Jak pokonać strach i nareszcie zacząć spełniać swoje cele?

Strach, wątpliwości i stres podkopują Twoje szanse na sukces? Czujesz się sparaliżowany przez swoje fobie? Istnieje na to rada. Pokonaj lęk i odzyskaj wiarę w swoje możliwości!

Życie nie jest usłane różami. Każdego dnia mierzymy się z nowymi wyzwaniami. Niektóre z nich wydają się przerastać nasze możliwości. Jeśli połączymy to z martwieniem się przyszłością oraz nieustającym stresem, otrzymamy mieszankę wybuchową. Jak pokonać lęk, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem? Dowiedz się, jak pokonać strach w każdych warunkach!

Bez podstaw ani rusz

Jak pokonać stres i lęk? Najpierw należy o siebie zadbać. Na przezwyciężanie swoich słabości składa się wiele działań. Czasami nie wystarczy tylko wgłębienie się w strefę psychiczną. Czasami interwencji wymaga kondycja fizyczna.
Organizm poprzez szereg objawów daje znaki, że potrzebuje pomocy. Nie należy tych sygnałów ignorować.

Niejednokrotnie zdarza się, że zły stan psychiczny, ciągłe zmęczenie i senność, a nawet napady agresji, lęku lub epizody depresyjne są skutkami… niedoborów witamin. Warto zbadać swój poziom witaminy D3, B12, B6 oraz magnezu i cynku. Deficyty tych składników mogą powodować obniżenie nastroju oraz wadliwe działanie układu nerwowego. Zbilansowana, bogata w składniki odżywcze dieta może nie tylko polepszyć stan psychiczny, ale także przyczynić się do poprawienia ogólnej sprawności organizmu. Pokonaj depresję, stres i lęk, a przy tym uczyń swoje ciało wydajniejszym!

Nie sposób także nie wspomnieć o zbawiennym wpływie aktywności fizycznej na ciało i umysł. Jeśli nie jest ona stałym elementem życia, warto ją stopniowo wdrażać do swojej rutyny. Nie trzeba zaczynać od karkołomnych treningów – wystarczy nawet piętnastominutowy spacer każdego dnia lub trzy dwudziestominutowe zestawy ćwiczeń na tydzień. Ważne, aby rodzaj aktywności fizycznej był dostosowany do własnych upodobań. Pływanie, piłka nożna, podnoszenie ciężarów – każdy znajdzie coś dla siebie!

Pokonać strach – metody działania

Strach jest nieodłącznym elementem naszego życia. Znalezienie sposobu na zmniejszenie go z pewnością ułatwi wiele zadań. Jak jednak tego dokonać? Jak pokonać strach? Przede wszystkim należy zastanowić się, z jakiego rodzaju strachem mamy do czynienia. Postępowanie w przypadku fobii będzie inne niż w przypadku okazjonalnie odczuwanych niepokojów czy zmartwień.

W niektórych sytuacjach strach przyjmuje postać paraliżującej emocji, która zjawia się podczas wykonywania codziennych czynności lub myślenia o przyszłości czy czymś z pozoru błahym. Warto wtedy zastosować metody oparte na przyjrzeniu się własnym myślom. Może to z początku być trudne, zwłaszcza gdy mamy tendencję, aby dać się ponieść przykrym scenariuszom – dlatego pomocne może okazać się spisywanie swoich lęków na kartce.

Każdego dnia, gdy odczuwalny jest lęk, należy spisać jego powody oraz myśli, które zaprzątają głowę podczas nieprzyjemnego stanu. Dla przykładu, po stresującym dniu w pracy, gdy szef ogłosił cięcie etapów, notatka może brzmieć: „Boję się, że mnie zwolnią. Nie wiem, czy moje CV pozwoli mi na znalezienie dobrej pracy, jeśli to nastąpi”.
Co daje ta metoda? Pozwala na zobaczenie najczęstszych powodów strachu na przestrzeni kilku dni. Jeśli zidentyfikujemy to, czego się boimy, łatwiej będzie myśleć nad potencjalnym rozwiązaniem problemu.

Kolejnym powodem jest zwolnienie „pamięci wewnętrznej” mózgu. Zdarza się nam intensywnie powtarzać w myślach zmartwienia w przeciągu całego dnia – spisanie ich uświadamia czasem ich błahość i pozwala na uwolnienie się od natrętnych obrazów.

W jaki sposób pokonać lęki i fobie? Jeżeli problemem jest coś konkretnego, na przykład strach przed wysokością, ogniem czy pająkami, nie pozostaje nic innego niż zmierzenie się z problemem. Oczywiście, sprawa nie jest łatwa. To jednak jedyny sposób, aby pokonać lęk – trzeba się z nim uporać. Działanie należy rozpocząć stopniowo, metodą małych kroczków. Przykładowo, jeżeli strach dotyczy wysokości, nie należy na samym początku wspinać się na najwyższy punkt widokowy w mieście – wystarczy ćwiczyć wchodzenie na coraz wyższe szczeble drabiny. Trzeba pamiętać jednak o stopniowym zwiększaniu poziomu trudności – to właśnie wyjście ze swojej strefy komfortu gwarantuje rozwój i rozprawienie się ze swoimi słabościami.

Co jeszcze można zrobić, aby szybciej pokonać strach?

Przy pokonywaniu lęków i fobii warto zadbać nie tylko u sprawne ciało, ale i umysł. Mózg lubi być stymulowany, warto więc zapewnić mu odpowiednie wrażenia, które wpłyną korzystnie na zdrowie. Dobrym pomysłem jest podejmowanie aktywności, które rozwiną kreatywność, takie jak malowanie, rysowanie, pisanie, ale również rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy czy sudoku. Duże pokłady kreatywności są szczególnie przydatne, gdy trzeba znaleźć nowe rozwiązanie swojego problemu. Zaangażowanie się w wyżej wymienione czynności może też zaowocować znalezieniem nowego hobby.

Strach często jest rezultatem ograniczeń, które podświadomie na siebie narzucamy. Można pracować nad zmienieniem sposobu postrzegania swojej rzeczywistości poprzez kształtowanie otwartego umysłu. Odpowiednie poradniki mogą zrewolucjonizować światopogląd i zmienić go na lepsze.

Pokonanie strachu to niełatwe zadanie, jednak z odpowiednią dawką samodyscypliny, cierpliwości i dobrej woli można okiełznać nawet najbardziej przerażającą fobię. Zdrowy umysł i ciało z pewnością poradzą sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi świat.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę