Każdy z nas choć raz w życiu słyszał o kuratorze. Zwykle ma to miejsce w kontekście jakichś trudnych sytuacji życiowych, nadzoru nad młodzieżą, a czasem też nad dorosłymi. Kim jest kurator społeczny? Zarobki na tym stanowisku są satysfakcjonujące? Czym właściwie zajmuje się kurator społeczny? Jak zostać takim kimś i czy trzeba mieć do tego jakieś szczególne kwalifikacje? Pewne jest to, że praca ta nie należy do łatwych, ale też wiele osób, które ją wykonuje mówi o dużej satysfakcji jaka się z nią wiąże. Ile zarabia kurator sądowy a jakie ma kurator społeczny zarobki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Kurator sądowy – jak zostać?
Na początek warto zaznaczyć, że do czynienia możemy mieć do czynienia z kuratorem sądowym, choć spotyka się też określenie kurator społeczny. Jak zostać takim pracownikiem? Istnieje lista kurator wymagania, jakie trzeba spełnić. Odpowiadając zatem na pytanie o kuratora sądowego – jak zostać, należy mieć obywatelstwo polskie oraz pełnię praw obywatelskich, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia pozwalającym na wykonywanie tego zawodu, a także dyplom magistra z kierunków związanych z psychologią czy pedagogiką, socjologią lub prawem. Nie tylko takie musi spełnić kurator wymagania. Dalej wśród nich wyróżnia się konieczność odbycia aplikacji kuratorskiej, a na koniec zdanie egzaminu kuratorskiego.
Kurator społeczny – jak nim zostać i co robi?
Mamy już wiedzę w temacie kurator sądowy – jak zostać oraz jakie musi spełnić kurator wymagania, by móc wykonywać taki zawód. Czym właściwie zajmuje się taka osoba? Jakie obowiązki do niej należą? Przyjęło się, że o kuratorach społecznych mówimy, gdy zajmują się oni całymi rodzinami lub gdy pod ich opieką znajdują się osoby nieletnie. Kurator społeczny, jak zostać nie różni się zbytnio od tego, jak zostać kuratorem sądowym. Ten jednak częściej zajmuje się nadzorem nad osobami dorosłymi. Jego zadaniem jest ocena, w jakiej sytuacji znajduje się dany podopieczny, czy potrzebna będzie jakaś interwencja lub pomoc. Poza tym kurator powinien podopiecznego motywować do wprowadzania pozytywnych zmian w swoim życiu. Dotyczy to zarówno rodzin, jak i pojedynczych osób dorosłych. Wśród obowiązków kuratora znajduje się też wystawianie opinii i pisanie sprawozdań z postępów u konkretnego podopiecznego. Kurator powinien też kontrolować i rozliczać podopiecznych z zaleceń sądu. W świetle wszystkich tych obowiązków trudno nie zastanawiać się jakie ma kurator społeczny zarobki i czy warto obrać właśnie taki kierunek kariery.
Ile zarabia kurator sądowy?
To, ile zarabia kurator społeczny czy sądowy jest uzależnione od różnych czynników. Jest to praca, w której zwykle trudno oczekiwać bardzo wysokich zarobków, jednak nie są one też najgorsze. Wynagrodzenie kuratora sądowego zwykle jest wyższe od tego, jakie ma kurator społeczny wynagrodzenie. W ogólnym ujęciu to ile zarabia kurator społeczny i sądowy jest uzależnione od tego, jakie ma on stanowisko czy staż pracy. To samo obowiązuje również w momencie gdy mowa o tym, ile zarabia kurator sądowy. Ważna różnica polega jednak na tym, że u kuratora społecznego wynagrodzenie jest też uzależnione od liczby nadzorów, które prowadzi. Wówczas otrzymuje on ryczałt ustalony procentowo od stawki bazowej. Jest to około 800 zł miesięcznie. Wynagrodzenie kuratora sądowego jest wyższe po kilku latach i rośnie wraz ze stażem. Zwykle oscyluje ono w granicach 3000 do 6000 zł netto. Trzeba więc przyznać, że przynajmniej na początku ścieżki zawodowej to ile zarabia kurator sądowy podobnie jak to jakie ma kurator społeczny zarobki niestety nie robi dużego wrażenia. Jednocześnie jest to bardzo często trudna i wymagająca praca, która, choć może dawać pewną satysfakcję, nie do końca ma odzwierciedlenie w tym, ile zarabia kurator społeczny czy też, jakie jest wynagrodzenie kuratora sądowego. Minusem jest też fakt, że gdy chodzi o to, jakie ma kurator społeczny wynagrodzenie trudno jest mówić o możliwościach zwiększenia zarobków. Są one dość ograniczone.