Wakacje w Słowenii samochodem

Słowenia to kraj położony w Europie Środkowej o wyjątkowym pięknie naturalnym. Nic więc dziwnego, że została nazwana przez National Geographic najpiękniejszym krajem świata. Graniczy z Włochami na zachodzie, Chorwacją na południowym zachodzie oraz Węgrami i Austrią na wschodzie.

Słowenia oferuje wiele różnych możliwości zwiedzania. Najpopularniejsze atrakcje to rzeka Ljubljanica i Potrójny Most park Tivoli, ZOO Lublana, Muzeum Narodowe Słowenii, jaskinie, góry oraz piękne miasta zlokalizowane wzdłuż wybrzeża z Piranem na czele.

Jak dojechać do Słowenii?

Dla wielu Polaków Słowenia to kraj leżący na trasie do Chorwacji. Prawda jest jednak taka, że jest to niezwykle piękna kraina o bardzo zróżnicowanym charakterze. Dojazd do Słowenii samochodem zajmuje około 7-8 godzin licząc od południowych granic Polski do słoweńskiego wybrzeża.

Aby dotrzeć do Słowenii konieczne będzie również wykupienie winiet w Czechach, Austrii oraz Słowenii. Każdy kraj posiada własny system poboru opłat, a od 2022 r. na całej trasie obowiązują winiety elektroniczne. Winiety do słowenii można kupić pod linkiem winiety słowenia. Dostępne są w wersji na 7 dni, 1 miesiąc, 365 dni. Warto zwrócić uwagę na kategorię pojazdu, zwłaszcza jeżeli podróżujemy busem lub innym pojazdem, który może kwalifikować się do kategorii 2B, czyli z dolną krawędzią przedniej szyby na wysokości większej niż 1,30 m. od podłoża.

Lublana

Stolica Słowenii, Lublana, to piękne miasto, w którym znajduje się wiele atrakcji. Jedną z najbardziej znanych jest rzeka Ljubljanica, która przepływa przez centrum miasta. Jest otoczony uroczymi starymi kamienicami i posiada deptak z mnóstwem sklepów. Z nadrzecznej promenady można podziwiać wspaniałe widoki. Pobliski zamek, zbudowany w 1144 roku, oferuje wiele atrakcji, w tym ciekawe muzeum i dwie restauracje. Polecane miejsca, to:

  • Zamek na wzgórzu,
  • Emona – osada z czasów rzymskich,
  • Park Tivoli,
  • Galeria Narodowa (Narodna galerija),
  • Muzeum Historii Słowenii (Narodni muzej Slovenije),
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna galerija Ljubljana),
  • Metelkova – alternatywne centrum miasta.

Jaskinie w Słowenii

Słowenia słynie również z jaskiń, które są tu niezwykle imponujące. Od wieków w tych jaskiniach wykutych w wapiennej skale mieszkają słoweńscy mieszkańcy. Podczas II wojny światowej jaskinie te służyły jako schronienie dla słoweńskich rodzin, na które polowali naziści.

Jaskinia Postojna ma długość ponad 20 km i składa się z labiryntów przejść, galerii oraz komnat. Jaskinię tę rocznie odwiedzają setki tysięcy turystów i jest to największa tego typu jaskinia w Europie.

Križna Jama to miejsce w którym znajdują się liczne podziemne jeziora. To tu dokonano niesamowitego odkrycia kości niedźwiedzi jamowych. Jaskinia jest czwarta na świecie pod względem liczby gatunków fauny jaskiniowej.

Jaskinie Škocjańske wpisana od 1986 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na niezwykłą faunę i florę. Park od roku 2004 włączony jest także do międzyrządowego programu badań UNESCO o nazwie Człowiek i biosfera (MAB).

Góry

Słowenia to kraj bardzo górzysty, 90% jego powierzchni znajduje się ponad 300 m. nad poziomem morza. Góry znajdujące się w granicach państwa również są bardzo zróżnicowane, od pagórków, przez wzgórza, aż po “alpejskie” szczyty, a to wszystko zlokalizowane na przestrzeni 15 razy mniejszej niż Polska.

Alpy Julijskie są górami pełnymi alpejskiego rozmachu, wysoki, sptrzeliste i imponujące ze szczytami wyższymi od najwyższego polskiego wierzchołka – Rys. Do pokonania sporych różnic wysokości konieczna jest dobra kondycja, jest tu wiele dobrze przygotowanych szlaków, które sprzyjają przede wszystkim tym, którzy mają sprzęt zabezpieczający.

Alpy Kamnicko-Sawińskie można porównać do naszych rodzimych tatr wysokich, ale zbudowanych z wapienia. Centralna część ma budowę odważnych gór, reszta to pasmowe góry z pięknymi, nieco łagodniejszymi wzniesieniami szlakami.

Karawanki, czyli Słoweńskie Tatry Zachodnie stworzone wprost do wędrówek wielodniowych, które ułatwia sieć mądrze rozmieszczonych schronisk turystycznych czynnych. Wysokości bezwzględne nie są aż tak wielkie jak w Alpach Julijskich i Kamnicko-Sawińskich, rzeźba gór nabiera wysokogórskiej dynamiki jedynie w okolicy położonego w centralnej części pasma najwyższego Stola (2236 m n.p.m.)

Słoweńskie wybrzeże

Słoweńskie wybrzeże ma jedynie 46,6 km, niech Was nie zmyli ta odległość, bo na tym odcinku znajduje się bardzo dużo ciekawych miejsc i malowniczych widoków.

Piran to miasto położone w południowo-zachodniej Słowenii, znajduje się na długiej skalistej mierzei nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Jego historia sięga II wieku p.n.e kiedy to, okoliczne tereny zostały podbite i wcielone do Cesarstwa Rzymskiego. Po upadku Imperium miasto przejęli Słowianie. Na przełomie XV i XVI wieku Piran został otoczony systemem fortyfikacji, który miał za zadanie chronić miasto przed tureckimi najazdami. W tym okresie powstało także większość zabudowy miejskiej, która zachowała się po dziś dzień swoim wyglądem przypomina włoską Wenecję. Warto pamiętać, że do połowy XX wieku miasto należało do Włoch. W 1954 roku na mocy porozumienia międzynarodowego Piran został przejęty przez Jugosławię (obecnie Słowenia). Spowodowało to masowy odpływ ludności do pobliskiego Triestu. Obecnie Piran to jeden najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych słoweńskich nadmorskich kurortów.

Koper to największe miasto słoweńskiego wybrzeża, oraz jedyne miasto portowe, które kiedyś było wyspą, a od niedawna jest sztucznie stworzonym półwyspem. Titov trg to bezsprzecznie najbardziej znane i tłoczne miejsce w mieście, ale życie nocne toczy się na ponad dwudziestu rynkach i placach. Przy Calegarii znajduje się jeden z najpiękniejszych miejskich pałaców Kopru, czyli XV-wieczny pałac Almerigogny, a sama ulica prowadzi do kolejnej architektonicznej perły, czyli Pałacu Pretorów.

Izola to urokliwe niewielkie, bo 15 000 tysięczne, rybackie miasteczko położone nad Adriatykiem. Zdecydowanie wartym odwiedzenia jest Manziolijev trg, gdzie znajduje się Manzioli Wine Bar, czyli doskonałe miejsce na krótki postój i degustację wybornych win Zaro. Izola to miasto, które nie jest popularne wśród turystów zagranicznych dlatego jeżeli szukasz spokoju, klimatu i pięknych widoków, to jest to propozycja dla Ciebie.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę