Ile zarabia aktor w teatrze?

To ile zarabia aktor teatralny ciekawi bardzo dużą ilość osób. Bowiem w społeczeństwie utarła się informacja, że aktorzy teatralni zarabiają o wiele mniej niż aktorzy filmowi. Mimo wszystko dalej wiele osób marzy o tym by występować na żywo na scenie i wywoływać emocje u swoich widzów. Właśnie to gwarantuje praca aktora w teatrze, która w tym aspekcie znacząco różni się od aktorów filmowych. Pasja, ogromna adrenalina i wiele elementów tak zwanej „sztuki” towarzyszy w każdym dniu pracy aktora teatralnego. A jak mają się finanse? Ile zarabia aktor teatralny?

Ile zarabia aktor w teatrze?

Zarobki aktora w teatrze z reguły są związane z podpisaniem stałej umowy o pracę. Oznacza to, że raz wyćwiczone dzieło, teatr może wystawiać kilkukrotnie przez co aktor musi grać ją wiele razy. Z perspektywy teatru jest to bardzo korzystne – jednak właśnie na aktorach uzyskuje on najwięcej. Bowiem aktor w teatrze nie zarabia ,,kokosów”. Mniej więcej umowa o pracę oscyluje wokół kwoty 4000 złotych brutto. Jednak jest to średnia, więc należy brać ją z dystansem bowiem zarobki aktora w teatrze są uzależnione od wielu czynników. 

Ile zarabia aktor w teatrze

Od czego zależy pensja aktora w teatrze?

To ile zarabia aktor teatralny zależy przede wszystkim od lokalizacji samego teatru. Bowiem w mniejszych miastach znajdują się gorszej jakości teatry, na które uczęszcza mniejsza liczba osób. Chcąc zaistnieć na większej scenie koniecznym jest występowanie w dużym mieście, które gromadzi setki tysięcy, a czasem miliony osób. Wrocław, Kraków, Poznań czy oczywiście Warszawa to jedne z największych miast, w których z pewnością znajdzie się miejsce dla dobrego, polskiego aktora teatralnego. 

Kolejnym punktem mającym wpływ na odpowiedź na pytanie – Ile zarabia aktor w teatrze jest profesjonalizm danej osoby. Najlepsi aktorzy wzbudzający największe emocje i skupiający na sobie całą uwagę publiczności zarabiają najwięcej. Bowiem przyciągają oni największą liczbę osób na spektakle, w których grają główne role przez co obrót za sprzedaż biletów przez teatr jest największa. 

Jak zostać polskim aktorem teatralnym?

Wiele osób od dzieciństwa marzy aby zostać polskim aktorem teatralnym i występować na największych krajowych scenach. Co zrobić, aby zrealizować swoje marzenia?

Jedną z dróg jest wybranie się na specjalistyczną akademię teatralną. W tym miejscu przez lata nauki każdy student nauczy się umiejętności ułatwiających owocną pracę podczas wykonywania różnorodnych zadań na scenie. Każdy spektakl jest inny, dlatego szerokie doświadczenie i umiejętność balansowania emocjami jest niezwykle ważna. Żadne książki i artykuły internetowe tego nie nauczą. 

Mimo wszystko dróg na zostanie polskim aktorem teatralnym jest więcej. W tej branży tak naprawdę głównie liczy się talent i poświęcenie. Dlatego jeżeli jest się naprawdę dobrym aktorem teatralnym to wielu pracodawców z pewnością zatrudni daną osobę bez wymogu uzyskania konkretnego dyplomu. 

Pensja aktora filmowego vs teatralnego

Bardzo duża część osób zastanawia się czy korzystniej jest zostać aktorem filmowym czy teatralnym. Dla aktorów teatralnych (niestety) różnica pensji jest kolosalna. Bowiem często najlepsi aktorzy filmowi inkasują za jeden dzień zdjęć znacznie więcej niż aktorzy teatralni za cały miesiąc pracy z tytułu przychodów za umowę o pracę. Niestety duża część osób nie docenia dobrej sztuki na żywo i woli udać się do kina, bądź oglądnąć film w swoim zaciszu domowym. 

Ile zarabiają dyrektorzy domów kultury? 

Dom kultury jest miejscem, w którym bardzo często wystawiane są różnorodne spektakle teatralne. Każdy z nich ma osobę, której zadaniem jest zarządzanie placówką. Taką osobą jest dyrektor domu kultury, którym bardzo często opłaca się zostać. Bowiem dyrektorzy domów kultury największych miast potrafią zarobić w ciągu roku o wiele więcej niż aktorzy teatralni. Często są to kwoty przekraczające 100 000 złotych za rok pełnienia swojej funkcji dyrektorskiej. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę