Największe firmy odnoszące sukcesy na giełdzie są zobowiązanie do ogólnego publikowania swoich zestawień finansowych. Dotyczą one oczywiście wydatków firmowych, ale również wpływów, które firma zgromadziła w danym okresie. Dzięki temu inwestorzy danej firmy mogą przeanalizować jej kondycję, rzetelność i rentowność co pomoże im podjąć decyzję w zakupie/sprzedaży akcji.
Aby zestawienia finansowe były prawdziwe muszą zostać przeprowadzone przez profesjonalistę – ich analiza zwana audytem nie jest wcale prosta. Osoba, która wykonuje powyższe czynności to biegły rewident. Ile zarabia biegły rewident i czym zajmuje się dokładnie?
Biegły rewident – zarobki i specyfika pracy
Zawód biegłego rewidenta tak naprawdę pochodzi z Ameryki, w której zajmował się tylko i wyłącznie audytami finansowymi. Jednak posiada on naprawdę sporą wiedzę na temat finansów i ekonomii, dlatego polscy biegli rewidenci bardzo często rozszerzają pakiety swoich usług. Uprawnienia biegłego rewidenta to również doradztwo dla wielu ważnych firm, ratunek przed bankructwem czy maksymalizacja ich zysków. Wydaje się, że tylko i wyłącznie osoby posiadające bardzo dobrą analizę danych i matematyczno-ekonomiczne myślenie mogą zostać biegłymi rewidentami. Zarobki tych osób są więc dość adekwatne do powagi ich wykonywanych czynności – tutaj nie ma miejsca na błędy i niedociągnięcia. Ile zarabia biegły rewident w Polsce?
Biegły rewident – zarobki w kraju
Średnia pensja biegłego rewidenta wynosi około 12800 złotych brutto za miesiąc pracy. Jednak należy zwrócić uwagę, że jest to średnia, która będzie zależeć od wielu czynników – lokalizacji jego pracy, renomy na rynku, ale przede wszystkim wielkości firmy, w której pracuje. Największe korporacje posiadające milionowe, a nawet miliardowe zyski muszą współpracować z najlepszymi. Dlatego zarobki biegłych rewidentów w takich miejscach potrafią być kilkakrotnie większe. Dodatkowymi atutami jest pakiet wszystkich usług społecznych – sportowych, medycznych czy nawet prawnych.
Biegły rewident – jak zostać takim specjalistą?
Uprawnienia biegłego rewidenta można zdobyć poprzez ukończenie odpowiednich studiów uprawniających do pracy biegłego rewidenta. Jak zostać takim fachowcem i na jakie studia się udać? Najlepiej dostać się na studia z pogranicza finansów i ekonomii oraz ukończyć je z stopniem magistra. To pierwszy punkt, który należy spełnić aby zostać biegłym rewidentem. Wymagania bywają jednak o wiele większe, a studia są tylko wierzchołkiem góry lodowej…
Egzamin na biegłego rewidenta – kolejny krok na ścieżce kariery
Egzaminy na biegłego rewidenta są nieodzownym elementem ich ścieżki kariery. Niestety niewiele studiów oferuje w 100% pewną i dobrze płatną pracę – trzeba się starać dalej! Dlatego stworzono dodatkowe egzaminy na biegłego rewidenta, których jest aż 10! Każdy z nich organizowany jest przez Izbę Biegłych Rewidentów naszego kraju. Uprzedzając pytania – należy zdać każdy z nich. Dotyczą one każdej części pracy przyszłego biegłego rewidenta. Wymagania wydają się dość spore, jednak warto się postarać!
Biegły rewident – wymagania praktyczne
Sama sucha teoria to nie wszystko! Praktyka jest równie ważna. Dlatego po zdaniu wszystkich 10 części egzaminu przychodzi czas na kolejny etap zdobycia uprawnień biegłego rewidenta będący trzyletnią praktyką w formie przeprowadzającej audyty finansowe. Tam kandydat może nauczyć się jak praca wygląda na żywo i w jaki sposób wykorzystać swoją zdobytą wiedzę na żywo.
Biegły rewident – jak zostać takim specjalistą? Ostatnia prosta!
Ostatnim etapem jest zdanie końcowego egzaminu dyplomowego. Składa się on z części pisemnej oraz ustnej i tak jak wcześniej – kandydat musi zdać każdą z tych części. Po zaliczeniu egzaminu końcowego zostają tylko formalności związane z złożeniem ślubów i wpisaniu biegłego rewidenta do rejestru.
Asystent biegłego rewidenta – zarobki
Osoba na tym stanowisku pełniąca już pełnoprawne funkcje ma tyle pracy, że często posiada własnego asystenta biegłego rewidenta. Zarobki na tym stanowisku są oczywiście niższe dla każdego asystenta biegłego rewidenta. Zarobki opiewają o kwotę 5000-6000 tysięcy złotych brutto. Jego zadania są różnorodne i często zależą od tego czym aktualnie zajmuje się jego przełożony.