Masturbacja a testosteron. Czy masturbacja obniża testosteron?

Masturbacja mimo tego, że nadal bywa tematem tabu, to z pewnością dla nikogo nie jest obcą czynnością. Jest przyjemnym sposobem na rozładowanie napięcia czy też odkrywanie własnego ciała w bezpiecznych warunkach. Poza zaspokojeniem seksualnym wpływa również na inne aspekty funkcjonowania naszego organizmu. Co wtedy dzieje się z naszym organizmem? Czy mastrubacja obniża testosteron? A może to abstynencja wpływa na jego poziom?

Zobacz: Niedobór testosteronu – oto co musisz wiedzieć o męskim hormonie

Masturbacja a testosteron

Testosteron jest hormonem występującym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak to w przypadku tych drugich odgrywa zdecydowanie ważniejszą rolę. Odpowiada on za kształtowanie cech płciowych w życiu płodowym, a później dbania o ich właściwe funkcjonowanie. Bierze też udział w procesie powstawania i dojrzewania plemników, jak też wiąże się z poziomem libido, które nas pcha do zaspokajania potrzeb seksualnych. Poziom testosteronu jest kwestią zależną od genów, choć nasz styl życia oraz wiek nie są dla niego czynnikiem obojętnym. 

Zobacz: Rzadki zarost – stylizacja, jakie są przyczyny?

Wielu ludzi zastanawia się czy masturbacja obniża testosteron w organizmie. Temat ten jest szczególnie dyskutowany wśród osób regularnie chodzących na siłownie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie testosteron odgrywa kluczową rolę w zwiększeniu wydajności pracy i wzrostu mięśni. Wynika to z tego, że bierze on udział w syntezowaniu białka w mięśniach. Badania jednak pokazują, że masturbacja nie wpływa w znaczący sposób na poziom testosteronu.

Czy masturbacja obniża testosteron

Odpowiedzi na pytanie czy masturbacja obniża testosteron można poszukać w badaniu z 2001 roku, które opublikowane w World Journal of Urology. Do przeprowadzonego eksperymentu zaproszono 10 zdrowych mężczyzn. Umieszczono ich w specjalnie przygotowanych pokojach, gdzie mieli za zadanie oglądnąć filmy porno i masturbować się aż do wytrysku. Podczas tego badania mierzone były różne parametry hormonalne, w tym testosteron, oraz prace sercowo-naczyniową. Eksperyment wykazał wzrost poziomu testosteronu, jednak nie na tyle duży, by można go uznać za znaczący. W dalszej części badania poproszono tych samych mężczyzn o zachowanie abstynencji przez kolejne 21 dni. Po tym czasie mieli ponowić próbę masturbacji. Wyniki nadal nie wykazały żadnych znaczących wahań testosteronu. 

Abstynencja seksualna a testosteron

W innym badaniu przeprowadzonym w 1992 roku postanowiono ocenić wpływ aktywności seksualnej na poziom testosteronu u kobiet i u mężczyzn. Zestawiano ze sobą stężenie tego hormonu w dni, kiedy nie dochodziło do współżycia, jak te kiedy badani odbyli stosunek. W obu grupach poziom testosteronu po współżyciu był wyższy, z kolei niższy poziom testosteronu odnotowano przed aktywnością seksualną oraz w dni abstynencji. Tak że w relacji masturbacja a testosteron lepiej pytać o to jak wpływa na wzrost, niż na obniżenie. 

Bardzo podobnie wypadły badania przeprowadzone w 2021 roku opublikowane w Basic and Clinical Andrology. Tym razem postanowiono przeprowadzić eksperyment w miejscu stworzonym do seksualnych uniesień, a mianowicie w nocnym klubie.

Naukowcy postanowili porównać stężenie testosteronu u mężczyzn, którzy współżyli oraz tymi, którzy byli jedynie biernymi obserwatorami. Ponownie zauważono, że poziom testosteronu był wyższy po stosunku, jednakże różnica ta była większa niż ta, którą odnotowano w sztucznie stworzonych warunkach laboratoryjnych. 

Z przedstawionych badań nie wynika, że masturbacja czy abstynencja seksualna obniżają poziom testosteronu. Nie ma też badań, które jednoznacznie dawałyby twierdzącą lub przeczącą odpowiedź na pytanie czy mastrubacja obniża testosteron. Warto jednak pamiętać, że jest szereg innych czynników, które wpływają na testosteron takich jak dieta, sen, stres czy nasza aktywność, więc zamiast zastanawiać się: abstynencja seksualna a testosteron, warto po prostu przemyśleć swój styl życia. 

Zbyt niski testosteron może objawiać się zmniejszonym popędem seksualnym lub całkowitym jego brakiem. Problemy z erekcją lub mała ilość nasienia w wytrysku również mogą być tego symptomem. Poza tym obniżony testosteron może dawać się we znaki przez wypadanie włosów z ciała i głowy, brak energii, utratą masy mięśniowej oraz kostnej czy zwiększeniem tkanki tłuszczowej w klatce piersiowej (ginekomastia). Jeśli masz obawy, że twój poziom testosteronu może być zbyt niski to konsultacja ze swoim rodzinnym lekarzem lub wykonanie badania krwi w prosty i szybki sposób rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę