Czy warto mieć dzieci? Jak to jest mieć dzieci? Wady i zalety

Czy warto mieć dzieci, po co mieć dzieci, dlaczego warto mieć dzieci, jak to jest mieć dziecko… Tego typu pytania zaczynają coraz częściej pojawiać się wśród ludzi w ostatnich latach. Chęć  posiadania dzieci wydaje się być czymś prozaicznym i oczywistym, ale… no właśnie, czy dla każdego? Dlatego oprócz wyżej wymienionych pytań w tekście przyjrzymy się także drugiej stronie medalu i zastanowimy się nad argumentami, które padają z ust ludzi, którzy nie wiedzą czy chcą mieć dzieci.

Zobacz: Sztuki walki dla dzieci – czy warto i co wybrać?

Nie wiem czy chcę mieć dzieci – wady i zalety posiadania dziecka

Współcześnie wiele osób nie wie czy chce mieć dzieci. Z czego wynikają te wahania? Co jest przyczyną takie stanu rzeczy? Trudno jest określić jedną, konkretną przyczynę tego typu oporów wśród ludzi. Ile głów, tyle opinii. Przyjrzyjmy się więc typowym postulatom, jakie mogą paść w tej materii.

Negatywną kwestią, jaka wiąże się z posiadaniem potomstwa, jest fakt, że dzieci kosztują. Znane z licznych ekspertyz Centrum imienia Adama Smitha wyliczyło, że w 2022 roku koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia przez nie 18 roku życia) wyniósł 265 tysięcy złotych, a dwójki potomstwa – 439 tysięcy złotych. Think tank zauważył, że zwiększające się ceny pożywienia, paliw i utrzymania mieszkania są nadrzędnymi składowymi rosnących wydatków wychowania dzieci.

,,Nie wiem czy chcę mieć dzieci’’ może też sobie pomyśleć osoba, która na pierwszym miejscu stawia sobie po prostu wygodnictwo. Wychowywanie dzieci to niełatwe zadanie. Każdemu zdrowo myślącemu rodzicowi zależy, by jego potomek miał odpowiednie wykształcenie, był przyzwoitym człowiekiem, by był bezpieczny. Proces edukacji i socjalizacji takiego młodego człowieka trwa dużo czasu, przez co nie każdy jest gotowy na tego typu poświęcenie. Wielu ludzi woli ,,korzystać z życia’’, aniżeli poświęcać czas na tak fundamentalną kwestię, jaką jest wychowanie syna czy córki na porządnych ludzi. Nie jest to proste zadanie.  

Dlaczego warto mieć dzieci? 

Dlaczego warto mieć dzieci i po co mieć dzieci? Otóż rodzina to podstawowa komórka społeczna. To oczywista konstatacja, którą powie każdy socjolog, znana już od czasów Sokratesa. W świetle polskiego prawa rodzinę tworzy kobieta i mężczyzna, którzy są połączeni prawnym węzłem małżeńskim oraz pozostające pod ich kuratelą dzieci. Zdrowo funkcjonujące społeczeństwo to takie, w którym liczba urodzeń jest podobna do liczby zgonów. 

W Polsce od ponad 30 lat mamy do czynienia z kryzysem demograficznym, spowodowanym zjawiskiem depresji urodzeniowej. Mała liczba nowonarodzonych Polaków nie zapewnia ciągłej zastępowalności pokoleń. Najnowsze dane z 2020 roku, jakie przygotował Główny Urząd Statystyczny, mówią, że współczynnik dzietności wyniósł 1,378 (najniższy wynik od 2016 roku). Oznacza to, że na 1000 kobiet w wieku rozrodczym (czyli w przedziale 15-49 lat) urodziło się 1378 dzieci. To o wiele za mało, by móc osiągnąć poziom zastępowalności pokoleń. Optymalnie przelicznik ten powinien oscylować w przedziale 2100-2150.

Zobacz: Jak zadbać o swoje zdrowie? Poradnik dla prawdziwych mężczyzn!

Pamiętajmy, że społeczeństwo stare jest mniej wydajne, co znacząco rzutuje na stan gospodarki każdego kraju, które zmaga się z tym problemem. Mnóstwo osób za młodu nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądało ich życie na starość. Tymczasem fakt regresu demograficznego w sposób fundamentalny rezonuje na godne życie ludzi, gdy ci będą już w podeszłym wieku, ponieważ mniejsza grupa w wieku produktywnym nie będzie w stanie zapewnić środków na właściwy poziom przyznawanych emerytur (o ile w ogóle takowe będą jeszcze istniały).   

Czy warto mieć dzieci? 

Po co mieć dzieci, jak to jest mieć dziecko i czy warto mieć dzieci? Tak! Dzieci pomimo wielu obowiązków i wyzwań, jakie biorą się z posiadania potomstwa, warto jest je mieć. Dzieci zapewniają swoim rodzicom dużo szczęścia, a także wpływają na wiele różnych cech życiowych swoich rodziców takich, jak odpowiedzialność, troskliwość czy sumienność. Wreszcie, człowiek, który posiada dzieci otacza je zawsze wielką miłością. Ludzie mają naturalną potrzebę życia dla kogoś oraz kochania drugiej osoby w sposób całkowity i nieustanny. Dzieci zapewniają każdą z tych rzeczy.

Artykuł starał się udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w kontekście posiadania potomstwa: Czy warto mieć dzieci, po co mieć dzieci, dlaczego warto mieć dzieci, jak to jest mieć dziecko i co w sytuacji, gdy ktoś zastanawia się na zasadzie ,,nie wiem czy chce mieć dzieci’’.

Zobacz: Aneta Glam-Kurp – wiek, żony miami, wikipedia, data urodzenia, dzieci, mąż, mama, skąd pochodzi, wzrost

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę