Ile zarabia kanar?

Zapewne niejednokrotnie każdy miał okazję spotkać się w pojeździe komunikacji miejskiej, czy międzymiastowej z kontrolerami biletów. Pracowników mających takie obowiązki nazywa się potocznie kanarami. U wielu osób osoby zatrudnione na tym stanowisku wywołują wzmożoną obawę, mimo posiadanego biletu. Biorąc pod uwagę, że kontrole mogą zdarzyć się o każdej porze dnia i nocy, warto zastanowić się ile zarabia kanar? Jak się okazuje przedział wynagrodzenia rozpoczyna się od 3 200 złotych brutto miesięcznie, a kończy na 5 360 złotych. Najniższy pułap oznacza, że zarobki niekiedy przekraczają niewiele najniższą krajową pensję. Jest to trochę niesprawiedliwe, ponieważ kanar pracuje na nocnych zmianach, obłożenie w środkach komunikacji jest mniejsze, ale służbę trzeba odrobić.

Od czego zależy to, ile zarabia kanar?

Praca kanara zazwyczaj określana jest grafikiem, sporządzonym na początku nowego miesiąca lub tuż przed jego rozpoczęciem. Nie każdy wie, że na to ile zarabia kanar w danej lokalizacji zależy od tego, czy należą mu się dodatki. Powstało mnóstwo spekulacji, zgodnie z którymi wysokość premii zależy od ilości wypisanych mandatów. Jest to prawdopodobnie uznawane za indywidualne wyniki pracy. W rzeczywistości jednak otrzymywane zarobki są adekwatne do specyfiki tej pracy. Przecież na stanowisko kanara może ubiegać się dosłownie każdy, nie są do tego potrzebne żadne szczególne umiejętności. Wśród predyspozycji powinny się znaleźć odporność na stresujące sytuacje oraz umiejętność ignorowania ewentualnych obelg i inwektyw kierowanych ze strony pasażerów. Można zatem uznać, że potrzebna jest cierpliwość, bardzo duże jej ilości.

Jak wygląda praca jako kanar

Tak jak wspomniano powyżej, praca jako kanar nie jest zbyt wymagająca. Nie trzeba kończyć studiów na określonych kierunkach. Nie jest również wymagana matura, dlatego zawód ten może wykonywać dosłownie każdy. W pracy jako kanar nie liczy się raczej na wysokie zarobki, chyba że ilość pasażerów na tak zwaną gapę jest bardzo wysoka. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce w większych miastach. Zakres obowiązków nie jest zbyt duży, ponieważ ogranicza się jedynie do kontroli dokumentów uprawniających do przejazdu danym środkiem transportu. Brak biletu skutkuje nałożeniem mandatu, co często spotyka się z ogromną niechęcią pasażerów. Stąd właśnie wzięło się prawdziwe stwierdzenie, mówiące, że praca jako kanar jest dość niewdzięczna. Osoby je wykonującą nie cieszą się sympatią otoczenia.

Kanar – zarobki

Wiadomo już, że zawodem z możliwością wykonywania go przez każdego jest kanar. Zarobki pasują raczej do warunków, które należy spełnić, a tak naprawdę są one minimalne. Bardzo często na stanowisko kanara ubiegają się osoby będące już na emeryturze. Jest to doskonały sposób na podreperowanie swojego budżetu domowego. Słuchanie ewentualnych niemiłych epitetów jest właściwie wpisane w profesję kanara. Zarobki mogą być całkiem znośne, jeśli ilość pasażerów bez ważnych biletów na przejazd jest dość wysoka. Wtedy wynagrodzenie jest nieporównywalnie wyższe.

W jakich godzinach pracuje kanar?

Generalnie kontrola w autobusie, tramwaju, pociągu może zdarzyć się o każdej porze dnia i nocy. Być może niektórzy zastanawiają się, w jakich godzinach pracuje kanar? W większości polskich miast można go spotkać w niedzielę, w święta, a także w trakcie nocy. Zmiany najczęściej są 8-godzinne, większość przewoźników dba o to, aby kontrolerzy o każdej godzinie pełnili swoje obowiązki. Jazda bez ważnego biletu jest przecież rodzajem kradzieży, trzeba więc takie zachowania potępiać. Zatem w jakich godzinach pracuje kanar? Zazwyczaj na trzy zmiany: 6-14, 14-22, 22-6.

Kanar – czym charakteryzuje się ten zawód?

Na podium najbardziej nielubianych przez społeczeństwo profesji zdecydowanie znajduje się kanar. Zawód ten powinny wykonywać osoby o mocnym charakterze i umiejętności radzenia sobie z trudnymi, stresogennymi sytuacjami. Do takich bezwzględnie należy konieczność wypisania mandatu za brak biletu na przejazd. Pomimo uzasadnienia jego nałożenia nie każdy umie się z tym pogodzić, dlatego obwiniany jest wówczas kanar. Zawód może jedynie wydawać się lekki, ponieważ nie są wymagane żadne szczególne wykształcenie. Jednak często atmosfera jest dość nieprzyjemna, z czym po prostu trzeba nauczyć się funkcjonować.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę