Zasady savoir vivre w restauracji – poradnik dobrego zachowania przy stole

Savoir vivre często kojarzy się z surowymi obyczajami, staromodnymi, niepotrzebnymi sztućcami na stole, dziwną wymową i białą koszulą ze spinkami do mankietów, którą nosi się nawet na siłownię lub na spacer z psem. Jest to całkowicie błędne podejście. Savoir znaczy  wiedzieć,  a vivre znaczy  żyć . Można więc to sformułowanie określić jako wiedzę o tym, jak żyć lub po prostu jako  sztuka życia , znajomość zasad oraz zwyczajów, a także umiejętność radzenia sobie w różnych  nietypowych sytuacjach. 

Mówiąc najprościej, najważniejsze zasady savoir vivre to grzeczność, tolerancja i forma szacunku okazywana ludziom, z którymi się komunikujemy. W kontekście biznesowym zasady savoir vivre gwarantują ściśle określone standardy przekładające się na dobre relacje z klientami i partnerami biznesowymi.

Savoir vivre co to znaczy

Bardzo często można spotkać się z zapytaniem o to co to znaczy savoir vivre. Francuskie pochodzenie terminu savoir vivre dosłownie oznacza  wiedzieć jak żyć . To umiejętność kulturalnego życia oraz radzenia sobie w każdej sytuacji z opanowaniem, elegancją, dobrymi manierami i poszanowaniem etykiety społecznej.

Savoir vivre to zachowanie, które jest akceptowane jako łaskawe i uprzejme w sytuacjach społecznych, zawodowych i rodzinnych. Co to znaczy Savoir vivre? Savoir vivre obejmuje zarówno etykietę, jak i dobre maniery, a przede wszystkim dotyczy szacunku do innych. To także dążenie do tego, by stać się lepszą wersją siebie. Maniery i savoir-vivre odzwierciedlają charakter: savoir-vivre to nie tylko sposób działania , to sposób bycia . Może oznaczać różnicę między sukcesem a porażką w wielu aspektach życia.

Dzień savoir vivre

Savoir vivre jest uwarunkowany moralnością człowieka i różni się od siebie znacząco w zależności od obszaru. Znajomość międzykulturowych zasad to podstawa , która jest określana mianem międzykulturowym savoir vivre. Znajomość z głównych zasad savoir vivre jest również wyznacznikiem kultury osobistej.

3 czerwca  2016 roku, pierwszy raz wprowadzono i obchodzono dzień savoir vivre. Dzień savoir vivre zostało ustanowione z inicjatywy Akademii Montemarco, który wypada na dzień przed rocznicą wolnych wyborów, które odbyły się w 1989r. po to aby symbolicznie uczcić zmiany w Polsce. Dzień savoir vivre ma na celu rozpowszechnianie i propagowanie grzeczności obyczajowej jako czynnik kultury społecznej. Można to rozumieć jako znajomość obyczajów i form towarzyskich oraz  umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach.

Sawuar wiwr czy savoir vivre

Nie raz spotykaliśmy się z zapytaniami od czytelników o to jak poprawnie pisać to sformułowanie. Sawuar wiwr czy savoir vivre, która forma jest prawidłowa?  W tym wypadku należy zachować oryginalną pisownie savoir vivre. Zaś sawuar wiwr to niepoprawna pisownia.

Składanie życzeń savoir vivre

Składanie życzeń wiążą się z pewnymi zasadami savoir vivre. Składamy życzenia głównie tym osobom, które w jakiś sposób są nam bliskie i te, które znamy. Wszystkiego najlepszego to najpopularniejsze a zarazem najprostsze życzenie jakie można złożyć. Poprzez składanie życzeń przekazujemy osobie informację o tym, że jest dla nas ważna. Bliskiej rodzinie oraz swoim przyjaciołom najlepiej składać życzenia osobiście, chyba,  że nie pozwala nam na to odległość. Osobom z, którymi jesteśmy mniej związani możemy wysłać SMS. Do osób starszych oraz dziadków oczywiście najlepiej zadzwonić.

Najważniejsze zasady savoir vivre podczas składania życzeń to  dobranie odpowiedniej treści życzeń. Jeśli gdzieś usłyszałeś śmieszne życzenia i chcesz je złożyć swojemu przełożonemu w pracy, lepiej zastanów się dwa razy jak on to przyjmie i czy to będzie dla niego śmieszne. Należy również pamiętać o zasadzie savoir vivre, że składanie życzeń na  urodzinach, które są wyjątkowe, rządzą się innymi zasadami. Takim przykładem składania życzeń w młodym wieku to przekroczenie osiemnastego roku życia. W późniejszych latach będą to czterdzieste urodziny, siedemdziesiąte, osiemdziesiąte i tak dalej. W tych dniach składanie życzeń powinny być bardziej dopasowane do okazji.

Savoir vivre w restauracji

Pierwszą zasadą savoir vivre przed pójściem do restauracji jest założenie odpowiedniego stroju. Ubiór i savoir vivre w restauracji zależy od tego z jakiej okazji idziemy do restauracji. Gdy jest to jakaś wyjątkowa okazja zwykle mężczyźni są zobowiązani do założenia garnituru. Po przybyciu do restauracji i zajęciu miejsca widzimy serwetkę, która zwykle jest złożona w ozdobny sposób. Niewiele restauracji to ma, może dlatego, że nie jest to powszechnie znana zasada, ale nie jest to tylko element dekoracji, ma znaczenie w savoir vivre. Powinieneś położyć serwetkę na kolanach i po zakończeniu posiłku położyć ją po prawej stronie talerza, pamiętając, aby nie kłaść jej na talerzu, to częsty błąd savoir vivre w restauracji.

Jedną z dobrze znanych zasad savoir vivre w restauracji to moment, w którym zaczynasz jeść, gdy wszyscy mają swoje talerze z jedzeniem . Gdy kelner przynosi każdemu porcję, zaczynamy ucztę, pamiętając o tym, aby z innymi osobami przy stole zachowywać  równe tempo jedzenia. Poza tymi prostymi zasadami jest też taka, która mówi, że nie należy bawić się sztućcami oraz to aby nie kłaść łokci na stole. 

Z pewnością w dzisiejszych czasach telefony są nieodłączną rzeczą w naszym życiu i czy możemy z nich korzystać, czy nie, wszystko zależy od tego, z kim spożywamy posiłek, jest to bardzo ważna zasada savoir vivre w restauracji. Jeśli to są nasi znajomi, to chyba zrobienie zdjęcia jedzenia na Instagramie lub sprawdzenie Facebooka nie powinno źle wyglądać, ale nie wygląda to zbyt dobrze, gdy wszyscy przy stole zamiast rozmawiać, używają telefonów. W przypadku spotkania biznesowego należy przełączyć telefon w tryb cichy i nie używać go , z pewnością można to odebrać jako niegrzeczne zachowanie. Jeśli spodziewasz się ważnego telefonu, możesz przeprosić i wyjść na z restauracji, aby go odebrać.

Savoir vivre kto pierwszy zamawia w restauracji

Kolejnym często zadawanym pytaniem o savoir vivre w restauracji jest to, kto pierwszy zamawia w restauracji i jakie panują zasady? Należy pamiętać o tym aby podczas randki bądź spotkania, zawsze pozwolić kobiecie w pierwszej kolejności złożyć zamówienie w restauracji. Jest to podstawowa zasada savoir vivre i tego kto pierwszy zamawia w restauracji.

Kobiety kochają facetów z manierami. Możesz być najprzystojniejszym facetem na świecie i mieć mnóstwo pieniędzy, ale jeśli nie wiesz, jak sobie radzić z zasadami savoir vivre, nie zajdziesz daleko. Dlatego ważne są odpowiednie maniery te w życiu codziennym jak i w takich miejscach jak restauracje. Ludzie będą cię postrzegać inaczej i będą patrzeć na ciebie z większym szacunkiem, jeśli będziesz wiedział, jak właściwie zachowywać się m.in przy stole.

Dosiadanie się w restauracji

Powiedzmy, że już czekasz w restauracji. Kiedy nadejdzie gość i będzie chciał się dosiąść do stolika, wstań z miejsca i uściśnij jej bądź jemu rękę na przywitanie.  Jeżeli idziesz do restauracji z kobietą pamiętaj również o tym aby pomóc swojej towarzyszce usiąść, wyciągając dla niej krzesło i delikatnie odpychając je do tyłu obiema rękami na oparciu. Jest rzeczą oczywistą, że pozwoli jej zająć najlepsze miejsce, czy to na bankiecie, jeśli taki jest, czy z widokiem na jadalnię.

Jak jeść żeberka w restauracji?

Jak jeść żeberka w restauracji?  Żeberka to cienkie kości wieprzowe, z których odcina się większość mięsa. Mięso, które pozostaje na żebrze jest trudne do odcięcia od kości, więc podczas jedzenia kość należy trzymać palcami jednej ręki. Dodatkowo żeberka podawane są zazwyczaj z sosem, jest to posiłek, który podaje się tylko podczas nieformalnych posiłków (często ze śliniakiem).

Jak jeść sałatkę w restauracji?

Jak jeść sałatkę w restauracji? Zasady savoir vivre przy stole podczas jedzenia sałatki, gdy podaje się z daniem głównym, a nie przed lub po, najlepiej umieścić ją na osobnym talerzu, aby sos sałatkowy nie mieszał się z innym sosem. Sałatki z dania głównego, zwykle z kawałkami kurczaka, skorupiaków lub serów i wędlin, są umieszczane na środku, tak jak każde inne danie główne. Duże kawałki sałaty można kroić widelcem lub, jeśli są szczególnie sprężyste, nożem i widelcem. Po prostu nie krój sałatki na mniejsze kawałki za jednym razem.

Czym jeść risotto – łyżką czy widelcem?

Czym jeść risotto, łyżką czy widelcem? Jest to kolejną potrawa, przy której często pada to pytanie. Włosi jedzą risotto widelcem, taka zasada savoir vivre panuje w ich kraju i w Polsce przyjęto tę samą zasadę. Łyżka powinna być przeznaczona tylko dla niemowląt i małych dzieci. Oczywiście możesz mieć bardzo płynne risotto, w którym łyżka i tak jest lepsza ale nie zdarza się to w restauracjach.

Jak jeść pizzę z oliwą?

We włoskich restauracjach prawie zawsze dostaje się oliwę do pizzy, często to się również zdarza w polskich restauracjach. Nie musisz polewać pizzy oliwą. Możesz wlać trochę na talerz i zjeść ją z brzegiem pizzy, który jest pusty, bez składników.

Pizzę je się rękoma czy sztućcami?

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś będąc w pizzerii, jak je się pizzę rękoma czy przy użyciu sztućców, to przychodzimy z  odpowiedzią na to nurtujące pytanie. Zasada savoir vivre mówi to, że pizzę powinno się trzymać w rękach i w ten sposób ją jeść. Dodatkowo, gdy bierzesz kawałek pizzy w dłoń, zegnij kawałek na pół. W taki właśnie sposób najwygodniej jeść ten włoski przysmak.

Jak jeść bruschettę?

Bruschetta to bardzo rustykalna przekąska, a nie delikatna i elegancka. Robi się go z resztek chleba, oliwy z oliwek i pomidorów, które są jednymi z najtańszych składników, jakie można znaleźć na wsi, i jak zwykle je się jako popołudniową przekąskę. Niegdyś chłopi odcinali kawałek bochenka, zgniatali na nim dojrzałego pomidora i zjadali go w drodze, w krótkiej przerwie w pracy.

Zasady obowiązujące przy stole

Podczas spożywania posiłków w restauracji zasady obowiązujące przy stole powinny być opanowane do poziomu perfekcji. Prawdziwy dżentelmen, siedząc przy stole, pamięta o tych podstawowych zasadach.

  • Kiedy zaczynasz jeść, nigdy nie zostawiaj łyżki, widelca ani noża na stole. Ich miejsce jest na talerzu.
  • Robiąc przerwę między kęsami, należy pozostawić na talerzu widelec i nóż w kształcie litery X. Jeśli łatwiej to zapamiętać, umieść widelec na godzinie 8, a nóż w pozycji na godzinie 4. W ten sposób kelner będzie wiedział, że jeszcze nie skończyłeś (jeśli kelner jest zorientowany z savoir vivre).
  • W lewej ręce trzymasz widelec, w prawej nóż. To jest europejska zasada. W USA ludzie używają tej metody do krojenia, na przykład mięsa, a następnie przekładają widelec na prawą rękę. 
  • Serwetkę kładziemy na kolanach. Złota zasada savoir vivre przy stole w restauracji jest taka, że ​​nigdy nie wolno wydmuchiwać nosa w serwetkę. 
  • Po zakończeniu posiłku należy położyć serwetkę po lewej stronie talerza. Nigdy nie kładź go na talerzu.
  • Jeśli musisz na chwilę odejść od stołu, połóż serwetkę na krześle.
  • Jedząc mięso, należy kroić po jednym małym kawałku.
  • Nie bierz dużych kęsów i nie mów z pełnymi ustami.
  • Unikaj garbienia się i nie kładź łokci na stole podczas jedzenia, chociaż możesz oprzeć łokcie na stole podczas rozmowy.
  • Nie spiesz się podczas jedzenia. Kolacja to nie wyścig sprinterski. To spotkanie towarzyskie, a nie średniowieczna uczta.
  • Jeśli przypadkowo bekniesz, dostaniesz czkawkę lub jeśli coś wylewasz, przeproś.
  • Możesz jeść rękoma kurczaka i pizzę, jeśli jesteś przy grillu, bufecie paluszkowym lub bardzo nieformalnym otoczeniu. W przeciwnym razie właściwe maniery w restauracji zawsze wymagają użycia noża i widelca.
  • W restauracji normalne jest płacenie za jedzenie poprzez umieszczenie pieniędzy na stole, na którym pojawi się rachunek.
  • Nie sięgaj po coś nad czyimś talerzem.
  • Zawsze mów przepraszam, kiedy odchodzisz od stołu.
  • Nie kładź telefonu komórkowego na stole.
  • Nie używaj telefonu komórkowego podczas kolacji. Jeśli spodziewasz się pilnego telefonu, przeproś się i porozmawiaj gdzie indziej.
  • Ostatnia i najważniejsza wskazówka, zawsze mów dziękuję, gdy coś podano. To znak uznania.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

2 thoughts on “Zasady savoir vivre w restauracji – poradnik dobrego zachowania przy stole

  1. Gdyby każdy gość się tak zachowywał to zawód kelnera w naszym kraju w końcu byłby traktowany na równi z innymi zawodami. Bardzo dużo przydatnych informacji, o których powinni uczyć już w szkołach od małego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę