Czego boją się psychopaci? Czego nie lubią, jak ich pokonać?

Psychopaci są obiektem fascynacji, nie tylko grona naukowców, ale też pisarzy, filmowców i wielu innych. Trudno się dziwić. Zaburzenie to budzi ciekawość i wiele pytań, ponieważ nawet współcześnie nie wiemy o nim wszystkiego.

Zaburzenie osobowości, jakim jest psychopatia, jest bardziej skomplikowana, niż myślicie. Badacze nie są zgodni co do dokładnego opisu tego zaburzenia, ale najogólniej moglibyśmy ją określić jako: zaburzenie osobowości, charakteryzujące się brakami w przeżywaniu i wyrażaniu emocji, impulsywnością oraz arogancją i fałszem w kontaktach z innymi ludźmi. 

Czego nie lubi psychopata? Jak rozmawiać i postępować z takim człowiekiem? Czego boją się psychopaci? Czy psychopata płacze? Oraz czy i kiedy odpuszcza? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Zobacz: Ghosting – test, co to, psychologia, przyczyny, jak sobie radzić, jak reagować, powrót

Czego nie lubi psychopata? 

Czego nie lubi psychopata? Jak już wspominaliśmy, osoby dotknięte tym zaburzeniem różnią się od siebie. Mogą różnić się od siebie pod względem motywacji i cech osobowości. Jeśli zastanawiacie się czego unikać w rozmowie z psychopatą lub czego nie lubi, powinniście ocenić to na podstawie rozmowy z nim.

To, co łączy większość psychopatów to impulsywność i słaba kontrola zachowania. Nie lubią również braku kontroli lubi, kiedy coś nie idzie po ich myśli. Z pewnością to, czego nie lubi psychopata to sytuacje, w których nie mogą oni przejąć kontroli albo są zależni od swojego otoczenia. 

Czego boją się psychopaci?

Czego boją się psychopaci? Czy w ogóle odczuwają oni strach? Osoba z zaburzeniami osobowości psychopatycznej nie odczuwa emocji. Strach, podobnie jak każda inny stan jest obcy psychopacie. 

Można pomyśleć, że jest to raczej benefit płynący z tego zaburzenia. W końcu kto z nas nie chciałby w pełni panować nad własnym strachem i mężnie mierzyć się ze stresującą sytuacją? Sprawa nie jest jednak tak prosta. Trudno jest opisać, co dzieje się we wnętrzu psychopaty, ale badania wskazują na to, że psychopata zwyczajnie nie rozumie, co to jest strach. Z tego powodu nie posiada on także naturalnych hamulców, które powstrzymują resztę z nas przed działaniami aspołecznymi. 

Strach jest więc naszym sprzymierzeńcem — dzięki niemu możemy łatwiej i lepiej funkcjonować w przestrzeni społecznej. Jest też dla nas znakiem ostrzegawczym, że dzieje się coś złego. Jeśli chodzi o psychopatów to pytanie nie powinno brzmieć “czego się boją”, ale “czy w ogóle czują strach”?.

Czy psychopata płacze? 

Czy psychopata płacze? Podobnie jak w przypadku pytania “czego boi się psychopata?” moglibyśmy się zastanowić, czy psychopata w ogóle płacze. Jednak w przypadku ronienia łez odpowiedź nie jest tak oczywista.

Płacz jest fizjologiczną odpowiedzią naszego ciała na poszczególne sytuacje. Może być wywołany przykrymi wspomnieniami lub trudnymi emocjami, ale również dlatego, że uderzyliśmy się w palec u nogi lub kroiliśmy cebulę. 

Powodów do płaczu, które niezwiązane są z odczuwaniem emocji, może być zatem dużo. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy psychopata płacze jest pozytywna – po prostu robi to z innych niż emocje powodów. 

Kiedy psychopata odpuszcza? 

Kiedy psychopata odpuszcza? Takie pytanie zadają pewnie osoby, które doświadczyły relacji z psychopatą, w których zostały skrzywdzone. 

Psychopaci są nastawieni na osiąganie celów i bardzo często jest to dla nich nadrzędny priorytet. Bardzo często uciekają się do wielu “chwytów”, które większość ludzi uznałoby za niemoralne lub krzywdzące. 

Kiedy zatem psychopata odpuszcza? Zwykle musi stracić zainteresowanie celem, który wcześniej sobie obrał. Jednak to czego nie lubi psychopata to właśnie odpuszczanie, dlatego zwykle są oni bardzo uparci i rzadko porzucają wcześniej obrany cel. 

Zobacz: W czym pomoże psycholog sportu amatorowi

Jak rozmawiać z psychopatą, jak postępować z psychopatą? 

Jak rozmawiać z psychopatą? Jeśli podejrzewacie, że macie do czynienia z psychopatą warto uzbroić się w cierpliwość. Osoby zaburzone, potocznie nazywane psychopatami, nie są zawsze podobne do siebie. Tak samo, jak każdego z nas cechuje indywidualny zestaw cech i wspomnień, podobnie psychopaci charakteryzują się indywidualną osobowością i wspomnieniami, które tworzą ich tożsamość.

Z tego względu nie ma uniwersalnej zasady, według której wiedzielibyśmy, jak postępować z psychopatą lub jak z nim rozmawiać. Jeśli jednak podejrzewacie, że macie do czynienia z psychopatą, to warto pamiętać o kilku czynnikach.

Przede wszystkim należy uważać na manipulację. Osoba z tym zaburzeniem osobowości ma skłonność do wykorzystywania innych do własnych celów. Może być to działanie intencjonalne albo bezwiedne, ale ostatecznie zawsze będzie sprowadzać się do wykorzystywania ich otoczenia. 

Trzeba pamiętać również o tym, że osoby z tym zaburzeniem, nie odczuwają emocji tak jak osoba bez zaburzenia. Jak postępować z psychopatą w kontekście emocji? Najlepiej zachować rezerwę i nie robić niczego co naraziłoby nasz własny komfort – psychiczny czy fizyczny. 

Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik dał wam satysfakcjonujące odpowiedzi na męczące was pytania. Teraz wiecie już, czego boją się psychopaci, czy płaczą, czego nie lubią oraz jak rozmawiać i postępować z jednym z nich. 

Pamiętajcie, że psychopatia to zaburzenie osobowości. Nie powinniście wydawać pochopnych osądów o tym, czy ktoś jest doświadczony tym zaburzeniem. To stwierdzić może tylko lekarz psychiatrii i psycholog. 

Zobacz: Decyzja o rozwodzie – test. Odpowiedz na to 10 pytań!

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę