Jak pić absynt? – poradnik dla amatorów zielonej wróżki

Absynt jest, fascynującym wręcz trunkiem, którego sława trwa do dzisiaj. Niegdyś był on nazywany zieloną wróżką, ze względu na swoje halucynogenne działanie. W niektórych krajach zakazywano jego sprzedaży przez wiele lat. Dzisiaj ten trunek jest dostępny w niemal każdym sklepie alkoholowym. Łatwo można zauważyć go spośród innych, gdyż charakteryzuje się jadeitowo-zielonym kolorem. Czym jest ten sławetny alkohol, który doczekał się własnego muzeum w Nowym Orleanie?

Czym jest absynt? Krótka historia zielonej wróżki

Swoją sławę zyskał w XIX wiecznej Francji, gdzie pijali go ludzie z kręgów sztuki. Pijał go podobno sam Vincent Van Gogh. Jako że był on stosunkowo tani (kieliszek absyntu był tańszy od wina) i mocny, szybko zaczęto go kojarzyć z najniższym elementem społeczny. Na złą opinię o absyncie wpłyną także psychiatra, doktor Jacques Joseph Valentin Magnan, który jak mówi jedna z historii, miał dać swojemu psu składnik absyntu, po czym zwierzę zaczęło dziwnie się zachować i szczekać bez powodu na ceglany mur przez pół godziny. Wtedy też narosła legenda, iż absynt jako alkohol działa halucynogennie.  Co prawda w tym artykule nie znajdziesz porad odnośnie do tego,  jak pić absynt, żeby mieć halucynacje, jednak mamy nadzieję, że wiedza w nim zawarta pozwoli ci jeszcze pełniej cieszyć się tym wyjątkowym trunkiem.

Absynt to alkohol o barwie zielonej, który charakteryzuje się ziołowym składem. Wytwarza się go z piołunu z dodatkiem anyżu i kopru włoskiego.            

Z czym pić absynt?

Istnieje wiele „absyntowych” drinków. Najpopularniejszym sposobem jest jednak rytuał ognia. Absynt w tym wydaniu jest czymś więcej niż zwykłym napojem. Rytuał ognia nadaje temu trunkowi osobliwości, a samo jego picie zmienia w prawdziwą ucztę konesera.

Absynt – rytuał ognia

Cała procedura polega na wlaniu piołunówki do szklanki, następnie ułożenie specjalnej, przepuszczającej łopatki, na którą kładzie się kostkę cukru. Kostka następnie zostaje skroplona absyntem i podpalona. Gdy się dopala, wrzuca się ją do płynu, po czym nalewa wody. Jest to tak zwany rytuał czeski, który popularny jest w nowoczesnych klubach i barach. 

Francuski rytuał 

Został wymyślony przez francuskich żołnierzy, podczas kolonizacji Algierii  w 1830 roku. Rozcieńczano go w wodzie przed wypiciem, głównie w celu zwalczania infekcji, takich jak malaria. Zatem wiesz już, jak się pije absynt w tzw. „warunkach polowych”.

Rytuał ten polega na umieszczeniu przebitej łyżki (specyficznej łyżki zwanej łopatą) poziomo na szklance zawierającej szczyptę piołunu. Następnie  cukier nakłada się  na łopatę, by potem wylać świeżą kroplówkę z wodą na cukier. Dawka zwykle polega na dodaniu od 3 do 5 objętości wody na objętość piołunu.

Jak pić absynt?

Jest wiele sposobów spożywania absyntu. Można to robić bezpośredni, w ten sam sposób jak pije się wódkę. Istnieje też wiele drinków i koktajli, do których dodaje się absyntu. 

Dla przykładu:

W nowojorskich barach popularny jest koktajl o nazwie „Do widzenia, Johnny!” 

Składniki:

  • absynt – 20 ml;
  • koniak (brandy) – 20 ml;
  • biały jajko – 1 szt.;
  • kminek – 1 szczypta.

Przygotowanie: wszystkie składniki (poza kminkiem) miesza się razem z lodem i wytrząsa w shakerze. Otrzymaną mieszaninę sączy się w kminku szkła i posypywania. Pić bez zapalania.

Jak widać, picie absyntu ma swoją tradycję i rytuały, które skutecznie ubarwiają każdą imprezę lub pokazy barmańskie. Dobrze, by samemu opanować choć jeden ze sposobów picia tego wyjątkowego trunku – co prawda wymaga to pewnej dozy zręczności, ale w końcu człowiek przez całe życie uczy się nowych rzeczy. 

Jak pić absynt, żeby nie mieć kaca?

Kac po absyncie to jedna z najbardziej niepożądanych dolegliwości – zapewne wolałbyś mieć jednak te halucynacje. Jednak znamy kilka sposobów na to, by kolejny dzień po suto zakrapianej imprezie nie zamienił się w koszmar.

Przede wszystkim – unikaj ostrych przekąsek. Nie powinno się ich łączyć z alkoholem, ponieważ dodatkowo podrażniają one błonę śluzową, co wzmaga uczucie zatrucia organizmu. Poza tym staraj się nie spożywać zbyt tłustych potraw z alkoholem. Nie obciążaj dodatkowo wątroby. 

Mamy nadzieję, że z naszymi poradami picie absyntu będzie prawdziwą przyjemnością. 

Zobacz też:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę