Ile zarabia reżyser filmów?

Reżyser filmowy jest jedną z najważniejszych osób znajdujących się na planie filmowym. To na podstawie jego scenariusza wszyscy wykonują swoją pracę. Dba on o całkowite przelanie wizji z papieru na ekran kinowy. Kontroluje on czy wszystkie elementy są zgodne z tym co miał w głowie podczas tworzenia dzieła. Ewentualnie może nanosić poprawki i korekty po skonsultowaniu ich z innymi osobami biorącymi udział w tworzeniu filmu. Reżyser filmowy jest jedną z najważniejszych osób, jakie znajdują się na planie filmowym. Stąd wiele osób mówi, że zarobki reżysera są ogromne. Ile zarabia reżyser w rzeczywistości? 

Reżyser filmowy – zarobki

Jak w każdej potężnej branży – im jest się wyżej w hierarchii, tym zarabia się więcej. Podobnie jest w sytuacji reżysera filmowego. Zarobki jednak nie są jednolite i zależą przede wszystkim od kraju, w którym powstaje film, a nawet jego województwa/regionu. Przykładowo w Polsce największą siedzibą kinematografii jest oczywiście Warszawa w województwie mazowieckim. Dodatkowo ogromnym aspektem, który wpływa na pensję jest wielkość i rozgłos filmu. 

Niektóre produkcje są ogromne i tysiące osób z niecierpliwością czeka aby udać się do kin i obejrzeć cały film. Jednak inne bywają mniejsze przez co zarobki reżysera filmowego są mniejsze. W wyniku tego nie sposób podać konkretnych danych na temat zarobków reżyserów filmowych. Zarobki w Polsce z pewnością są o wiele mniejsze niż za granicą. Bardzo często w profesjonalnych umowach zarobki są utajnione, przez co jeszcze trudniej do nich dojść – końcu to nie branż publiczna.

Reżyser filmowy w Polsce – zarobki względem budżetu 

Jeden z filmów, który posiadał budżet około 3 milionów złotych ujawnił zarobki pracowników za swoje dzieło. To jednak rzadkość w tej branży i nie można tego przekładać na inne dzieła. W każdym razie w tym przypadku reżyser zarobił nawet do 180 000 złotych za cały film. To bardzo duża kwota. Jednak filmów nie wydaje się z tygodnia na tydzień co również należy wziąć pod uwagę.

Ile zarabia reżyser filmowy za granicą?

Z pewnością za granicą zarobki są o wiele większe niż w Polsce. Jednak wbić się na rynek zagraniczny jest bardzo ciężko – konkurencja jest o wiele większa nie wspominając już o perfekcyjnym opanowaniu danego języka. Jednak często mówi się, że ilość zarobków w polskiej złotówce wystarczy przekształcić na euro zostawiając wcześniejszą liczbę. Wtedy ukaże się kwota zarobiona za granicą. 

Jak zostać reżyserem?

Wiele osób pasjonujących się od dzieciństwa dobrą kinematografią chce zostać reżyserem przy tworzeniu filmów. Jak zostać reżyserem z prawdziwego zdarzenia?

Potrzebne są tutaj nie tylko umiejętności takie jak wyczucie stylu, twórczość i głęboka dusza. Najwięcej odpowiedzi na pytanie – jak zostać reżyserem z prawdziwego zdarzenia można znaleźć na specjalnych studiach. W Polsce istnieją kierunki studiów szkolące przyszłych reżyserów. Dostępne są na uczelniach prywatnych i publicznych(na które swoją drogą dość ciężko się dostać!).

Mimo wszystko te studia(jak i wiele innych) nie dają pewności pracy w zawodzie. Należy dalej szlifować swoje umiejętności i starać się o posadę reżysera zbierając doświadczenie. Wielu sławnych reżyserów zaczynało swoją przygodę od teatru, opery, przez seriale, a dopiero później filmy. 

Reżyser filmowy – wymagania 

Stalowe nerwy, głęboka wizja i znajomość różnych dziedzin filmowych – to właśnie cechy dobrego reżysera filmowego. Wymagania wcale nie są proste. Trzeba znać się na dźwięku, tworzeniu dobrej jakości obrazu, ale również aspektach psychologicznych. Osobą, która dobiera aktorów i dba o ich „chemię” jest właśnie reżyser filmowy. 

Wymagania nie są wcale łatwe – reżyserem powinna być bardzo wszechstronna osoba i z pewnością ta praca nie jest dla każdego. Jednak jeśli komuś uda odnaleźć się w kinematografii na stanowisku reżysera z pewnością będzie spełniony. To bardzo wdzięczna i dobrze płatna praca, która jest marzeniem niejednego człowieka. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę