność nadawanych imion również w Polsce. Młodzi rodzice coraz chętniej inspirują się nie tylko tradycyjnymi imionami słowiańskimi, ale i nazwami zza oceanu. Amerykańskie imiona spośród innych wyróżniają się tym, że często mają bardzo bogate znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że polskie prawo nie zezwala na każde imię, możliwe do nadania za granicą. W ostatnim czasie obserwuje się jednak większą przychylność dla oryginalnego nazywania dzieci również w polskich urzędach. 

Zobacz: Amerykańskie marki odzieżowe – oto lista

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę