Jak poznać, że facet jest obrzezany?

Zabieg obrzezania kojarzy nam się zwykle z obrzędami religijnymi czy tradycją kulturową. Zakładamy, że spotkanie mężczyzny po tym zabiegu jest mało prawdopodobne. W rzeczywistości zabieg obrzezania może być przeprowadzony z różnych przyczyn i jest powszechniejszy, niż mogłoby się wydawać!

Czy obrzezanie utrudnia, a może ułatwia życie mężczyzny? Decyzja obrzezanie vs nieobrzezanie penisa należy zwykle do rodziców, zaraz po urodzeniu się chłopca. Istnieją jednak sytuacje, w których mężczyzna w wieku dorosłym jest zmuszony do poddania się temu zabiegowi. A jak dokładnie wygląda penis po obrzezaniu?

Jeśli zastanawiacie się jak poznać, że facet jest obrzezany, czytajcie dalej!

Zobacz: Jak podwijać spodnie?

Czym jest obrzezanie?

Obrzezanie jest specjalnym zabiegiem operacyjnym, polegającym na usunięciu kawałka skóry z okolicy penisa, który nazywamy napletkiem. Obrzezanie wykonuje się najczęściej jeszcze w wieku niemowlęcym, zwykle z powodów religijnych lub kulturowych. 

W przypadku dorosłych mężczyzn usuwanie napletka najczęściej związane jest z powodami zdrowotnymi i wymaga rekonwalescencji. W takich sytuacjach pacjenci muszą poddać się znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu. Niezbędne jest również chirurgiczne szycie rany. 

Mało osób wie, ale obrzezanie jest jednym z najczęściej praktykowanych zabiegów na świecie, jak informuje nas WHO. Według danych organizacji usuwanie napletka wykonane zostało u około 30% całej populacji mężczyzn. Jak zatem wygląda penis po obrzezaniu? Jak poznać, że facet jest obrzezany?

Po czym poznać, że facet jest obrzezany?

Napletek jest kawałkiem skóry, która pokrywa żołądź prącia, czyli czubek penisa. U dorosłych mężczyzn, napletek można “zsunąć”, w celu całkowitego odsłonięcia żołędzia. Poddając się zabiegowi obrzezania, mężczyzna pozbawia się tej części skóry. Jak zatem wygląda penis po obrzezaniu?

Penis, na którym wykonano zabieg obrzezania w wieku niemowlęcym, zwykle pozbawiony jest widocznych blizn. Nie różni się zbytnio od normalnego penisa, który znajduje się we wzwodzie, kiedy to w napletek naturalnie odsłania żołądź. Jeśli zastanawialiście się, jak wygląda facet po obrzezaniu, to jego penis nigdy nie zakrywa żołędzia. 

Penis po zabiegu 

Penis po przeprowadzonym zabiegu może wyglądać nieciekawie, ale to tylko przejściowy stan. U dorosłych mężczyzn niezbędne jest chirurgiczne szycie skóry penisa.

Jak wygląda penis zaraz po obrzezaniu? Może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie lub krwawe podbiegnięcia. Gojenie się rany należy kontrolować, ponieważ zanieczyszczenie rany może prowadzić do zdrowotnych konsekwencji.

Po zabiegu pacjent powinien również powstrzymać się od kontaktów seksualnych na co najmniej cztery tygodnie. 

Obrzezany vs nieobrzezany

W konkurencji obrzezany vs nieobrzezany zwykle decydują kwestie tradycyjne i rytualne. Rytuał obrzezania spotkać można najczęściej w judaizmie lub islamie, ale również wśród ludów afrykańskich. 

Obrzezania z przyczyn medycznych są rzadkie i powodowane problemami  urologicznymi, higienicznymi, a jeszcze rzadziej powodami estetycznymi. Czy warto poddać się zabiegowi obrzezania? Jakie są zalety obrzezania?

Zobacz: Co boli manipulatora?

Zalety obrzezania 

W kwestii obrzezany vs nieobrzezany penis zwykle przeważają argumenty medyczne. Obrzezany penis jest łatwiejszy w utrzymaniu higieny prącia. Zabieg usunięcia prącia zmniejsza ogólne ryzyko zarażenia się chorobami takimi jak: HIV, kiła, wrzód miękki, HPV wysokiego ryzyka onkogennego. 

Obrzezany partner jest również “bezpieczniejszy” dla swojej partnerki. Obrzezany penis ma mniejszy potencjał w przenoszeniu się chorób bakteryjnych pochwy czy HPV. Naukowcy dowodzą również niższego potencjału do wystąpienia u nich raka szyjki macicy. 

Jak widać, istnieje wiele zalet płynących z usunięcia napletka. Może warto byłoby ustanowić ten zabieg bardziej powszechną procedurą? 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę