Ile zarabia neurochirurg?

Zarobki lekarzy, prawników czy programistów właściwie nikogo już nie dziwią. Każdy wie, że są to zawody, których nauka wymaga często wielu lat poświęceń, a które w społeczeństwie budzą pewne uznanie i są potrzebne. Jednym z takich zawodów jest również neurochirurg. Zarobki takiego lekarza mogą być naprawdę imponujące i często rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Najlepsi neurochirurdzy na świecie mogą pochwalić się sporym majątkiem. Czym zajmuje się neurochirurg? Gdzie może znaleźć pracę? Co trzeba zrobić, by zostać takim specjalistą?

Czym zajmuje się neurochirurg?

Sam przedrostek sugeruje nam już jaką pracę wykonuje ten lekarz. Przede wszystkim zajmuje się on schorzeniami, które dotyczą układu nerwowego. Nie zajmuje się on jednak terapią farmakologiczną, a rozwiązaniami chirurgicznymi. Odpowiadając na pytanie, czym zajmuje się neurochirurg, można stwierdzić, że należy się do niego zgłosić gdy dokuczają nam takie choroby jak dyskopatia, niektóre schorzenia kręgosłupa, ale też bóle głowy, kręgosłupa czy schorzenia rdzenia kręgowego. Neurochirurg leczy operacyjnie także nowotwory w postaci guzów mózgu, kręgosłupa, a także wiele innych chorób związanych z układem nerwowym. Warto też zaznaczyć, że ta dziedzina medycyny rozwija się bardzo szybko i coraz częściej taki lekarz musi stale się dokształcać, aby móc wykonywać operacje nie tylko w klasyczny sposób, ale i mniej inwazyjny – endoskopowo czy laparoskopowo itp. 

Zarobki neurochirurga

Neurochirurg – zarobki, a wykształcenie

Nie da się zarabiać jako neurochirurg nie ukończywszy długiego procesu edukacji i zdobywania praktyki. W Polsce nauka w tym zawodzie trwa przeciętnie o kilka lat dłużej niż ma to miejsce w przypadku innych specjalizacji medycznych. Niestety, neurochirurgia jest uważana za jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających odnóg medycyny. Nie tylko studia będą wyjątkowo trudne i absorbujące, ale też specjalizacja, która trwa około 6 lat. W świetle tych danych, nikogo nie dziwi to, ile zarabia neurochirurg. Trzeba także zauważyć, że medycyna jest jedną z tych dziedzin, które współcześnie rozwijają się niezwykle szybko. To wiąże się z koniecznością stałego podnoszenia kwalifikacji, wiedzy i umiejętności. Dlatego też w zawodzie neurochirurga nauka właściwie nigdy się nie kończy.

Ile zarabia neurochirurg w Polsce?

Wiele zależy od tego, jaki system pracy przyjął dany specjalista. Najczęściej lekarze łączą etatową pracę w szpitalu wraz z prowadzeniem prywatnej praktyki. To, jakie będzie miał neurochirurg zarobki zależy zatem między innymi od tego, jak bardzo zaangażowany jest w swoją pracę i czy poświęca jej więcej czasu niż przeciętny etat w szpitalu. Młody lekarz na początku swojej ścieżki zawodowej może liczyć na wynagrodzenie rzędu minimum 5000 złotych. Jednak to, ile zarabia neurochirurg jest uzależnione też od jego doświadczenia. Im jest ono większe, na tym wyższe wynagrodzenie może liczyć taki specjalista. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość zarobków w tym zawodzie jest też fakt, że wykonuje go bardzo niewiele osób. Każdy dobry specjalista jest zatem na wagę złota.

Najlepsi neurochirurdzy na świecie

Nawet przeciętny neurochirurg w Polsce może z czasem liczyć na coraz wyższe zarobki. Wystarczy, że postanowi otworzyć własną praktykę. Wówczas sam ustala kwoty za wizytę, a te zwykle oscylują w granicach kilkuset złotych. Nietrudno zatem w przybliżeniu oszacować ile zarabia neurochirurg miesięcznie. Według niektórych statystyk jest to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście im większe doświadczenie, im większe osiągnięcia i im bardziej znane nazwisko, tym wyższe będą zarobki danego lekarza. Dlatego też najlepsi neurochirurdzy na świecie mogą liczyć się z tym, że pracę znajdą dosłownie wszędzie. Ich wynagrodzenie wówczas także będzie należało do czołówki wynagrodzeń wśród lekarzy. Im mniejsza konkurencja w danej dziedzinie medycyny, tym zarobki bardziej atrakcyjne. Jest to jednak zawsze okupione wieloma latami ciężkiej pracy, nauki na studiach, następnie zdobywaniem praktyk oraz kolejnymi latami poświęconymi na zdobywanie specjalizacji. Nie każdy jest zatem zdolny spełnić wszystkie te wymagania, a czasem raz objęta ścieżka rozwoju może okazać się nie tą właściwą.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę